[79l]Królestwo Niebieskie

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Nir
Posty: 114
Rejestracja: 05 lip 2018 18:10
Lokalizacja: Wrocław

[79l]Królestwo Niebieskie

Post autor: Nir »

Cześć :)
Na wstępie dziękuje wszystkim za porady, jakich udzieliliście mi podczas planowania zbiornika. Po skompletowaniu sprzętu i kilku godzinach pracy ich efektem jest moje pierwsze akwarium.

DATA ZAŁOŻENIA: 26.07.2018

AKWARIUM
Zbiornik ma wymiary 75x30x35 cm i grubość szkła 6mm, co daje niezbyt zawrotny litraż 79l brutto i 73l netto. Stoi sobie na wzmocnionym regale, acz brak możliwości porządnego wypoziomowania (stara podłoga) skutkuje tym, że między przodem a tyłem akwarium jest różnica około 1 cm w odległości poziomu wody od krawędzi. Był też mały problem z lekko wklęsłym na środku blatem, ale pianka ładnie to zneutralizowała i tak jak przed zalaniem akwa między spód a piankę można było wepchnąć kartę płatniczą, tak teraz już nie da rady. Tył i boki akwarium okleiłam ciemnoniebieską folią, żeby współgrało z resztą aranżacji pomieszczenia, stąd też nazwa tematu.

SPRZĘT
Filtrowaniem i napowietrzaniem zajmuje się filtr wewnętrzny Eheim Pick-up 160 (2010) o wydajności 220-500 l/h.
Za utrzymywanie stałej temperatury odpowiada grzałka Eheim Jager 75W - przy obecnych upałach przez większość doby ma wolne.
A świeci nad nimi lampa LED BeamsWork 400 9W, z 72 diodami białymi i 6 niebieskimi na oświetlenie nocne.

PODŁOŻE
Na samo dno zesłałam substrat JBL Aquabasis Plus - ciągnie się od 1 cm z przodu do 3 cm z tyłu. na to po ok. 1,5 cm żwirku 1-3mm i 2 cm piasku plażowego.

DEKORACJE
Z lewej strony fajnie rozgałęziony korzeń zdaje się typu red moor, póki co skazany na dźwiganie kamienia za nietrzymanie się dna. Z prawej inny korzeń, który jest nieco grzeczniejszy i od razu usiadł ładnie na piasku. Oba korzenie po przywiezieniu ze sklepu były wygotowane w solance i solidnie opłukane.
To samo się tyczy kamieni, które przywędrowały z ogrodu i również zostały oczyszczone oraz wygotowane. Skały zdecydowanie nie są wapienne, analiza petrologiczna aż 3 obecnych w domu geologów wskazała raczej na gnejsy, serpentynity oraz łupki ;)
W przyszłości chciałabym dorzucić trochę dębowych liści i może jakieś kokosowe łupiny dla pielęgniczek.

PARAMETRY WODY
Na początek do akwarium trafiła zwykła kranówka o parametrach:
pH - w okolicach 7,8
GH - 13
KH - 8
Tak więc woda lekko twarda i zasadowa. Mam zamiar zejść z pH poniżej 7, a twardością ogólną poniżej 10. W tym celu chciałam systematycznie podmieniać wodę jednorazowo po ok. 12l na wodę filtrowaną filtrem Brita (pH 6,8, GH 8, KH 5), do tego sąsiad obiecał od siebie również wiaderko wody ze swojego akwarium, która przyspieszy nieco dojrzewanie zbiornika. W razie czego zacznę mieszać wodę z wodą demineralizowaną. Parametry NO2, NO3 i NH3 zacznę badać dopiero za parę dni.

OBSADA ROŚLINNA
Podczas wybierania roślinek w sklepie miły pan co prawda mówił, jak się nazywają, ale nie zapamiętałam wszystkich. Z pewnością jest jeden sporawy już anubias chyba z jakimś zalążkiem kwiatu? Dwie kryptokoryny plus chyba także kryptokoryny z in-vitro na korzeniach, a do tego z tyłu i po bokach to chyba nadwódki? Z prawej strony z tyłu jest też wysoka roślinka wpadająca w czerwień, ktoś potrafi rozpoznać? Chciałabym na powierzchnię dać jeszcze pistię, żeby zarobiła gdzieniegdzie miły półcień.

PLANOWANA OBSADA RYB
Po wielu zmianach koncepcji wyszło południowoamerykańsko - dlatego muszę popracować nad zmiękczeniem i ukwaszeniem wody przez te 3-4 tygodnie dojrzewania zbiornika:

Harem 1+2 Pielęgniczek Borelli (o ile gdzieś we Wrocławiu znajdę)
Około 12 Drobnoustków Obrzeżonych
6 Kirysków Malutkich (jeśli nie znajdę, to wezmę Pandy lub ostatecznie Pigmeje)

No i na koniec kilka zdjęć tego mojego niebieskiego królestwa - niecałe 24 godziny po zalaniu:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Ładny zbiornik. Powodzenia.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Będę obserwował. Lubię jasne podłoża, ale ciężko jest je ładnie utrzymać. Powodzenia
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ciekawie się zapowiada, czekam na dalsze fotografie w miarę dojrzewania i rozwoju akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Pięknie się zapowiada.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc . Czy krolestwo ,... to nie wiem ale niebieskie .... oj tak .
Czy to tylko odbicie od tla czy barwa swiatla rowniez ?
Co to za roslina o tych duzych lisciach ?
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Dobrze ,że zwróciłeś uwagę :D To anubias i nie powinien być wsadzony tak w podłoże.
Nir
Posty: 114
Rejestracja: 05 lip 2018 18:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Nir »

Królestwo w takim razie będzie jak już zbiornik dojrzeje i wszystko się rozrośnie, na razie może być księstwo ;) Niebieski kolor to wyłącznie zasługa tła, oświetlenie jest zwykłe, białe - tylko w trybie nocnym działają niebieskie diody.

Tak, to anubias - skoro nie może być w podłożu, to przywiązać go do korzenia lub kamienia? W sklepie mówili, że można go normalnie posadzić - myślałam, że skoro to plantica, to dobrze doradzą...
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Można go posadzić (przy odpowiedniej gramaturze podłoża), ale wtedy zdecydowanie wolniej będzie się rozwijał i jest ryzyko, że będą gnily korzenie. Lepiej przy pomocy żyłki, delikatnie przywiązanie go do korzenia.
Nir
Posty: 114
Rejestracja: 05 lip 2018 18:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Nir »

Korzenie już u mnie zajęte przez te "małecokolwiektojest" (swoją drogą, jeśli z anubiasem źle mi doradzili w sklepie, to zaczynam się bać, czy to co, mam na korzeniach, nie powinno być przypadkiem posadzone w podłożu...), ale mogłabym znaleźć dla anubiasa jutro jakiś ładny kawałek skały w ogrodzie, wygotować, przywiązać roślinkę i wstawić dokładnie w miejscu, gdzie teraz jest posadzona. Szkoda by było, gdyby się zmarnował.
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Anubias nie potrzebuje za dużo światła, możesz go spokojnie przywiazac do korzenia na lewo albo skałki na prawo.
Nir
Posty: 114
Rejestracja: 05 lip 2018 18:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Nir »

Dobra. Zdemontowałam podkorzenną jaskinię ze skałek, bo i tak na razie żadnym lokatorom nie posłuży i przytwierdziłam do jednej z nich anubiasa:

Obrazek

Dodam jeszcze, że dostałam dziś wiaderko (około 10l) wody z dojrzałego akwarium i mam nadzieję, że teraz bakterie nitryfikacyjne zaczną się mnożyć na potęgę. Mają trochę nadgnitych resztek liści do pożarcia. A ogólnie woda jest już całkiem przejrzysta:
Obrazek
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Nie widzę wyraźnie ale ty chyba masz do korzeni przymocowane kryptokoryny,no tak masz napisane ,że kryptokoryny z in vitro na korzeniach :D Zasadź je w podłożu ,na korzenie to anubiasy,microsoria i np: bolbitisy ,kryptokoryny sadzi się w podłożu .
Nir
Posty: 114
Rejestracja: 05 lip 2018 18:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Nir »

Wszystko źle, dramat :oops: Zdjęcie z bliska, żeby potwierdzić diagnozę.
Obrazek

W takim razie zamawiam mikrozoria...
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Kryptokoryny :D Zresztą wysoko na korzeniu też zdaje się.
ODPOWIEDZ