[112l] Obsada akwarium 112l

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Damian3k
Posty: 15
Rejestracja: 29 sty 2017 17:43

[112l] Obsada akwarium 112l

Post autor: Damian3k »

Założyłem nowe akwarium przed tygodniem. Teraz zastanawiam się nad obsadą zbiornika, i dlatego chce prosić was o radę, aby w moim akwarium rybkom żyło się przyjemnie.

Obecnie akwarium wygląda tak: https://scr.hu/Re2D2e

1. Parametry wody:
  • - pH: 7-7.5
    - GH: 13
    - KH: 4
2. Akwarium:
  • - pojemność: 112l
    - wymiary: 80x35x40
3. Filtr:
  • filtr z wkładem gąbkowym + pudełko z węglem, z deszczownicą
4. Podłoże:
  • - warstwa I: ziemia ogrodowa 0.5-1cm
    - warstwa II: żwir 1-1.5cm (widoczny również jako "plaża")
    - warstwa III: bazalt drobnej granulacji
5.Rośliny:
  • - mech
    - cryptocoryny
    - echinodorus - małe trawki
    - limnophilie
    - nurzańce (mało widoczny bo w rogu po prawej i nie uchwyciłem na fotografi)
  • * Zależy mi na tym, żeby rośliny były młode i rozwijały się razem z całym akwarium.
    * Myśle nad dosadzeniem jeszcze kilku roślin, ale musze jeszcze się zastanowić co wybrać.
  • A teraz najważniejsze :) Dobór obsady.
Lista ryb, które mnie interesują:
  • - kirysek panda
    - bojownik
    - gupik
    - żałobniczka
    - neon
    - bystrzyk amandy
    - danio pręgowe
    - otosek
    - razbora hengla
Propozycja 1:
  • - 6x kirysek panda
    - 1+3x bojownik
    - 10x gupik
Propozycja 2:
  • - 5x kirysek panda
    - 1+3x bojownik
    - 1+4x gupik
    - 6x żałobniczka
Propozycja 3:
  • - 5x kirysek panda
    - 1+3x bojownik
    - 1+4x gupik
    - 6x żałobniczka
Propozycja 4:
  • - 5x kirysek panda
    - 1+3x bojownik
    - 1+4x gupik
    - 12x bystrzyk amandy
  • A może ktoś zaproponuje coś innego? Z góry dziękuje za pomoc.
Poprawiłam tytuł tematu na zgodny Regulaminem Działu Obsady. MOD BARA
Ostatnio zmieniony 30 lip 2018 13:16 przez Damian3k, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kiryski odpadają, jeżeli nie zapewnisz im piasku jako podłoża. Jeżeli planujesz bazalt to zrezygnuj z ryb dennych.

Dlaczego podajesz odczyn zasadowy przy niskich twardościach wody? Większość wymienionych przez Ciebie ryb poza gupikami wymaga wody miękkiej i kwaśnej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ze zdjęcia nie zgadłbym, że akwarium ma 112l, a co do obsady...bez mieszania wody, kolorowo i żywo, ciągle coś by się tam działo- Brzanki Sumatrzańskie lub Brzanki Odeskie [sumatry to diabły- lepiej same, żeby były, ale odeskie można z czymś jeszcze połączyć].
Damian3k
Posty: 15
Rejestracja: 29 sty 2017 17:43

Post autor: Damian3k »

Co do obsady to jeszcze się zastanawiam. Podpytam w sklepie zoologicznym w jakich warunkach trzymane są tam.

Skoro moja woda jest nieodpowiednia do ryb wskazanych przeze mnie a proponujecie brzanki, które żyją w podobnej, to w końcu sam nie wiem co wybrać.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Co jest nie tak w Twoich propozycjach....bojownik temperatura 26°C wzwyż, kirysek panda temperatura 25°C jest chwilową maksymalną, czyli nie ciągłą optymalną, dla optymalnej 2 mniej około....gupik woda twarda, bojownik, kirysek, żałobniczka (która obeżre płetwy bojownika), bystrzyk woda miękka....te zestawienia nie pasują do siebie i tyle.
Brzanki mają zbliżone wymagania do wody jaką podałeś, mogłaby być dla Sumatr ciupinke z mniejszym GH, ale jest ok. według mnie.
Damian3k
Posty: 15
Rejestracja: 29 sty 2017 17:43

Post autor: Damian3k »

Właśnie dlatego założyłem ten temat. Chcę, aby rybkom żyło się dobrze i jak widać potrzebuje waszej pomocy.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

To ponawiam mój wpis: podłoże jakie zastosowałeś w akwarium nie jest dla ryb dennych. Jeżeli chcesz trzymać kiryski musisz zapewnić im piasek.

Poprawiłeś wynik odczynu wody. To w sumie jaki jest prawidłowy? Ten poprzedni czy ten obecny?

Proponuję, żebyś zaczął od gupików i nabrał wprawy akwarystycznej. Oczywiście najpierw akwarium musi nieco dojrzeć i przede wszystkim musisz dosadzić wyższych roślin, bo w tej chwili zbiornik jest pusty i nie zapewnia rybom żadnego schronienia.

To, w jakich warunkach są trzymane ryby w sklepach zoologicznych nie powinno być dla Ciebie jakimkolwiek wyznacznikiem. Poczytaj o wymaganiach ryb, jakie chcesz trzymać i zastanów się , czy te wymagania możesz im zapewnić.
Pamiętaj, sprzedawca w sklepie zoologicznym wciśnie Ci bzdury byle tylko sprzedać towar. Wielokrotnie już o tym pisaliśmy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Damian3k
Posty: 15
Rejestracja: 29 sty 2017 17:43

Post autor: Damian3k »

Wiem, że sklep zoologiczny nie jest najlepszym miejscem do zbierania wiedzy. Przeczytałem już sporo o warunkach życia przeróżnych rybek i zauważyłem, że w każdym z źródeł informacje jednak się różnią ( chodźby temperatury o kilka stopni) i to jest największy problem.

A co powiecie na taką obsadę:
  • -Pielęgnica Ramireza - para (do 5cm/24-28*C/pH 6-6.5/GH 5-16*)
    - Bystrzyk Amandy- 10szt. (do 4cm/24-28*C/pH 6-7/GH 5-12*)
    - Kirys Panda- 6szt. (do 5cm/24-28*C/6-6.5/GH 5-16*)
W nawiasach podałem dane z atlasu ryb akwariowych, który zakupiłem w sklepie.

Wiem, że uparłem się na pandy, ale dla nich postanowiłem 1/3 podłoża zamienić na piasek.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie "pielęgnica" tylko pielęgniczka ramireza - woda miękka i kwaśna. Ciepłolubne.
Bystrzyki amandy - woda miękka i kwaśna. Ciepłolubne.
Nie "kirysy" tylko kiryski panda - woda miękka i kwaśna. Chłodnolubne. Piasek jako podłoże na całości akwarium.

Nie bierz nigdy wartości skrajnych, patrz na optimum dla danego gatunku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Damian3k
Posty: 15
Rejestracja: 29 sty 2017 17:43

Post autor: Damian3k »

Nad obsadą wciąż myśle, a na razie działam nad aranżacją.

Znalazłem całkiem fajny pniaczek z wierzby. Troszke nad nim popracowałem i postanowiłem włożyć do baniaczka.

Na chwilę obecną prezentuje się tak: Troche słaba jakość, ale na chwilę obecną wystarczy.

Włożone głazy wyciągne, gdy drewno przestanie wypływać.

Woda zmętniała ze 3 dni temu. A ten "pień" wrzuciłem dziś. Oby to nie wydłużyło dojrzewania akwarium? Od jutra też zaczne działać w kierunku zakwaszania i zmiękczania, abym mógł chodować ramirezki z bystrzykami ( i przy tych rybkach zostane).
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Do prezentacji zbiornika służy dział Galeria. Jeżeli chcesz podyskutować na temat swojego akwarium załóż temat w dziale Galeria zgodnie z Regulaminem Działu.
Obecny temat służy do rozmowy na temat obsady.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Damian3k
Posty: 15
Rejestracja: 29 sty 2017 17:43

Post autor: Damian3k »

Rozumiem, ale wygląd ma dużo wspólnego z doborem obsady.

Na razie ustaliliśmy, że wybiore:
  • para pielęgniczek ramireza
    15x bystrzyk amandy (lub bystrzyk poziomkowy - to dostępne jest w moim sklepie akurat)
Czy to nie za mało jak na takie akwarium?
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Dla ramirezów też potrzebujesz piasku :D
Damian3k
Posty: 15
Rejestracja: 29 sty 2017 17:43

Post autor: Damian3k »

Zakupiłem 10x bystrzyk poziomkowy. Świetnie prezentują się w dużym zbiorniku i ładnie pływają w ławicy.

Planuję teraz dokupić 2x zbrojnik złoty i 6x otosek . Co wy na to?
Damian3k
Posty: 15
Rejestracja: 29 sty 2017 17:43

Post autor: Damian3k »

"Bystrzaki" zadowolone. Dziś dołączyły do nich 6x otosek i 2x ramireza.

Wymieniłem też tylne światło na power glo 20W
ODPOWIEDZ