Wakacje i co z akwarium

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

aeaa
Posty: 69
Rejestracja: 06 kwie 2016 6:55

Wakacje i co z akwarium

Post autor: aeaa »

Tym razem jadąc na wakacje nie mam komu powierzyć opieki nad akwarium. Nie ma kto karmić rybek (razbory) glonojada oraz krewetek, nie będzie podmiany wody i odmulania. Pytanie... jak zabezpieczyć akwarium oraz to co się w nim znajduje aby po przyjeździe (nie będzie mnie 2 tygodnie) nie było dramatu.
Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Wystarczy założyć karmnik automatyczny, a tak naprawdę to ryby wytrzymają bez jedzenia.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Kilkukrotnie zostawiałem akwarium bez opieki na 2 tygodnie- obecnie też jestem na urlopie, bez karmienia i bez karmnika, do którego zaufania nie mam za bardzo.
Póki co nie miałem przykrych niespodzianek z tego powodu.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Podpinam się pod temat, bo właśnie też wyjeżdżam za niedlugo i jednak wolałabym zamontować jakiś karmnik automatyczny. Czy może ktoś polecić jakiś dobry ale taki, żeby nie wywalac dużo kasy bo to tylko kilka dni. Przeglądałam co nie co w sieci, czy takie z hermetyczna obudowa maja sens są warte ceny czy w tych z przezroczystym pojemnikiem afaktycznie może plesniec karma?

Pozdrawiam
katee_1
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jeżeli wyjeżdżasz na kilka dni poszukaj karmy produkowanej przez Tropicala (Weekend Food), którą wrzuca się do akwarium właśnie na czas wolny.
Tylko nie podawaj jej za dużo. Jest produkowana w formie dużych tabletek, które nie rozpuszczają się w wodzie i bardzo wolno miękną, będąc dostępne dla ryb do jedzenia przez długi czas.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Hmm ciekawe rozwiązanie, dziękuję bardzo BARA rozwaze ten sposób.
Tylko czy razbora Galaxy dadzą radę z tabletakmi, przyzwyczaja e są do Artemii i pokarmu mikro hikari granulat tego typu..

Pozdrawiam
katee_1
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dadzą sobie radę, jak zgłodnieją to będą szukać pokarmu po całym zbiorniku (zachowanie naturalne) i zaczną skubać tabletki.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Dziękuję Ci bardzo BARA za ten pomysł.
Poczytałam trochę i bardziej kieruje się ku Tetra Holiday, taka duża tabletka w formie zelu. Wyjeżdżam na 6 dni, w sam raz starczy. Mój mąż mówi że te Galaxy to nie ryby tylko kury bo bardzo lubią wydziubywac pokarm z trawki jeśli cokolwiek spadnie na dno, czasami nawet między karmieniami wchodzą całe pionowo w dol trawy jakby na coś polowaly. Często coś dziubaja z podloza więc pokarm na dnie bedzie dobry.

Mamtez narybek w 8 litrach, miałam zamiar zawiesc je do kogoś podczas nieobecności ale może wydziele kawałek tego zelu dla nich. Również dziubia z dna pokarm. Są wróżnym wieku bo różnie się wykluwaly, stopniowo je przenosi łam zduzego, najstarsza ma5tygodni. W sumie maluchów jest 16 i są świetne, za niedługo planuje przenieść je do większego akwa.

Pozdrawiam
katee_1
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ok, może być i tetra Holiday. Daj proszę znać po powrocie czy wszystko się udało, będzie to informacja dla kolejnych akwarystów.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Wyjeżdżam za parę dni, więc jeszcze mam czas, ale napiszę co i jak po powrocie.
Zastanawiam się czy krewetki wszystkiego nie zabiorą w ciągu dwóch dni :)
ale może nie, kazdy cos skubnie i nie muszą mieć dużo...


Pozdrawiam
katee_1
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Witajcie,
no więc postanowiłam przetestować pokarm wakacyjny Tetra Holiday zanim wyjadę.
Dziś pierwszy dzień testu w obu zbiornikach 54 l - 12 Razbor Galaxy i 6 krewetek Amano. Oraz 8 l 16 szt. Narybku Galaxy Razbora.
Jak wrzuciłam było wielkie poruszenie, wszyscy się koło jedzenia przewijali, ale nie wiedzieli za bardzo jak się do tego zabrać, po 3h widać że dwie samice podskubuja. Krewetki w ogóle się tym nie interesują. Czekam aż wszyscy bardziej zgodnieja.
U maluchów jeden przecinek skubal, reszta czeka aż coś spadnie góry.
Dam znać siódmego dnia testu, a potem po powrocie z urlopu.
Podobno pokarm nie plesnieje. Narazie woda jest czysta.
Jak napisała BARA jak zglodnieja to będą szukać na pewno.
Może ten wpis przyda się jeszcze komuś w sierpniu.

Pozdrawiam
katee_1
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

No więc mój test nie trwał długo, bo już po dwóch dniach mam zakwit pierwotniakow i mętną wodę. Nie wiem, może akurat u mnie jest specyficzne środowisko, w którym ten pokarm nie zdaje egzaminu bo większość osób chwali Tetra Holiday.
Ja jestem zmuszona kupić karmnik automatyczny.
Niestety cały czas podloże Helpa pyli do wody, mam trochę glonów które są oznaką nadmiaru mikroelementów w wodzie. Ryby cały czas się trą, a krewetki skubią, więc czego się spodziewać...

Dochodzę do wniosków że lepiej mięć zbiornik bez podłoża i epifity lub łodygowe mało wymagające. U narybku który rośnie w oczach mam czyściutką wodę bo nie ma podłoża, łatwiej posprzątać, tu pokarm wakacyjny się sprawdził.
Już niedługo założę maluchom taki właśnie zbiornik bez podłoża z anubiasami itp.

Tak więc każdy musi chyba sam sprawdzić u siebie przed wyjazdem pokarm wakacyjny bo każde akwarium jest inne i trudno tutaj polecać lub odradzać ten sposób.

Pozdrawiam
katee_1
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Jeżeli wyjazd nie przekracza 2 tygodni to po prostu zostaw akwarium samo sobie- karm porządnie parę dni przed wyjazdem [jakimiś treściwymi mrożonkami typu solowiec] i nie przejmując się jedź na urlop, po powrocie możesz się pozytywnie zdziwić jak zbiornik sobie poradził, po co komplikować z karmnikiem i myśleć czy aby na pewno nie sypnął za dużo...w przyrodzie przecież też ryby mają okresy, kiedy nie ma co do pyska włożyć.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Dziękuję za posta. Jadę na 7 dni.
Też się nad tym zastanawiałam, ale jakoś trudno mi je głodzić.
Razbory są bardzo ruchliwe, nie mam sumienia.
Urlop kiepski jeśli będę cały czas myśleć o rybciach, dla własnego spokoju wolę już zamontować karmnik żeby im sypnal raz dziennie.

Ale oczywiście masz rację, nie ma czym się przejmować, na pewno w naturze inaczej to wygląda no i zbiornik bardziej stabilny jak się go nie zasmieca...

Pozdrawiam
katee_1
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Ja 3 razy korzystałem z pokarmu Tetra Holiday, były to wyjazdy od 7 do 14 dni i nigdy nie miałem z tym pokarmem problemu, zawsze wszystko było z wodą jak i z obsadą w jak najlepszym porządku, ale jak pisze katee_1 każdy zbiornik jest inny. U jednego się ten pokarm sprawdzi, a u drugiego może stwarzać problemy, choć czytałem trochę o tym pokarmie i nie widziałem aby ktoś miał problemy z racji używania go.
ODPOWIEDZ