kilka pytań co do LT

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
yamo12
Posty: 40
Rejestracja: 10 lip 2018 0:05

kilka pytań co do LT

Post autor: yamo12 »

1. Co jeśli mam (kiedy nie podaję nawozów) niski azot, więc proporcja npk jest zaburzona? Czy przy zmniejszonej ilości światła nie jest to problem? (w tej chwili mam 0,7 w/l ale mogę wyjąć jedną led). Czytałam że przy LT rośliny korzystają głównie z NH3 jako formy azotu ale dalej nie wiem czy przy LT nie przeszkadzają zaburzone proporcje npk. No i czy podwyższone nh3 nie będzie przeszkadzać rybom. To samo pytanie dotyczy żelaza które też mam małe.
2. Jak z pH? Skoro przy LT się go nie zmienia to musiałabym mieć ryby którym nie przeszkadza pH 8, czytałam że trzymanie ryb wymagających pH mniejszego niż 8 w wodzie z pH 8 jest szkodliwe dla nich. Może da się to jakoś "obejść"? Czy ludzie którzy decydują się na LT a mają HT wymieniaja wszystkie ryby i kupują nowe żeby móc je trzymać w pH 8? A może robią w ym przypadku wyjątek i korzystają z RO żeby nie wymieniać rybek?
3. Czy zamiast ziemi i żwirku można użyć żwirku-substratu seachem flourite? Chodzi mi o to że przy LT używa się często siatki, a to może być problematyczne jak się będzie chciało poteem przesadzić roślinę albo przyciąć korzenie - trzeba rozplątywać korzenie z siatki. A może nie korzystać z siatki? No ale przy wyjmując taką roślinę żeby ją przyciąć będzie się ziemia wydostawała. Może więc korzystać z siatki tyle że obciąć po prostu przy podłożu (nie przejmując się że zostanie tam korzeń). Nigdy nie miałam siatki więc nie bardzo wiem jak z obsługą przy niej. Te podłoże Seachem wydaje się łatwiejsze w korzystaniu niż ziemia z żwirkiem, ale obawiam się że jest za ubogie w porównaniu do ziemi. A może dać ziemię na spód a na to Seachem?
4. Jeśli macie ziemię i żwirek to co ile czasu wymieniacie podłoże? Musi być to kłopotliwe przy dużej ilości roślin. Jaką polecacie ziemię? Są różne rodzaje tych ogrodowych
5. Co z filtrem przy LT? Używa się tylko mechaniki, nawet przy sporej obsadzie?
6. Przy LT powinna być mała czy duża obsada? Chyba duża żeby rośliny mogły korzystać z ich produktów przemiany materii
7. Przy LT karmi się hojnie ryby, prawda?
8. Wiem że przy LT się nie odmula, ale co jeśli ma się nadmiar DOC? Jeśli np. dużo mi spada igiełek or Rogatka to zostawić je żeby użyźniały podłoże czy wyjąć?
9. Jakie rybki do LT 45L z pH 8? Amano musi być. Nie bardzo się orientuję które z ryb przydennych nadają się do wody z pH 8 (swoje obniżam destylką i kwasem siarkowym) a zarazem są na tyle małe żeby je trzymać w 45. To może byc problem, a chciałabym takie rybki jako że czyszczą podłoże z pokarmu niezjedzonego przez inne ryby no i zjadają glony. No i chciałabym kolorowe, ławicowe rybki, w danio podoba mi się że występują w wielu barwach. No właśnie, czy wszystkie akwaria LT z kiryskami i otoskami maja prócz ziemi, żwirku i także piasek? No bo kirysy go potrzebują. Jeśli maja piasek to po całości czy tylko w kilku miejscach?
10. Teraz pytanie co do HT - co jeśli podaję nawozy, używam destylki i będzie CO2 a chciałabym wyjechać na kilka dni? Wiadomo że proporcje się zmienią jeśli się zrobi przerwę w nawożeniu, a to sprzyja glonom, prawda? Wkurza mnie już te wieczne testowanie, pilnowanie dlatego zastanawiam się nad LT. Czy wszyscy ludzie z HT też co kilka sprawdzają parametry, a może mają to już tak obcykane że mają swoją rozpiskę (bo roblili wcześniej testy i wiedzą jak zużywają ich rośliny) i danego dnia nawożą, za kilka dni powtórka bo przecież rośliny zużywają, potem podmiana i wlewanie RO, itd,. Tak czy siak HT jest kłopotliwe, wymaga dużej sytematyczności i sporo czasu zajmuje
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

HT wcale nie musi być kłopotliwe jednak masz raccję wymaga systematycznoci i każdy bład , każde zaniedbanie boli.
Z tych powodów (miedzy innymi) :
- CO2 dozowane za pomoca tzw "komputra CO2 "
- nawozy podaję za pomocą pompy perystaltycznej
- dolewka /podmiana automatyczna z automatyczym mieszaniem RO i kranówki

Co do testów :
na początku trudno sie bez nich obejść ale jeśli prowadzisz zapiski i prawidłowo przeprowadzisz analizę wyników prędzej czy później staną sie one tylko dodatkiem który ew. ma za zadanie rozwiać lub potwierdzić Twoje podejrzenia .

Jest jeszcze metoda EI ( przybliżonego wskażnika) która nie zakłada uzywania testów . Po prostu lejesz nawozy wg. szacunków/wskaźników zużycia nie przejmując sie kumulacja bo na koniec tygodnia robisz olbrzymię podmiany.
W końcu woda jest tania a w każdym razie tańsza niz testy.

Moim zdaniem LT wcale nie jest łatwym tematem . Jeden zbiornik LT widziałem z życiu : 2500l ze 20 rybek karmione jak sie przypomni i od 5 lat nie czyszczone filtry, nie przycinane rośłiny nie odmulane dno - czyli nuuuda :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Polecam obowiązkową lekturę dotyczącą zbiorników LT: książkę Diany Walstad "Rośliny w akwarium. Ekologia roślin wodnych dla akwarystów".
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ