Chcę kupić moje pierwsze akwarium. Potrzebuje pomocy.

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

niepokonany07
Posty: 7
Rejestracja: 27 lip 2018 9:30

Chcę kupić moje pierwsze akwarium. Potrzebuje pomocy.

Post autor: niepokonany07 »

Ma to być akwarium Aquael Shrimp set smart. I mam pytanie czy można tam dać ryby czy tylko krewetki? Nie mogę większego bo moja komoda tego nie wytrzyma, chyba że polecacie jakieś szafki pod akwarium.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Tylko krewetki, jeżeli to jest zwykły tzw. shrimp set o długości 30cm.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
niepokonany07
Posty: 7
Rejestracja: 27 lip 2018 9:30

Post autor: niepokonany07 »

A na ryby ile litrów trzeba?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

To zależy od gatunku ryby. Minimalna długość akwarium dla większości małych ryb akwariowych powinna się zaczynać od 50cm.

Nie podaję litrażu, ale wymiar zbiornika.

Sprawdź, jakie wymiary ma kostka o której piszesz.

Chcesz mieć ryby? Zastanów się nad najbardziej popularnym z małych zbiorników litrażem 54l. Takie akwarium spełnia wymiarowo warunek długości.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
niepokonany07
Posty: 7
Rejestracja: 27 lip 2018 9:30

Post autor: niepokonany07 »

Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nic nie myślę. Dla krewetek zestaw jest dobry. Dla ryb akwarium jest za krótkie i za wysokie. Może się nadać dla spokojnego bojownika, ale wtedy bez krewetek, bo może na nie polować.

Temat przeniosłam do odpowiedniego działu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
stillgrey
Posty: 19
Rejestracja: 13 mar 2009 22:42
Lokalizacja: Rawa mazowiecka

Post autor: stillgrey »

Ten pearl high kosztuje 400zł, poszukaj na olx używanych zestawów, często są sprzedawane razem z szafką i można trafić na naprawdę fajne okazje.
Przykład: https://www.olx.pl/oferta/akwarium-200- ... 95dec6e86b
niepokonany07
Posty: 7
Rejestracja: 27 lip 2018 9:30

Post autor: niepokonany07 »

Chyba zdecydowałem że kupuje to: www.plantica.pl/produkty/akwaria-zestaw ... s8QAvD_BwE Jest tam trochę gratisów w zestawie, a cena mi pasuje.
Szafkę kupuje osobną ale jeszcze nie wiem jaką.
Czy to jest odpowiednie dla ryb? Jak tak to ile i jakie gatunki.
Ostatnio zmieniony 28 lip 2018 10:09 przez niepokonany07, łącznie zmieniany 1 raz.
stillgrey
Posty: 19
Rejestracja: 13 mar 2009 22:42
Lokalizacja: Rawa mazowiecka

Post autor: stillgrey »

Nie nadaje się dla ryb, to 25l.

Coś takiego prędzej:
https://www.olx.pl/oferta/akwarium-72l- ... 552f0ca529

Na Twoim miejscu poszukałabym jednak używki, a najlepiej przemyślała dobrze czy na pewno potrzebne Ci akwarium i czy posiadasz odpowiednią wiedzę do tego żeby odpowiednio zadbać o ryby, które kupisz.
Poczytaj najpierw przez parę tygodni fora, zajrzyj do książki o akwarystyce, zeby pozniej nie zalowac decyzji.
niepokonany07
Posty: 7
Rejestracja: 27 lip 2018 9:30

Post autor: niepokonany07 »

Niestety mogę jedynie 60l maksymalnie
mieć. Zastanawiam się nad www.plantica.pl/produkty/akwaria-zestaw ... riowy-7002 to samo tylko większe
stillgrey
Posty: 19
Rejestracja: 13 mar 2009 22:42
Lokalizacja: Rawa mazowiecka

Post autor: stillgrey »

Jakie masz wymiary szafki, na której chcesz postawić akwa? I czemu maksymalnie 60l? Miedzy tym 72l, a tym 54l jedyną różnicą jest 10cm więcej wysokości... A ten filtr, który jest w zestawie i tak cię kusi kosztuje 30zł...
niepokonany07
Posty: 7
Rejestracja: 27 lip 2018 9:30

Post autor: niepokonany07 »

Stać mnie na większe tylko po prostu nie mam na takie duże miejsca w pokoju

EDIT:
A od większego szafka mi się rozleci

Jak chcesz coś szybko dopisać, edytuj swoje posty (opcja "zmień").
Posty scaliłem. MOD krzych_100
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Jeżeli rybki to standardowe 60cm długości, czyli od 54l zbiornik [i nastaw sie raczej wtedy na ryby maksymalnie około 6cm długości]- na allegro nowy taki zestaw dostaniesz za 200zł...na początek jak znalazł nawet z tą filtracją i oświetleniem [mało wymagające rośliny dadzą radę, a na HT i tak się porywać na start nie będziesz], kiedy złapiesz bakcyla i więcej zaczniesz czytać to już sam się nakręcisz na to czy dodatkowy filtr jakiś, czy oświetlenia więcej, bo dla anubiasa i kryptokoryny nie ma sensu dobijać za wszelką cenę do 0,5W/l...

Nowa szafka typowa pod takie akwarium [60x30] to koszt od 150 zł wzwyż- na takiej szafce zmieści się tylko akwarium i raczej nic pod nim, ale robi to do czego jest zrobione, swój jakiś mebel możesz łatwo, tanio i szybko wzmocnić, aby wytrzymał te 80-90kg- tyle zalane akwa mniej więcej będzie ważyć- to wcale dużo- niejedna osoba tyle waży. Masz też zawsze olx do dyspozycji i cos się może trafić.

Akwarium na początku kosztuje trochę pieniędzy, ale kiedy przez to przebrniesz to raz w tygodniu będzie kosztować chwilę czasu na wymianę parunastu litrów wody. :wink:
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc . Ten aquael leddy 60 wyglada dobrze i kosztuje dobrze ale filtr to jakis zart . Mozna go tuningowac zakladajac wieksza gabke . Pozostaje jeszcze kwestia oswietlenia - tylko 6W ...hmm .
niepokonany07
Posty: 7
Rejestracja: 27 lip 2018 9:30

Post autor: niepokonany07 »

To znaczy jaką gąbkę założyć? A oświetlenie zawsze można dokupić jak będzie za słabe.
ODPOWIEDZ