[375] dziennik

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

[375] dziennik

Post autor: Rubaszny »

Kochani,
Zakładam temat żeby móc za bliżej nieokreślony czas przeanalizować swoje pierwsze zmagania z takim litrazem.

Informacji zbyt dużo na start nie mam.
Pracuje nad aranżacja, mysle o obsadzie i sprzęcie.
Z rzeczy pewnych wybrany jest tylko filtr fluval fx4.
Zbiornik czeka na porządne mycie w garażu.

Fotka z dnia zakupu
https://zapodaj.net/804674329bfc7.jpg.html
Pierwsze dekoracje wybrane
https://zapodaj.net/bb4973705d1f8.jpg.html

Koszty: (mam nadzieję, że lepsza połówka tutaj nigdy nie zajrzy)
Szkło 250 pln
Korzenie 70 pln
Fluval FX 4 700 pln
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Korzenie chcesz tak ustawić jak na fotce? Połączył bym je w jeden duży i ułożył je z boku bo ten mały zginie jak roślinki zaczną rosnąć.
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

To nie jest jeszcze przygotowanie do startu. Ten mały prawdopodobnie wyleci do innego zbiornika. Poszukuję jeszcze jednego o podobnym rozmiarze jak ten duży. Ale priorytetem obecnie jest stelaż i obudowa. Bez tego moja lepsza połówka nie pozwoli na wniesienie akwa do domu :)
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Powoli, cierpliwie, bez pośpiechu. Tak wygląda przygotowanie zbiornika. Chciałbym przy starcie nauczyć się jak najwięcej i zrobić to w pełni poprawnie ze sztuką.
Wielkie mycie z użyciem kwasu cytrynowego i sody oczyszczonej.
Obrazek
Testy kilku gatunków nasion traw na front zbiornika.
Obrazek
Rysunek stelaża (wysokosc 70cm, szerokość 50, długość 150), znaleziony na internecie.
Obrazek

Stelaz będę robił samodzielnie, koszt profilu wyniesie około 100pln.
Profil stalowy zamknięty 30x30x3mm
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Jakie wymiary szkla ? Nie prosciej zbudowac szafke zamiast obudowywac stelaz?
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Wymiar szkła 150x50x50. Nie znalazłem żadnej szafki na którą dostałbym zgodę od lepszej połówki. Więc robię stelaż, który obuduje płytami meblowymi zgodnie z wymaganiami estetycznym wybranki serca. W sumie to był główny warunek żebym otrzymał zgodę na ten projekt.
Na stelażu wyląduje jeszcze blat meblarski żeby równo rozłożyć nacisk na szkło no i oczywiście cienki podkład z gumy.
Druga sprawa z że koszt odpowiedniej szafki to jakis kosmos, nawet używanej na olx.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

A stelaż z drewnianych kantówek? Pytam, bo też będę taki stawiał:)

Najpierw chciałem stelaż na kątownikach perforowanych o grubości 2,5mm. Mam z takich kątowników regał, ale to co innego - na regał nadają się wyśmienicie (perforacja w tym przypadku z odrobiną wyobraźni pozwala na wiele). Solidne kątowniki do regałów magazynowych, nie z marketu.
No ale taką stal trzeba pociąć, wypiaskować i pomalować, nie jest to może drogie, ale trochę upierdliwe (znaleźć malarnię, która to wypiaskuje i pomaluje). Próby samodzielnego malowania nie wypadły zadowalająco, więc skończyło się na piaskowaniu i malowaniu.

Teraz mam dylemat, jaki stelaż do takiego akwarium 150x50x50? Drewniany, czy metalowy? Drewniany łatwiej zrobić samemu - tak myślę:)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Przez chwilę miałem podobny dylemat, ale dostałem ultimatum jak ma wyglądać ostateczny podest na akwarium.
Stelaż będę okladal płyta lakierowana meblowa, która będzie trzymać się na magnesach. Dzięki temu nie martwię się za bardzo spasowaniem elementów na zawiasach i mam mnóstwo skrytek pod akwarium bez zbędnego przejmowaniem sie kierunkiem otwierania i ewentualnymi kolizjami z otoczeniem.
Jest jeszcze jedna zaleta, nie martwię się za bardzo estetyka stelaża. Całość i tak zostanie przykryta.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Czyli profile zamknięte?
30x30x3mm - nie za mały profil w takiej konfiguracji jak na rysunku?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

I to jest mój ból głowy. Materiał jest już kupiony na wymiar. Jednak prawdopodobnie finalnie dospawam jeszcze dwa zastrzaly z tyłu i myślę o jednej dodatkowej belce na froncie.
Bazowalem na konstrukcji znajomego, który trzyma na niej 500 litrów baniak już prawie rok, póki co bez powodzi. Mam nadzieję, że w ciągu dwóch tygodni uda mi się wykonać stelaż i wtedy pochwalę się jak to wygląda.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Mam nadzieję, że się pochwalisz, jeśli konstrukcja jest już sprawdzona to co innego :)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ