błyszczek tęczowy

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
bemaku
Posty: 2
Rejestracja: 06 sie 2018 21:08
Lokalizacja: Rzeszów

błyszczek tęczowy

Post autor: bemaku »

Witam!
Jestem tu nową osobą, dlatego z góry przepraszam, jeśli post umieściłam w nieodpowiednim miejscu.
Mam akwarium o pojemności 350 l a w nim: 3 skalary, 2 glonojady, 4 kiryski, 2 kosiarki, sum. Potrzebuję rybek "środka" najlepiej ławicowych. Podoba mi się błyszczek tęczowy i ostatnio kupiłam 6 szt. (same samce, gdyż w sklepie nie było samiczek). W ciągu 3 dni z 6 ryb padło 4. przeraziłam się, sprawdziłam parametry wody - wszystko jest w porządku, a pozostałe ryby nie mają żadnych objawów chorobowych.
Zaczęłąm się zastanawiać czy przypadkiem ryby nie zabijały się ze względu na to, że w ławicy były same samce?!
Czy ktoś z Was miał taki problem?!
Z góry dziękuję za pomoc.
Bemaku
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Te ryby to spokojna ławicówka i to że same samce nie powinno mieć wpływu. Raczej stres ze zmianą zbiornika i obecność większych ryb, skalary wyrośnięte? Może też za mała ilość, aby poczuły się bezpiecznie po "pierwszym szoku".
Ja niedawno u siebie wprowadzałem neony, bały się wszystkiego nawet kirysków, z pierwszych 6szt. na drugi dzień żyły 3. Później dokupiłem ze 13 i po paru dniach dopiero zaczęły normalnie się zachowywać.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jaką rybę nazywasz błyszczykiem tęczowym? Nematobrycon lacortei czy Inpaichthys kerri?

Jakie są dokładnie parametry wody w Twoim akwarium? Czy jest w nim dużo roślin i miejsc, w których ryby mogą się ukryć? Dlaczego zostały kupione same samce?

Temat przenoszę do działu Choroby.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Raczej Notropis chrosomus a więc gdy napisałaś ,że sprawdziłaś parametry i wszystko w porządku " to raczej nie było.Bo albo dla nich parametry były złe albo dla pozostałych ryb .
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jeżeli to jest Notropis chrosomus to kompletnie nie pasuje wymaganiami do pozostałych ryb wymienionych jako obsada w akwarium. Przede wszystkim to gatunek wybitnie chłodnolubny.
Nie przypuszczam, żeby Autorka tematu właśnie te ryby wpuściła do swojego zbiornika.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Gdy wpisuję błyszczek tęczowy w google to właśnie ta ryba wyskakuje.W nazwie jest błyszczek nie błyszczyk.
bemaku
Posty: 2
Rejestracja: 06 sie 2018 21:08
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: bemaku »

Tak - chodzi o Notropis chrosomus. Nie znałam wcześniej tych rybek a do sklepu akwarystycznego przyszłam po zupełnie inne ryby. Pracownik sklepu wskazał mi je twierdząc, że nie mają szczególnych wymagań i z moją obsadą będą czuły się dobrze (nie wspomniał, że są chłodnolubne a ja tego niestety nie sprawdziłam)
Mówiąc krótko - moja wina! Tylko rybek żal :(
Dziękuje wszystkim, którzy zechcieli odpowiedzieć na mojego posta.
Pozdrawiam
Bemaku
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

No i tak to jest jak się słucha sprzedawcy w zoologiku.
Już kiedyś pisałam na forum o tym, że byłam namawiana do zakupu malutkiej zielonkawo nakrapianej rybki (kilku) do mojego akwarium 85l. Sprzedawca jakoś nie umiał mi podać nazwy gatunku, ale się zarzekał, że jest to dobry gatunek do zbiornika z bystrzykami ozdobnymi, które wtedy trzymałam.

Rybek nie kupiłam, ale sprawdziłam w domu czym są. To były argusy zielone.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ