[126l][Malawi] Pyszczaki Saulosi

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

[126l][Malawi] Pyszczaki Saulosi

Post autor: pamparampam »

Witam wszystkich forumowiczów.

Pozwoliłem sobie zamieścić film pokazujący jeden z moich zbiorników.


https://www.youtube.com/watch?v=I49H_uSbVZY


litraż: 126l, 80x35x45 cm
obsada: Saulosi 3+5 (+ 3 ocalałych maluchów do oddania po podrośnięciu)
tło strukturalne wykonane z łupka gnejsowego przyklejonego silikonem akwarystycznym do czarnej pleksi. Kamienie dodatkowo rozłupywane dłutem + młotkiem, aby uzyskać maksymalnie płaskie kawałki. Szczeliny idelanie służą narybkowi za kryjówkę
roślinność: 3 anubiasy nana petite na korzeniu
filtracja: wewnętrzny Aquael Turbo 1000 + media (ceramika + zeolit)
pH 7,6,
GH między 14 a 21
temperatura 25 - 26 C
NO3 między 10 a 20 mg/l
NO2 niewykrywalne
oświetlenie: leddy tube 10 W
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Dosyć fajne to tło - zbiornik szczelnie zagruzowany a jednocześnie pozostawione sporo miejsca do pływania . Korzeń niezbyt często spotykany w zbiornikach malawi ale tutaj skromnie zaaranżowany robi super robotę - podoba mi sie .
Efekt psuje zarówno wyeksponowany termometr jak i nie zamaskowany filtr a szkoda bo widać sporo pracy włożonej w aranzację .

Co prawda ten kamień nie jest typowy dla malawi ale dostzregam uzasadnienie dla takiego wyboru .
Fajnie
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Akwarium świetne. Lubię Malawi, przyznam że twoje wygląda oryginalnie. Tło robi robotę. Zazwyczaj tej element nie gra z całą resztą, tutaj perfekcyjnie pasuje.

Mam pytanie co do filtra. Jaki jest jego staż? Mam ten sam filtr od nowości i nigdy nie miał tak mocnego przepływu. Sam wylot nie wygląda tak samo. Modyfikowales coś w nim?
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

goldi_ pisze:Dosyć fajne to tło - zbiornik szczelnie zagruzowany a jednocześnie pozostawione sporo miejsca do pływania . Korzeń niezbyt często spotykany w zbiornikach malawi ale tutaj skromnie zaaranżowany robi super robotę - podoba mi sie .
Efekt psuje zarówno wyeksponowany termometr jak i nie zamaskowany filtr a szkoda bo widać sporo pracy włożonej w aranzację .

Co prawda ten kamień nie jest typowy dla malawi ale dostzregam uzasadnienie dla takiego wyboru .
Fajnie
Dzięki Goldi, termometr za Twoją sugestią wędruje na boczną szybę zaraz koło tła - tam rzeczywiście rzuca się mniej w oczy. Z filtrem niestety wiele zrobić nie mogę - brak miejsca na jakikolwiek zewnętrzny (adekwatny do litrażu i stopnia "brudzenia" moich ryb) a nie chcę więcej drewna na prawy bok, płaska skała o wys. 45 cm....do zastanowienia..
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

Rubaszny pisze:
Mam pytanie co do filtra. Jaki jest jego staż? Mam ten sam filtr od nowości i nigdy nie miał tak mocnego przepływu. Sam wylot nie wygląda tak samo. Modyfikowales coś w nim?
Jeśli chodzi o filtr to jedyne co zrobiłem to wymontowany wylot kierunkowy niejako z konieczności - mam na końcu sterylizator UV mini Aquael-a i okazało się, że ten niestety nie pasuje do wylotu kierunkowego w modelu Turbo 1000. Stąd może wrażenie, że przepływ jest silny gdyż prąd wody wypada pod kątem 0 stopni. Ale... jest kilka rzeczy, które istotnie wpływają na przepustowość tego filtra:

1) kwestia co i jak ułożone mamy w pojemniku na media. U mnie jest od dołu zeolit w kawałeczkach ok. 4-8 mm, głównie płaskich i jego warstwa to może 20% wysokości pojemnika, reszta to ceramika (oryginalna z zestawu Turbo 1000). Kiedy miałem więcej zeolitu, który jest bardziej zwarty, przepływ zdawał się być mniejszy.

2) kwestia wysokości posadowienia filtra. Tu każde 5 cm w dół robi różnice - im niżej tym słabszy przepływ. Kiedyś filtr zjechał mi z przyssawkami w dół i różnica była na tyle duża, że totalnie siadło napowietrzanie. Podejrzewałem zapchanie filtra, potem rozkręciłem komorę wirnika aby na koniec stwierdzić, że nic z tych rzeczy. Po prostu podniosłem filtr wyżej i było jak dawniej. Jeśli więc chciałbyś zwiększyć przepływ - podnieś maksymanie wysoko tak, aby korpus znajdował się minimalnie pod lustrem wody.
ODPOWIEDZ