Pytanie o czyszczenie szyb

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
shadow82
Posty: 108
Rejestracja: 29 sty 2018 10:25

Post autor: shadow82 »

Pytanko związane z czyszczeniem.
Czy podczas czyszczenia szyb z zielonego nalotu filtr macie włączony czy wyłączony. Na włączonym będzie zaciągał cały syf wiec ja zawsze go wyłączam. Czy dobrze robię?
Mój baniaczek 112l
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę nie zadawaj pytań w tematach innych autorów. Zakładaj własne tematy.

Twój post wydzieliłam i nadałam tytuł.

Jak czasami zdarza mi się przecierać szyby poza cotygodniowym odmulaniem i podmianą wody to nie wyłączam filtra. Filtr wyłączam tylko i wyłącznie na czas podmiany wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
stillgrey
Posty: 19
Rejestracja: 13 mar 2009 22:42
Lokalizacja: Rawa mazowiecka

Post autor: stillgrey »

Bara, a w jakim celu wyłączasz filtr na czas podmiany?
Mówisz o wewnętrznym czy kubełkowym?
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Podobnie jak bara. Filtr tylko podczas podmiany. Nie wiem jakie motywatory ma bara, ja to robię żeby nie o chlapać ścian dookoła i nie zapowietrzyc filterka.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Osobiście wyłączam filtr tylko w czasie podmian wody - mam kaskadę i cała woda z niego cofa się do akwarium (naczynia połączone) - nie chcę by pracował na sucho.
Poza tym w instrukcji chyba każdego filtra (a nawet każdego urządzenia elektrycznego używanego w akwarium) jest napisane by je wyłączyć przed włożeniem ręki do wody - chodzi o względy bezpieczeństwa, 230V i woda to nie jest dobre połączenie a zawsze może się zdarzyć jakieś przebicie izolacji i kogoś porazi albo zabije.

Lata temu czytałem o urządzeniu sprawdzającym czy nie ma napięcia w wodzie w akwarium - było to coś w rodzaju listwy ochronnej z sondą umieszczaną w zbiorniku i chyba wyłącznikiem różnicowo-prądowym - w razie przebicia momentalnie odcinało zasilanie urządzeń.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wyłączam filtr podczas podmiany, ponieważ poziom wody po jej spuszczeniu jest poniżej głowicy i nie chcę, żeby pracowała na sucho. Mam w akwarium filtr wewnętrzny.

Druga kwestia to ta, o której pisze Chemik: nie będę wkładać rąk do akwarium kiedy są w nim urządzenia podłączone pod prąd.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ