Jamnik 500l 200x45x55

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
wysoki01
Posty: 69
Rejestracja: 16 gru 2017 10:01

Jamnik 500l 200x45x55

Post autor: wysoki01 »

Cześć wszystkim
Postanowiłem zbudować swój pierwszy duży baniaczek :D :D :D
Dane techniczne:
wymiary: 200cmx45cmx55cm
pojemność: 500l
oświetlenie: biała zimna + biała ciepła LED łącznie 58W w pokrywie aluminiowej
Rośliny: trawnik z TAIWAN MOSS oraz na korzeniu Anubias
Podłoże: www.allegro.pl/substrat-bioaktywny-3-5l ... 26237.html
Obsada na początek: KOSIARKA WŁAŚCIWA + BRZANKA DENISONA

Co myślicie o zastosowaniu 2x aqua nova ncf-2000. Są to mało popularne filtry i trudno znaleźć w Internecie opinie. Przynajmniej po Polsku ;)
Myślałem też o 2x aquael unimax 700, ale jest droższy i jeden ma 4 węże (największy minus).
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

wysoki01 pisze:Myślałem też o 2x aquael unimax 700, ale jest droższy i jeden ma 4 węże (największy minus).
Moim zdaniem to akurat jest jego atutem zwłaszcza w długich zbiornikach - dzięki temu mozna idealnie ustawić sobi ecyrkulację . Moim zdaniem jeden taki powinien styknąć .

Podłoże wydaje sie zbyt grube jeśłi ma robić za jedyne i podejrzewam ze prędze czy później wyjdzie Ci bokiem. Zbierały sie będą zanieczszczenia których usunięcie nastręczało będzie problemów - chyba ze zrezygnujesz całkowicie z odmulania a warstwa szlamu będzie stanowiła element aranżacji ale to akurat nie komponuje sie z zamiarem utwoRZenia trawnika.
Inna sprawa że dość podejrzliwie podchodzę do trawników z mchu .
wysoki01
Posty: 69
Rejestracja: 16 gru 2017 10:01

Post autor: wysoki01 »

goldi_ pisze:
wysoki01 pisze:Myślałem też o 2x aquael unimax 700, ale jest droższy i jeden ma 4 węże (największy minus).
Moim zdaniem to akurat jest jego atutem zwłaszcza w długich zbiornikach - dzięki temu mozna idealnie ustawić sobi ecyrkulację . Moim zdaniem jeden taki powinien styknąć .

Podłoże wydaje sie zbyt grube jeśłi ma robić za jedyne i podejrzewam ze prędze czy później wyjdzie Ci bokiem. Zbierały sie będą zanieczszczenia których usunięcie nastręczało będzie problemów - chyba ze zrezygnujesz całkowicie z odmulania a warstwa szlamu będzie stanowiła element aranżacji ale to akurat nie komponuje sie z zamiarem utwożenia trawnika.
Inna sprawa że dość podejrzliwie podchodzę do trawników z mchu .
Unimax 700 ma też napowietrzacz co jest plusem...
Uważasz, że jeden wystarczy? Zależy mi na dużej objętości mediów.
Jak miałem w 112l unimaxa 250 to dodatkowo zasypałem pojemnik na lampę UV. W 700 mogę zrobić podobnie.
Jeśli chodzi o ruch wody to można zamontować mocniejszy cyrkulator i puszczać go codziennie na 10-15 min
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Dobór filtracji w pewnej mierze zależy od aranżacji oraz obsady.
Przykłądowo: duża ilość roślin zmniejsza zapotrzebowanie na filtrację biologiczną . Również rodzaj podłoża istotnie wpływa na skuteczność filtracji biologicznej. To wybrane przez Ciebie obok wspomnianej wady ma istotną zaletę - porowata struktura doskonale wspomaga rozwój kolonii bakterii .

Te tzw napowietrzacze to potraktujmy raczej jako bajer. Wystarczy umiarkowany ruch tafli wody aby uzyskać odpowiednie napowietrzanie . Bombelki na dłuższą mete powoduja jedynie problemy . No chyba że komuś sie to podoba ...
wysoki01
Posty: 69
Rejestracja: 16 gru 2017 10:01

Post autor: wysoki01 »

goldi_ pisze: Inna sprawa że dość podejrzliwie podchodzę do trawników z mchu .
A jakie masz uwagi do trawnika z mchu?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Obawialbym sie jego "zasyfienia" i ogólnie kłopotów z jego utrzymaniem .
Próbowałem przygód z mchami w dużych zbiornikach i ogólnie mam złe z tym skojarzenia . Podejrzewam ze w kostce czy małym zbiorniku sprawy mogą wyglądać zgoła inaczej
wysoki01
Posty: 69
Rejestracja: 16 gru 2017 10:01

Post autor: wysoki01 »

A jaki cyrkulator wybrać?
Będzie odpalany codziennie na kilkanaście minut, żeby wszystko przedmuchać.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Jeśłi kupisz unimaxa to nie sądze aby potrzebny był jakikolwiek. Ja osobiście swego czasu kupiłem na aliexprsie kilka sztukJVP-110 i uważam je za praktyczne . Co prawda to nie awangarda techniczna ale za kilkanaście złotych czego oczekiwać.
Te cyrkulatory potrafią nie ruszyć albo ruszyć w drugą stronę więc raczej powinny pracować non stop .
Zresztą niezaleznie od wyboru cylkulatora sądze że powinien on pracować bez przerrwy. Chyba lepiej dla ogólnego działania zbiornika aby jak najwięcej parametrów (w tym przepływ/cyrkulacja) była stała
ODPOWIEDZ