Nie wiem co robię nie tak

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Anuta77
Posty: 2
Rejestracja: 12 sie 2018 21:44

Nie wiem co robię nie tak

Post autor: Anuta77 »

Witam.
Od tygodnia jestem posiadaczka niedużego, ale tez niemałego akwarium lecz bez filtra. (Za jakiś czas zamierzam zakupić akwarium z filtrem). Niestety wczoraj odeszły z mojego akwarium dwie rybki - molinezje. Został mi jeden bojownik.
Nie wiem co robię nie tak, znaczy wiem :/ nie wiedziałam ze przed włożeniem kamieni należy je wyparzyć..
Woda była na pół z drugiego akwarium z odpowiednim pH + na pół z odstana przez dobe wodę z uzdatniaczem.
Został mi sam bojownik. Boje się o niego, czy powinnam zostawić tak jak już jest i nie wyparzac tych kamieni ani nie zmieniać wody czy jednak powinnam zmienić?
Wiem ze wodę trzeba częściej podmieniać w akwarium które nie posiada filtra
—- przepraszam chciałam umieścić ten temat w choroby zamiast pokarmy
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witam, nie wiem co znaczy określenie nieduży, lecz nie mały zbiornik- ryby mają konkretnie sprecyzowane wymagania i powinno się nimi kierować.
Tydzień dla akwarium to bardzo mało przed wpuszczeniem ryb, domyślam się, że nie wiesz co to cykl azotowy i dojrzewanie...zapewne ryby trafiły tam zaraz po założeniu lub w przeciągu paru dni, skoro zbiornik ma 7 dni i już zaliczył trupki- koniecznie poczytaj o podstawach akwarystyki:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php

Brak filtracji i przedwczesne wpuszczenie ryb do niedojrzałego zbiornika po prostu nie mogło inaczej się skończyć- ryby zatruły się związkami azotu, bojownik też może tak skończyć [żyje pewnie dlatego, że jest o wiele wytrzymalszy, co nie znaczy niezniszczalny], powinnaś oddać rybę, kupić filtr, poczytać o akwarystyce [cykl azotowy-filtracja biologiczna], poczytać o wymaganiach ryb- molinezje wymagają wody twardej i zasadowej, bojownik na odwrót tak na prawdę. Można niby mieć akwarium bez filtra, ale jest to trudne, przy bardzo dużym zagęszczeniu roślin i niewielkiej obsadzie...no i nie przy niedojrzałym akwarium.
Anuta77
Posty: 2
Rejestracja: 12 sie 2018 21:44

Post autor: Anuta77 »

MarJan pisze:Witam, nie wiem co znaczy określenie nieduży, lecz nie mały zbiornik- ryby mają konkretnie sprecyzowane wymagania i powinno się nimi kierować.
Tydzień dla akwarium to bardzo mało przed wpuszczeniem ryb, domyślam się, że nie wiesz co to cykl azotowy i dojrzewanie...zapewne ryby trafiły tam zaraz po założeniu lub w przeciągu paru dni, skoro zbiornik ma 7 dni i już zaliczył trupki- koniecznie poczytaj o podstawach akwarystyki:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php

Brak filtracji i przedwczesne wpuszczenie ryb do niedojrzałego zbiornika po prostu nie mogło inaczej się skończyć- ryby zatruły się związkami azotu, bojownik też może tak skończyć [żyje pewnie dlatego, że jest o wiele wytrzymalszy, co nie znaczy niezniszczalny], powinnaś oddać rybę, kupić filtr, poczytać o akwarystyce [cykl azotowy-filtracja biologiczna], poczytać o wymaganiach ryb- molinezje wymagają wody twardej i zasadowej, bojownik na odwrót tak na prawdę. Można niby mieć akwarium bez filtra, ale jest to trudne, przy bardzo dużym zagęszczeniu roślin i niewielkiej obsadzie...no i nie przy niedojrzałym akwarium.

Kwadratowe akwarium - 25l. Właśnie nie zrobiłam czegoś takiego, ze od razu wpuściłam rybki do świeżej wody, tylko od poprzedniego właściciela pobrałam ok 15litrow wody z jego akwarium gdzie było na pewno odpowiednia już flora, a później dodałam własna wodę (odstała dobe i dodałam uzdatniacz)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie ma różnicy- brak filtra, świeże podłoże, nowe akwarium- maleńkie szczerze mówiąc-25l dla molinezji+ bojownik? Twój zbiornik to krewetkarium, ryby to nie te małe skorupiaki, poczytaj o wymaganiach zwierząt zanim je zakupisz...
W wodzie jest znikoma ilość bakterii nitryfikacyjnych oczyszczających wodę biologicznie- one osadzają się na gąbkach, mediach filtracyjnych, są w podłożu...woda ze starego akwarium niewiele daje. Wsadziłaś molinezje, które mają szybką przemianę materii do 25l wody...może uwierzysz, że podawane wymagania w atlasach jednak nie są wyssane z palca i nie jest tak, "że nic się nie stanie". Ryby zapłaciły za Twoje błędy, proszę poczytaj, zdobądź wiedzę, potem zajmij sie rybkami- bojownik też zdechnie, jeśli nie zmienisz warunków.
ODPOWIEDZ