Problem z glonami

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Pawku
Posty: 3
Rejestracja: 21 lip 2018 7:15
Lokalizacja: Małkinia

Problem z glonami

Post autor: Pawku »

Witam Wszystkich,

Mam od kilku miesięcy problem z glonami na Ludwigi.

Pojawiły się glony na liściach które hamują wzrost rośliny.

Zdjęcie:
https://zapodaj.net/55f6b9acd0ceb.jpg.html
Akwarium 240l
Obsada:
Skalar żaglowiec x2
Zbrojnik lamparci x2
Żałobniczka x1 (wiem nie powinno jej być w tym zbiorniku ale nie mogę jej złapać :? )
Mułojad x1

Parametrów wody nie mierzę od 6 miesięcy...
Z roślin tylko Ludwigia i kryptokoryna
Oświetlenie 30W panel LED
FIltracja Fluvel 205 i FZN-3
Brak CO2 i nawozów.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

To nie glony hamują wzrost tej rośliny, tylko brak składników odżywczych w wodzie i słabe światło.
Pawku
Posty: 3
Rejestracja: 21 lip 2018 7:15
Lokalizacja: Małkinia

Post autor: Pawku »

Problem w tym ze ludwigia jest od samego poczatku akwarium. Przez pierwsze pol roku rosla jak szalona. Wiec watpie by to byl problem swaitla. O jakich skladnich odżywczych mówisz?
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Ten rozrost początkowy jeszcze nie przekreśla światła. Miałem podobnie i po wymianie światła rodziny dostały znowu kopa. Składników odżywczych jest wiele, najlepiej poczytać o zaletach każdego z nich.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Z roślinami to jest tak że jak mają składniki odżywcze to magazynują je w swoich komórkach i odżywiają się zapasami gdy brakuje ich w wodzie. To tłumaczy dlaczego rosły Ci przez pierwsze pół roku. Te zapasy przechowywane są w liściach i gdy zaczyna ich brakować to zaczynają z nich pobierać, w pierwszej kolejności od najstarszych i największych liści, czyli od dołu. Takie liście zaczynają się "rozpuszczać", gnić, odpadać itp. Dlatego twoje roślinki mają od dołu gołe łodygi. Gdy wyczerpią się zapasy roślina zaczyna obumierać, ponieważ brakuje jej "pokarmu". Zrób testy wody i sprawdź ile w wodzie posiadasz: azotu, potasu, fosforu, żelaza, to takie najważniejsze. Zakładam że woda w Twoim akwarium jest uboga w te składniki. Światło 30 W na 240L nawet jeżeli jest to led, jest słabym światłem. Ale jak tak sobie myślę, to gdybyś miał lepsze światło, to te roślinki szybciej by zmarniały, ponieważ szybciej by wykorzystały swoje zapasy.

Należy obserwować rośliny i wcześniej reagować jak zauważysz że czegoś im brakuje wtedy nie doprowadzisz do takiej sytuacji jaką masz.

Tu masz tak obrazowo, mniej więcej pokazane jak rośliny okazują swoje braki.

Obrazek

Mam nadzieję, że chodź trochę pomogłem.
ODPOWIEDZ