Dlaczego dyskowce straciły kolor

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Szejsan
Posty: 6
Rejestracja: 18 lip 2018 23:27
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

Dlaczego dyskowce straciły kolor

Post autor: Szejsan »

Tak jak w temacie, moje dyskowce straciły kolor jestem młodym i nie doświadczonym akwarystą i dziś kupiłem sobie dwa dyskowce do mojego akwarium i tak jakby straciły kolor. A przy okazji nie wiem jak odróżnić. Płeć u dyskowcow. Będę bardzo wdzięczny za pomoc :)
Młody miłośnik akwarystyki
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

zabrakło im koloru :shock:
zgaduję, że trochę stresa dziś przeżyły zmieniając apartament i na razie możesz uważać to za główną przyczynę, a jak im się nie poprawi i uraczysz forum jak największą ilością informacji to może obwinimy co innego :wink:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Temat przeniosłam do odpowiedniego działu.

Co określasz mianem "dyskowce"? Jaki dokładnie gatunek ryby?
Proszę podaj nam informacje zgodnie z Regulaminem Działu Choroby.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Szejsan
Posty: 6
Rejestracja: 18 lip 2018 23:27
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

Post autor: Szejsan »

60l
-skalar
-sum rekini
-Giętkoząb wielkopłetwy
-kirys ostry oraz albinos
-glonojad
-2 dyskowce (paletki) gatuner Red Turkus
Młody miłośnik akwarystyki
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Szejsan pisze:60l
-skalar
-sum rekini
-Giętkoząb wielkopłetwy
-kirys ostry oraz albinos
-glonojad
-2 dyskowce (paletki) gatuner Red Turkus
Zapraszam do zapoznania się z Regulaminem Działu Choroby:
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=74

Kolego, oddaj wszystkie ryby, żadna z nich nie powinna się znaleźć w Twoim akwarium. Jest dla nich za małe. Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb, jakie kupiłeś. Niestety w tej chwili skazujesz je na powolną śmierć.

Skalar - akwarium od 200l na jedną parę, minimalna wysokość akwarium 50cm
Sum rekini - rośnie do ponad 100 cm (1 metra), nie nadaje się do akwarium
Giętkoząb i kirysy wymagają akwarium o długości minimum 120cm
Paletki - to bardzo specyficzny gatunek ryb, wymagają ścisłego dopasowania parametrów wody do ich wymagań, minimalna wielkość akwarium dla pary tych ryb to 240l i więcej.

Nigdy nie kupuj ryb tylko dlatego, że Ci się podobają. Każdy gatunek ma swoje własne wymagania, które powinieneś móc spełnić. Jeżeli nie masz takiej możliwości, odpuść sobie trzymanie tych ryb.
Pamiętaj, sprzedawca w sklepie zoologicznym sprzeda Ci wszystko nie pytając, czy masz warunki dla danej ryby.

Zapoznaj się z podstawami akwarystyki:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Szejsan
Posty: 6
Rejestracja: 18 lip 2018 23:27
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

Post autor: Szejsan »

Proszę czytać ze zrozumieniem nie pytałem się o to ile rybek mogę mieć w akwarium bo mam większe a te jest na okres kwarantanny. Pytałem się dlaczego mogły stracić kolor. Proszę o dokładne czytanie i nie wyprzedzanie faktów 😉
Młody miłośnik akwarystyki
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Moja odpowiedź jest jasna i konkretna: ryby straciły kolor ponieważ nie zapewniasz im (nawet w okresie kwarantanny) warunków, jakich potrzebują.
Nawet jeżeli te 60l to jest akwarium kwarantannowe, to trzymasz w nim ryby dla których kwarantanna powinna się odbywać w zbiorniku przynajmniej dwukrotnie większym. W dodatku te 60l jest masakrycznie przerybione, więc poza brakiem miejsca do pływania, brakiem możliwości schronienia (to też zakładam) dochodzi stres ze względu na stałe nękanie ze strony innych ryb.

Poza tym nadal nie podałeś podstawowych danych, o które Cię prosiłam.
Czy wiesz, jakich parametrów wody potrzebują paletki, w jakich były trzymane dotychczas i jakie masz w tej chwili w swoim akwarium?

Czy wiesz, że trzymanie skalarów i paletek jest problematyczne ze względu na bardzo duże prawdopodobieństwo zakażenia pasożytami przewodu pokarmowego? Czy przygotowałeś się już na standardowe odrobaczanie dyskowców?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Szejsan
Posty: 6
Rejestracja: 18 lip 2018 23:27
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

Post autor: Szejsan »

TWO 6
TWW4
oH6,8
Temp 28
Rybki karmione są mrożona ochotą
2 filtry po 10W
Podmiany w sbiorniku odbywają się raz na miesiąc do 30%wody oraz całkowite czyszczenie raz na 6 mies
Na wolności dyskowce oraz skalary żyją w grupach które mogą się ze sobą mieszać wieć w żaden sposób nie przejmuje się tym połączeniem ryb. Bacznie obserwuję zachowania ryb między sobą i niczego negatywnego nie zauważyłem.
Młody miłośnik akwarystyki
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

"całkowite czyszczenie raz na 6 mies " jak to rozumować? Wylewasz całą wodę?
Szejsan
Posty: 6
Rejestracja: 18 lip 2018 23:27
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

Post autor: Szejsan »

Usuwam do 60%wody oraz wyjmuję wszystke większe kamienie oraz czyszczę je, następnie wygotowuje i jak wystygną spowrotem umieszczam je w akwarium, niestety z 300l zbiornikiem jest więcej roboty ale efekt jest wart
Młody miłośnik akwarystyki
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Szejsan pisze: Rybki karmione są mrożona ochotą
Najgorszy pokarm jaki możesz zastosować. Poczytaj na temat ochotki!

Zacznij ryby karmić mrożoną larwą komara, wodzieniem, krylem, oczlikiem itd. Poczytaj o wymaganiach żywieniowych ryb, jakie trzymasz.

Nie bardzo rozumiem, skoro 60l to tylko zbiornik kwarantannowy to jak długo zamierzasz trzymać w nim ryby? Przy takim przerybieniu podmiany w 60l powinieneś robić co kilka dni, a nie do miesiąc.
Po co robisz "restart" co 6 mcy? Co pływa w tym zbiorniku poza okresem kwarantanny?
Jak dużo jest roślin w tym akwarium?

Poczytaj na temat zakażenia pasożytami przewodu pokarmowego u dyskowców, do których zaliczamy i skalary i paletki.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc . Wskocz do szamba Szejsan a zapewniam Cie ,ze tez zmienisz kolor .
Zwykla prowokacja .
Szejsan
Posty: 6
Rejestracja: 18 lip 2018 23:27
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

Post autor: Szejsan »

Jak chcesz to pływaj. Dałem. Im. Idealne warunki do pływania poza (narazie) małym akwarium ale w przeciągu 3 dni się to zmieni 😉. Chciałem dowiedzieć się co nieco o Hodowli paletę ponieważ jestem młodym i chcącym się nauczyć czegoś akwarystą a narazie widzę że słabo dojtaje pomoc jedynie krytykę 😁
Młody miłośnik akwarystyki
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nigdzie nie pytałeś o hodowlę paletek. Co więcej, zobacz co sam napisałeś:
Szejsan pisze:Proszę czytać ze zrozumieniem nie pytałem się o to ile rybek mogę mieć w akwarium bo mam większe a te jest na okres kwarantanny. Pytałem się dlaczego mogły stracić kolor. Proszę o dokładne czytanie i nie wyprzedzanie faktów 😉

Ty nie chcesz pomocy. Napisałam Ci to, co powinieneś wiedzieć. Resztę sobie doczytaj.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ