Gotowy zestaw czy składak od podstaw?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

stillgrey
Posty: 19
Rejestracja: 13 mar 2009 22:42
Lokalizacja: Rawa mazowiecka

Gotowy zestaw czy składak od podstaw?

Post autor: stillgrey »

Czy warto kupić takie akwa z pokrywą czy lepiej/taniej wyjdzie zamówienie wszystkiego oddzielnie?

Lepsze byłoby niższe akwarium 50x50x50 czy ta wysokość 63cm jest ok i nie będzie problematyczna przy codziennej obsłudze?

Mógłby mi ktoś w przybliżeniu napisać jakie ryby mogłabym trzymać w takiej kostce? Czytałam, że nawet neony wymagają minimum 60cm długości :/
Czy w ogóle z akwarium o takich wymiarach da się zrobić coś sensownego?
Akwarium zakładam po 20 latach przerwy, więc tak naprawdę wszystkiego muszę się nauczyć od podstaw i dopiero układam sobie w głowie czego chcę i czego potrzebuję żeby to osiągnąć. Wolę jednak pytać już na etapie planowania żeby później nie obudzić się z ręką w nocniku. Będę wdzięczna za wszelkie porady.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
Tak wprost odpowiem na Twoje pytania, tylko to jest moje zdanie i poczekajmy na opinie innych Użytkowników:
stillgrey pisze:Czy warto kupić takie akwa z pokrywą czy lepiej/taniej wyjdzie zamówienie wszystkiego oddzielnie?
Kupowanie zestawu nie zawsze jest dobre, kupowanie osobno to możliwość kupienia co się chce i wychodzi czasem taniej.
stillgrey pisze:Lepsze byłoby niższe akwarium 50x50x50 czy ta wysokość 63cm jest ok i nie będzie problematyczna przy codziennej obsłudze?
Będzie problematyczne (wysokie i wąskie), lepiej dłuższe i niższe, np. 40cm wysokości.
stillgrey pisze:Mógłby mi ktoś w przybliżeniu napisać jakie ryby mogłabym trzymać w takiej kostce?
Najpierw woda - jaką wodę chcesz tam lać? Wodę kranową, czy trochę mieszaną z demineralizowaną? W takich akwariach to raczej trzyma się małe ryby, krewetki, można próbować trzymać raczki CPO (przy dłuższym akwarium). Wybór jakiś jest.
stillgrey pisze:Czy w ogóle z akwarium o takich wymiarach da się zrobić coś sensownego?
Da się, ale bardziej praktyczne jest dłuższe i niższe, bo taki słup wody raczej jest niepraktyczny. Lepiej większa powierzchnia dna niż wyższy słup wody.
stillgrey pisze:Akwarium zakładam po 20 latach przerwy, więc tak naprawdę wszystkiego muszę się nauczyć od podstaw i
Zasady nie zmieniły się, zmienił się za to marketing więc miej to na uwadze.

Jak nie zamierzasz specjalnie mieszać wody pod jakieś rzadkie gatunki to można coś urządzić w takim akwarium: małe rybki, jakieś skorupiaki. Wiedz też, że duża część ryb dostępnych w handlu jest już trochę "wypaczona" hodowlami i trzeba mieć świadomość przyszłych chorób.

Ja w takim akwarium bez mieszania wody skusiłbym się np. na żyworódki Endlera, rybki wdzięczne i nie sprawiające problemów. Szukałbym odmian "dzikich" - nie krzyżówek. Mogą być też galaxy z pewnego źródła, mogą być bystrzyki karliki (amandy), ale tutaj trochę trzeba by mieszać wodę.
Możliwości jest naprawdę wiele, ale rozważ akwarium o innych wymiarach.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
stillgrey
Posty: 19
Rejestracja: 13 mar 2009 22:42
Lokalizacja: Rawa mazowiecka

Post autor: stillgrey »

Dłuższe akwarium też w przyszłości założę, ale na początek chciałabym postawić akwarium w sypialni i tu mam opcję jedynie na akwarium o podstawie 50x50 albo 140x20, więc już chyba lepsza ta kostka ;)
O mieszaniu wody dopiero muszę poczytać, jeśli wybrane rośliny i ryby będą wymagać to na pewno będę mieszać. Planuję założyć akwarium zgodnie ze sztuką, a nie tak jak te 20 lat temu, za nastoletnich czasów, kranówa bez badania parametrów, jedynie gąbkowy filtr wewnętrzny i fauna zupełnie od czapy. Cud, że od dziecka miałam dobry gust i nie pchałam nigdy zamków, statków i tym podobnych koszmarków do akwarium ;)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

stillgrey pisze: Planuję założyć akwarium zgodnie ze sztuką,
:)
Pytanie tylko, co to znaczy... ? Dla jednego zgodnie ze sztuką to dedykowane podłoże, nawożenie solami i CO2, specyficzne gatunki roślin, dla drugiego piach, patyki i liście oraz 2-3 gatunki dobranych roślin. Problem polega na tym, że jak zaczniesz wgłębiać się w tą sztukę, to może nic nie wyjść - wydasz dużo pieniędzy a efekt będzie niezadowalający. Jak napisałem już, marketing poczynił duże postępy (głównie w umysłach naszych) :)

Ale wracając do tematu - myślę, tak wysoki słup wody w akwarium nie jest za bardzo potrzebny przy takiej powierzchni dna. 63 cm wysokości to dużo i może być problem z oświetleniem. Przy popularnym oświetleniu (żarówka, świetlówka, diody), to 30-40 cm, a przy 63 cm może być już problem.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Tomekmm
Posty: 5
Rejestracja: 25 lip 2018 6:48

Post autor: Tomekmm »

Doświetlenie dna to raz, choć zależy jaką masz koncepcję na rośliny.
Bierz pod uwagę także trudność w operowaniu w tak wysokim zbiorniku. Kwestie ułożenia, przycinki roślin itp. cała długość ręki może nie wystarczyć : )

Może pomyśleć o jakimś składaku, akwarium na zamówienie o podstawie 50x50 do tej szafki i wysokości niższej niż 63 - np. 40 cm. I do tego jakaś belka oświetleniowa, bo zapewne ze znalezieniem pokrywy na taki wymiar byłby problem.
stillgrey
Posty: 19
Rejestracja: 13 mar 2009 22:42
Lokalizacja: Rawa mazowiecka

Post autor: stillgrey »

krzych_100 Pisząc zgodnie ze sztuką mam na myśli, jak najbardziej w zgodzie z potrzebami roślin i zwierząt. Chcę obserwować zwierzęta, które dobrze się czują w środowisku, które im stworzę, a nie zwierzęta jakimś cudem dające sobie radę w niesprzyjających warunkach.
Mam ambicję stworzyć zbiornik, którego nie powstydziłby się doświadczony akwarysta, więc nie chce zakładać go na łapu capu, byle szybciej ;) Daję sobie czas na przyswojenie potrzebnej wiedzy i po drodze zmianę koncepcji jakieś kilkadziesiąt razy ;)

Masz rację z tą wysokością, 63cm to zdecydowanie za dużo. 50cm też zdecydowanie odpada nawet jeśli wybiorę mało wymagające rośliny?

Tomekmm Pewnie właśnie na takim składaku stanie, ale dam sobie jeszcze chwilę zanim konkretne akwarium zamówię, żeby później nie żałować, że jednak mogłam wybrać inaczej, czytaj lepiej ;)
Ostatnio zmieniony 25 lip 2018 21:54 przez stillgrey, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

stillgrey pisze: a nie zwierzęta jakimś cudem dające sobie radę w niesprzyjających warunkach.
No trafniej tego nie można ująć :) Dokładnie w dużej części ludzi trzymających ryby w szkle, tak to wygląda.
50cm też zdecydowanie odpada nawet jeśli wybiorę mało wymagające rośliny?
Nie, nie odpada, po prostu daj grubsze podłoże, sypnij więcej piachu i masz rośliny wyżej.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
stillgrey
Posty: 19
Rejestracja: 13 mar 2009 22:42
Lokalizacja: Rawa mazowiecka

Post autor: stillgrey »

Koncepcja zmieniła się o 180 stopni i jutro przyjeżdża do mnie akwarium 182l, kompletny zestaw z życiem :)
Cieszę się jak małe dziecko :D

Obrazek
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Zapowiada się nieźle :)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
stillgrey
Posty: 19
Rejestracja: 13 mar 2009 22:42
Lokalizacja: Rawa mazowiecka

Post autor: stillgrey »

Buuu, jednak akwarium nie wzięłam, bo okazało się, że ma spory odprysk. Sump, który byl w zestawie nie jest złożony do kupy, rurki przeciekają, nie ma komina wklejonego, a filtr, który miałam otrzymać w zamian sumpa to chinol.
Szafka, która była w zestawie, a którą dopiero teraz zobaczyłam w pełnej okazałości okazała się być zbita "chamsko" gwoździami z surowych desek (ładniejszy kwietnik na balkon sama sobie zrobiłam z palet), a front to były deski przyłożone do niej i przytrzymywane sofą ;) Także ten tego. Jakbyście wiedzieli o jakimś fajnym, używanym zbiorniczku (min 200l) ze sprzętem do tysiaka to będę wdzięczna za cynk :D
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Zobacz na olx chyba widziałem 240l w pobliżu tej ceny.
stillgrey
Posty: 19
Rejestracja: 13 mar 2009 22:42
Lokalizacja: Rawa mazowiecka

Post autor: stillgrey »

Patrzę na to i kusi ;)

Usuwam link, żeby mnie ktoś nie wyprzedził w zakupie ;)

Te filtry HW 302 są ok, czy lepiej jak najszybciej je wymienic na cos porządniejszego?[/b][/i]
Ostatnio zmieniony 28 lip 2018 21:31 przez stillgrey, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Są różne opinie ,jeżeli kupisz i będą się sprawdzać to nie ma sensu wymieniać.
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Hw 302 od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie. Jednak jak wpiszesz filtr zewnętrzny awaria w Google to pierwsze 3 pozycje z 5 należą do tego modelu. Jakoś plastików i uszczelek bardzo słaba. Komentarze różne.
Zaletą największą jest cena, następnie niski pobór mocy.
Wadami jak już wspomniałem, jakość plastików oraz uszczelek, częste problemy z zapiwietrzeniem i dosyć sztywne przewody.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc . Wszystko zalezy od funduszy , jakimi dysponujesz .
Zwroc uwage na te zestawy ;
- Juwel lido 120
- Dennerle nano cube 60
- Dennerle scaper tank 55
Sa to tylko przyklady z mojej strony ale daja jakis obraz roznic miedzy poszczegolnymi zbiornikami ; ksztalty , pojemnosci itd

W tzw kostce mozna urzadzic doskonale miejsce dla zarowno ryb ,krewetek ,jak i roslin .
Przyklady ryb ; boraras , neon zielony /simmulans/, kirysek pigmej
krewetki : red cherry , cristal itp
Rosliny ; jest tego duzo zarowno wsrod typowych jak i mchow
Urzadzenia , osprzet itp mozna dobrac w zaleznosci od wielkosci i wymagan jak i zakupic gotowy zestaw /Juwel lido / czy primo 60 , 70 , 110

Z filtrow zewnetrznych nieduzych to JBL e401 402
ODPOWIEDZ