Wysoka temperatura

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PinkiBrodacz
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2018 10:58

Wysoka temperatura

Post autor: PinkiBrodacz »

Witam.
W ostatnich miesiącach zmagam się z wysoką temperaturą w akwarium. Najwyższa jaka odnotowałem to 33 stopnie a z reguły utrzymuje się 29-30 czyli stanowczo za dużo.
Próbowałem już większości metod na jej obniżenie które udało mi się wyszperać w Internecie. Najlepiej sprawdzało się wrzucenie kostek lodu chociaż nie jestem pewien czy takie nagłe obniżenie z 30 na 26 jest bezpieczne a druga kwestia lód nie jest tani. By schłodzić moje 240l potrzebowałem ponad 10kg czyli ok 60zl. Jest to też niestety rozwiązanie jednodniowe. Mieszkam na 15 piętrze i okna mam od słonecznej strony więc temperaturą w mieszkaniu jest jaka jest i latem się nie zmieni. Przyczepiłem na okna w pokoju w którym stoi akwarium folie odbijające ale też bez większego efektu.
Nawet w chodniejsze miesiace bez grzania akwarium temperatura utrzymuje się w granicach 27-28.
Ostatnie gorące dni wybiły mi prawie całą ławice neonów i widze po reszcie ryb, że nie jest im przyjemnie w takich warunkach. Zastanawiam się powoli czy nie oddać ryb komuś kto ma lepsze warunki bo nie chce ich męczyć i jest mi ich zwyczajnie szkoda.
Zanim podejmę taka decyzję zastanawiam się nad spróbowania czegoś jeszcze. W sieci dostępne są wiatraki AQUAEL WENTYLATOR NANO COOL. Sprawdzał to ktoś? Lub podobne urządzenia? Jednak żeby je umieścić na moim akwarium musiałbym zamienić pokrywę na belkę oświetleniową (Niby dobrze się składa bo światło mam za słabe w tym momencie). Jednak są to koszty i zastanawiam się czy warto i czy przyniesie to porządny efekt.
Kolejna rzecz - są ryby które dobrze czują się w tak wysokich temperaturach ? Może lepiej zmienić obsadę?
W akwarium pływa teraz harem kakadu, parka skalarów, ławica kirysków, zbrojnik i 3 neony.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Temat przenoszę do odpowiedniego działu.
O schładzaniu wody, w tym użytkowaniu wentylatorów masz sporo tematów. Skorzystaj proszę z Szukacza.

Zerknij też tutaj:
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=18676
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tut

Post autor: tut »

A zwykły biurowy wentylator? Albo dwa czy ile tam ci się zmieści. Wiem że złote rączki kombinują z wiatrakami komputerowymi, ale nie rozczytywałam się na ten temat. U mnie w 120l sprawdza się właśnie taki wentylator biurowy ustawiony na taflę.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

skoro wrzucasz lód i nie jest to tania opcja oraz zbyt zdrowa dla ryb, a mimo wszystko się na to decydujesz aby schłodzić akwarium, to nie lepiej pomrozić butelki z wodą i tak chłodzić, koszty minimalne, a rybki tak samo ucierpią.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Mi w 112-tce 1.5l butelka z zamrożoną wodą obniża temperaturę o około 1,5°C...ile tego lodu wrzucasz? Nie zdecydowałbym się dawać wodę nieznanego pochodzenia, może jakbym najpierw rozpuścił kilka kostek i wtedy sprawdził twardość, odczyn...chociaż nie po to dba się o parametry, żeby potem to "psuć".

Drogim, ale myślę skutecznym rozwiązaniem może być chłodziarka, chociaż dla mnie to już przesada, wolałbym tak jak TY zmienić obsadę na ciepłolubną, która jest łatwiejsza temperaturowo jak ryby zimnolubne...grzałki i ogrzewanie jest o wiele tańsze jak chłodzenie i o wiele mniej problematyczne.
U mnie podobnie gorączka w akwarium i starałem się specjalnie na siłę nie chłodzić cały czas, tylko właśnie jak już przekraczało to 30°C...
Neon czerwony nie pokazuje żadnych problemów w tak ciepłej wodzie, pielęgnica miodowa również, o dziwo kiryski spiżowe dają radę [chociaż mniej ruchliwe niż zazwyczaj], zbrojnikowi ciepło i to widać....najgorzej z akarami wiśniowymi- miałem 3 sztuki, jedna padła, druga często zawieszona w pobliżu wylotu filtra, trzecia zazwyczaj głębiej, ale też w pobliżu tamtej.

I zapomniałem o mało widocznym gatunku w moim akwarium- zimnolubne otoski- nie wykazują nic, w każdym razie niczego po nich nie zauważyłem, siedzą na korzeniach jak zawsze, od czasu do czasu gdzieś sobie popływają i coś tam czyszczą/skubią, po prostu zachowują się jak zawsze.
ODPOWIEDZ