nienaturalne zachowanie brzanki?

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
kalina
Posty: 3
Rejestracja: 15 lip 2018 21:28

nienaturalne zachowanie brzanki?

Post autor: kalina »

Hej, zwracam się do Was z ogromną prośbą o pomoc. Trzy dni temu zakupiłam 6 sztuk brzanek sumatrzańskich. Zachowywały się normalnie, żywe kolory itd. Natomiast po 1. karmieniu ich zauważyłam, że po jakimś czasie jedna z nich pływa z wysiłkiem, głową lekko w dół, cały czas usiłując płynąć jakby w kierunku dna. Gdy na sekundę przestaje usilnie płynąć- unosi się do góry. Potem znowu głową w dól usiłuje płynąć do dna. Po jakimś czasie (np. rano po wieczornym karmieniu) pływa normalnie. Reszta brzanek w porządku. Myślałam że to może przekarmienie, ale pokarm znika bardzo szybko, w ciągu kilkunastu sekund. Wiem, że brzanki mogą ,,zawieszać" się w toni wodnej lekko głową w dół, ale ta wtedy płynie z wysiłkiem, więc chyba to nie to. Czy to jakaś choroba np. pęcherza pławnego? Bądź jakaś bakteryjna, zakaźna? Kolor ma normalny, innych odchyleń nie zauważyłam. Bardzo proszę o pomoc.

1. Dane o akwarium:
-ok 60l
-6 brzanek sumatrzańskich + 4 starsze miedziki
-pokarm: płatki, Tropical lub Sera, takie standardowe
-temperatura wody i jej parametry - nie znam, grzałka nastawiona na 25st
-inne zwierzęta w akwarium - brak
-podmianki ok 30% wody co 1-2 tyg
-akwarium stoi od kilku lat
-filtr- zwykły, z wkładem z gąbki Aquarel fan-mini plus
-rośliny - mało, 2 żabienice, dosyć spore
-sztuczne rośliny/ozdoby- brak
-co jest podłożem - żwirek ze sklepu, dosyć gruby, 2-4 mm około

2. Opisz objawy choroby:
-zmiany w zachowaniu ryby: od chwili zakupu jedna z brzanek, jakiś czas po karmieniu usilnie pływa w kierunku dna głową w dół, gdy na chwilę przestaje nieznacznie wypływa ku górze (3-4 cm)
-zmiany na jej ciele -brak
-co się dzieje z pozostałą obsadą - nic
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pomijając kwestię, że akwarium 60l jest znacząco za małe dla brzanek sumatrzańskich, a ich liczba (6) jest znacząco za mała ze względu na ich specyficzne zachowania stadne, to problemem może być jakiś uraz mechaniczny przy wyławianiu rybki.

Skoro pozostała część obsady nie wykazuje zmian w zachowaniu, to trudno jest cokolwiek diagnozować.

Brzanki sumatrzańskie powinno się trzymać w akwarium o długości minimum 80cm, w stadzie ryb minimum 10 sztuk. Akwarium powinno być urządzone z dużym urozmaiceniem (korzenie, kokosy) oraz dużą ilością roślin.
Karmienie powinno być bardzo urozmaicone, ze sporym udziałem mrożonek. Same płatki nie wystarczą.
Poczytaj o tym bardzo specyficznym gatunku ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kalina
Posty: 3
Rejestracja: 15 lip 2018 21:28

Post autor: kalina »

Dziękuję za odpowiedź. Na temat brzanek poczytałam, planuję je oddać, sprawa jest w trakcie załatwiania i może chwilę potrwać. Natomiast pojawił się kolejny problem. Jedna z brzanek dzisiaj na chwilę nagle zbladła (zbladły czarne paski), ustawiła się pionowo i drgała przez chwilę. Potem wróciły jej kolory i normalnie pływała. Za jakiś czas sytuacja się powtarza. Przewertowałam internet i znalazłam że może to być mykobakterioza (rybia gruźlica), natomiast rybka nie ma ani wytrzeszczu oczu, ani nastroszonych łusek czy zdeformowanego kręgosłupa, chętnie je. Poprzedni problem nie zniknął (rybę nadal po jedzeniu tak jakby ciągnie w górę, ku powierzchni) i niestety chyba 2-3 rybki mają taką tendencję, w większym lub mniejszym stopniu. Po jedzeniu czasami szybciej poruszają skrzelami. Czy może to być gruźlica? Czy coś innego, np zatrucie, coś z pęcherzem pławnym? Bardzo proszę o odpowiedź.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podmień ponad 30% wody i zmierz jej parametry przed podmianą. Odczyn, twardości i poziom azotynów. Mam wrażenie, że ryby reagują za niewłaściwe parametry wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kalina
Posty: 3
Rejestracja: 15 lip 2018 21:28

Post autor: kalina »

Podmieniam wodę ok 30% 1 lub 2 na tydzień. Od tametgo czasu zachowanie nie zmieniło się: raz na jakiś czas widuję w akwarium jedną lub dwie brzanki blade, które "stają na głowie" i drgają płetwą ogonową, po chwili wracają im kolory. Po jedzenie tez 2 lub 3 tak jakby "wypychało" ku górze. Inne ryby zachowują się normalnie. Wszystkie jedzą bardzo chętnie.
Zmierzyłam parametry wody, niestety tylko tym co miałam dostępne. Były to testy paskowe JBLa i test kropelkowy zooleka dla NO2. Z JBLa pasków wyszło pH około 8, GH wyszło ok 21 *d, KH 10-15. NO2 z zooleka wyszło 0 (no może nieznacznie między 0 a 0,025).
Teraz temp wzrasta w ciągu dnia do około 30st w te upały :( ale staram się schładzać lodem.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

kalina pisze:Z JBLa pasków wyszło pH około 8, GH wyszło ok 21 *d, KH 10-15. NO2 z zooleka wyszło 0 (no może nieznacznie między 0 a 0,025).
Odczyn i twardości na dłuższą metę są zabójcze dla ryb, jakie trzymasz. Wysadzają im ograny wewnętrzne (nerki), sprawiają problem z gospodarką wodną.

Pomyśl nad uzdatnianiem wody do podmian - przygotowywaniem jej parametrów takich, jakie są potrzebne: pH około 7,0 Twardości należy zbić o połowę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ