Zbiornik 189l - pomoc przed startem

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
peter884
Posty: 31
Rejestracja: 07 sie 2018 20:40
Lokalizacja: Poznań

Zbiornik 189l - pomoc przed startem

Post autor: peter884 »

Cześć!
Właśnie zarejestrowałem się na Waszym forum, bo razem z dziewczyną chcielibyśmy w niedługim czasie zacząć przygodę z naszym pierwszym akwarium. Trochę poczytałem na temat tego na co zwrócić uwagę, ale pomyślałem, że dobrze byłoby poprosić o pomoc bardziej doświadczone osoby.

Obecnie mamy następujący zestaw:
- zbiornik 100x40x50cm - około 189l
- pokrywa plastikowa z dwoma świetlówkami LED 2 x 24W, strumień świetlny 2 x 2550 lumenów
- Hydor filtr PROFESSIONAL EXTERNAL 350
- grzałka zewnętrzna HYDOR ETH 300W grzałka zewnętrzna WĄŻ 16/22mm.
Myślę jeszcze nad zakupem odmulacza na baterie.

Jeśli chodzi o planowaną aranżację, to chcielibyśmy na start coś mało wymagającego, tym bardziej że z tego co przeczytałem to oświetlenie LED do dobrych nie należy patrząc pod kątem roślin. Oto nasz pomysł:
- podłoże z żwiru średniej frakcji z piaskową "plażą" dla kirysków
- jakieś korzenie i kamienie
- kilka roślin na trzecim planie.

Co do obsady to prosiłbym o wsparcie, ale myśleliśmy o stadku neonów i gupików, kilku kiryskach, mieczykach i ewentualnie paru pielęgniczkach i razborach.

No i teraz moje wątpliwości:
- czy taka obsada na start to dobry pomysł?
- czy potrzebuję dokupić butlę z CO2 czy przy odpowiednio dużej liczebności ryb rośliny dadzą sobie radę?
- czy mogę mieszać podłoże żwirowe z piaskowym?
- jakie rośliny polecalibyście dla takiego zestawu i jak się nimi opiekować? Mam na myśli preparaty i parametry wody, któe warto zachować.
Mam nadzieję, że pytania, które zadałem nie są jakieś wybitnie mało profesjonalne, proszę o wyrozumiałość i z góry dziękuję za każdą poradę.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Witam na Akwaforum.

Na samym początku proszę poczytajcie dokładnie o wymaganiach gatunków ryb, jakie chcecie trzymać, bo te wymienione nie powinny ze sobą pływać.
Przykład: mieczyki wymagają wody twardej i zasadowej, neony (jaki gatunek?) wymagają wody miękkiej i kwaśnej.

Proszę sprawdźcie jakimi parametrami wody dysponujecie w kranie i czy chcecie/możecie/planujecie te parametry dostosowywać do planowanej obsady czy raczej obsadę pod parametry wody.

Proponuję, żebyście po sprawdzeniu wody założyli osobny temat w dziale Obsady zgodnie z regulaminem tego działu, a w temacie podajcie nam konkrety dotyczące akwarium.
Ryby denne (np. kiryski czy pielęgniczki) wymagają bezwzględnie piasku jako podłoża.

Akwarium o wymiarach 100x40x50 ma 200l. Zawsze podajemy litraż liczony od pełnych wymiarów.

Proszę poczytajcie tematy na Akwaforum, bo na większość Waszych pytań odpowiedzi są już udzielone.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
peter884
Posty: 31
Rejestracja: 07 sie 2018 20:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: peter884 »

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Jeśli chodzi o neony to miały to być neony Innesa, ale tak jak Pani doradziła na dniach zrobię test wody i założę osobny temat z konkretnymi danymi.

Korzystając z okazji, że wspomniała Pani że dla kirysów najlepsze byłoby podłoże piaskowe, to pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie - jak wygląda odmulanie takiego podłoża? Podejrzewam, że trzeba zastosować standardowe grawitacyjne odmulanie z koniecznością trzymania końcówki węża kilka centymetrów nad dnem. Co by Państwo doradzali?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie "pani" tylko Barbara. Na forum stosujemy możliwość pisania sobie na per Ty.

Piasek jest bardzo dobrym podłożem do odmulania, wiem, bo go stosuję od lat.
Odmulanie robię zwykłym wężykiem na zasadzie grawitacyjnej, przy jednoczesnej podmianie wody co tydzień. Czasami uzupełniam piasek w akwarium, ponieważ zawsze go nieco wciągnę do odmulacza.

Piszesz o kirysach czy kiryskach? To są nie tylko inne gatunki ryb, ale nawet inne rodziny ryb. O jakim gatunku dokładnie piszesz?

Neony Innesa są chłodnolubne, weź pod uwagę i ten parametr.

Poszperaj po forum, skorzystaj z opcji "Szukaj", wrzuć hasło: podłoże, odmulacz itd. Jest naprawdę sporo tematów do poczytania.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kalarcz
Posty: 23
Rejestracja: 09 lip 2018 11:13

jestem minimalnie starszy stażem

Post autor: kalarcz »

ale spróbuję pomóc na ile potrafię, jako podłoże polecam chyba jednak piasek, plaża z czasem miesza się ze żwirem, ewentualnie polecam bardzo dobrze oddzielić te dwa podłoża od siebie żeby unikać mieszania, co do roślin polecam zapytać w sklepie o te wytrzymalsze i łatwiejsze dla początkującego, takie również bywają ładne a można zaoszczędzić błędów i wyrzucania pieniędzy w błoto, np jedna z moich roślin którą kupiłem bo "była ładna" szybko została oskubana przez ryby i zaczęła gnić - poszła do kosza, co do obsady faktycznie radzę poczytać o wymaganiach i wzajemnym współżyciu, to temat rzeka, odradzam mieczyki - dużo brudzą i ciągną się za nimi odchody (brzydko to wygląda), doradzam kilka otosków i kirysków które zadbają o "czystość", odradzam też kupowanie od razu pełnej obsady, za miesiąc w sklepie pojawią się inne ładniejsze ryby, lub odwiedzimy inny sklep który ma nieco inną oferte, i będziecie żałować że macie już obsade a ten gatunek który właśnie zobaczyliście jest przepiękny także lepiej uzupełniać mieszkańców stopniowo nawet kilka tygodni czy miesięcy, należy pamiętać że ryby rosną i nie należy kupować ich za dużo, chociaż wasze prawie 200 l to już można trochę "poszaleć"i jeszcze jedno w ferworze zakładania pierwszego akwarium należy bezwzględnie pamiętać o wypoziomowaniu szafki przed zalaniem akwarium wodą i idealnym ustawieniu jej równolegle i prostopadle w miejscu w którym stoi :)

Kolego, pisząc posty stosuj się proszę do zasad gramatyki języka polskiego, używaj znaków przystankowych, dziel wypowiedź na zdania. Twój post jest kompletnie nieczytelny. Kolejne takie posty będę usuwać. MOD BARA
kalarcz
Posty: 23
Rejestracja: 09 lip 2018 11:13

Post autor: kalarcz »

uprzejmie proszę o nie nazywanie mnie "kolegą" w kontekście pani wypowiedzi brzmi obraźliwie, nie zna pani mnie ani mojego wieku, być może jestem od pani starszy, nie życzę sobie takiego traktowania, uprzejmie proszę również o nie robienie ze mnie debila, grafomana i idioty!! Proszę wywiązywać się ze swoich zadań jako moderator i ingerować wtedy gdy tematy nie dotyczą akwarystyki, używane są w nich wulgaryzmy lub obrażani są inni użytkownicy, a nie robić z kogoś debila, forum jest dla wszystkich również dla początkujących i piszących inaczej niż pani styl wypowiedzi, sfrustrowany pani zachowaniem miałem opuścić to forum bez słowa i poszukać innego ale jednak potrzebuję napisać tych kilka zdań bo szanowna pani nie ma żadnych skrupułów w swoich osądach i wpisach
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

No to ja Ci Kolego odpowiem. W kwiatku mamy to ile masz lat i co ci sie podoba czy nie, masz pisac w miare możliwości zgodnie z zasadami pisowni i stosować się do regulaminu forum. Jak się nie podoba to owszem, możesz poszukać innego forum, ale tam też obowiązują podobne reguły. Przepraszam ale musiałem się wtrącić.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

kalarcz pisze:uprzejmie proszę o nie nazywanie mnie "kolegą" w kontekście pani wypowiedzi brzmi obraźliwie, nie zna pani mnie ani mojego wieku, być może jestem od pani starszy, nie życzę sobie takiego traktowania, uprzejmie proszę również o nie robienie ze mnie debila, grafomana i idioty!! Proszę wywiązywać się ze swoich zadań jako moderator i ingerować wtedy gdy tematy nie dotyczą akwarystyki, używane są w nich wulgaryzmy lub obrażani są inni użytkownicy, a nie robić z kogoś debila, forum jest dla wszystkich również dla początkujących i piszących inaczej niż pani styl wypowiedzi, sfrustrowany pani zachowaniem miałem opuścić to forum bez słowa i poszukać innego ale jednak potrzebuję napisać tych kilka zdań bo szanowna pani nie ma żadnych skrupułów w swoich osądach i wpisach
Regulamin Akwaforum pkt.12:
"Staraj się pisać zgodnie z polską gramatyką. Pisz tak, aby każdy twój tekst był zrozumiały dla wszystkich. Nie będziemy upominać za wszystkie błędy ortograficzne ani nikogo pilnować, ale wszystko ma swoje granice. Będziemy dbać o poziom forum oraz o jego wszystkich użytkowników. Nagminne łamanie tego punktu wiąże się z ostrzeżeniami, a nieczytelne posty będą usuwane."

Uprzedzam, że za kolejny taki post jak obecny, bez ładu i składu, nadam Ci ostrzeżenie.
Chcesz się udzielać na forum publicznym to się proszę dopasuj do zasad na nim panujących.
Z góry dziękuję.

Autora tematu bardzo przepraszam za OT.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ