Zestaw startowy 200l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Olaczek
Posty: 12
Rejestracja: 16 sie 2018 10:06
Lokalizacja: Warszawa

Zestaw startowy 200l

Post autor: Olaczek »

Witam,

chciałbym zacząć przygodę z akwarystyką- gorąca prośba o ocenę i ewentualne sugestie co do dobranego zestawu startowego.
W planach jest akwarium słodkowodne z roślinami, korzeniem etc. Co do obsady na pewno będę wybierał ryby z mniej wymagających tak aby na początek nie spalić na samym starcie.

Zestaw, który po lekturze internetowej wybrałem jest następujący:
Akwarium Opti White 100x40x50cm 200l (10 mm)
Pokrywa aluminiowa LED 2x24W 100x40cm Aquastel
Filtr EHEIM CLASSIC 2217 +
Grzałka z termostatem Eheim 150W
Podłoże: JBL- Aqabasis+Manado

Prośba o informację gdzie warto wydać więcej pieniędzy a gdzie przesadziłem.

Z góry wielkie dzięki za pomoc!!
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Prośba o informację gdzie warto wydać więcej pieniędzy a gdzie przesadziłem.
Nie napisałeś ile wydałeś, więc co tu pisać...druga kwestia jest, że każdy pomyśli trochę inaczej, niektórzy mają smykałkę i sami potrafią sobie fajnie oświetlenie wymodzić, niektórzy olewają opti white lub ewentualnie tylko przednią szybę taką dają [bo spód, tył całkowicie wszystko jedno jakie szkło, boki jak kto woli], niejeden powie "na co mi wysoka półka filtra, kiedy taki chińczyk HW 302 świetnie się spisuje- ma wiele pozytywnych opinii", czy znowu ktoś woli nakopać ziemi z ogródka i zasypać piaskiem z castoramy jak kupować specjalne podłoże.....wiele można rzeczy zrobić inaczej, kupić inaczej, korzystać z używek itd., itp...to już kwestia indywidualna, bo są i ludzie, którzy chcą mieć wszystko jak najlepsze, nowe, na gwarancji...

To co wybrałeś jest spoko [może filtr za silnytrochu, ale podobno nadfiltracja nie istnieje], może ktoś podpowie, że belka oświetleniowa nie pokrywa, ale to już są właśnie kwestie indywidualne, ja tylko teraz mogę napisać, że moc oświetlenia do tego zbiornika pozwoli na rozwój roślin takich "pospolitych", że tak powiem- mało wymagających, jeśli będziesz chciał stosować CO2 i rośliny kolorowe, jakieś trawniczki...po prostu rośliny wymagające więcej to i oświetlenia będzie trzeba zapewnić wiecej.
Olaczek
Posty: 12
Rejestracja: 16 sie 2018 10:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Olaczek »

MarJan- dzięki za wskazówki:)

Nie zaznaczyłem, że zestawu jeszcze nie zakupiłem- jestem w fazie koncepcyjnej aczkolwiek już po decyzji że zakupu należy dokonać:)

Rozumiem, że w świecie akwarystów jak i w świecie wszyskich innych hobbystów są gusta i guściki i tak jak piszesz każdy ma swoje teorie i metody:)

Zastanawiam się jeszcze czy doinwestować i kupić filtr: Eheim professionel 4+ 2273 350- czy szkoda kasy i classic wystarczy?

OptiWhite- tu niestety zdań jest tyle co osób- jedni mówią, że nic nie daje, inni, że efekt piorunujący, jeszcze inni, że można ale po co:)

Nie planuje narazie trawniczków i hiper wymagających roślin aczkolwiek jeżeli w przyszłości mnie najdzie to oświetlenie będzie trzeba zmienić:)

Dzięki za wskazówki- doczytam więcej w takim razie o oświetleniu i "nie pokrywaniu" :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Oświetlenie po prostu niech ma możliwość łatwego dołożenia kolejnych świetlówek czy belek z ledami i sprawa rozwiązana. Jeśli chodzi o opti, uważam że warto w większych zbiornikach na przednią szybę dać i że będzie widać różnicę, po prostu im grubsze szkło tym ta różnica robi się bardziej zauważalna, w takiej 30l kostce, gdzie ścianki są cienkie, a różnica w cenie byłaby znacząca to opti bym nie wziął...

Wybrany filtr jest uznanej marki i o awaryjność bym się nie martwił, przeczytałem że przeznaczony do zbiorników max 600l, więc do 200 na pewno powinien być wystarczający, tym bardziej że rośliny będziesz miał i one również swój udział w oczyszczaniu wody mają.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

I pod podłoże aktywne nie ma potrzeby dawania substratu ;)
Olaczek
Posty: 12
Rejestracja: 16 sie 2018 10:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Olaczek »

Moi Drodzy,

sprzęt już prawie wybrany- prawie bo zatrzymałem się na wyborze pokrywy/oświetlenia-> zastanawiam się nad aquastel (link poniżej), macie może doświadczenie czy ta pokrywa jest ok- może możecie polecić jakąś wartą uwagi...

https://sklep.roslinyakwariowe.pl/oswie ... 27242.html

Z góry dzięki za podpowiedzi!
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

AleksanderK pisze:I pod podłoże aktywne nie ma potrzeby dawania substratu
Akurat tutaj sie mylisz . To podłoże jest skomponowane idealnie . Z tą aktywnością manado bym nie przesadzał :)

Ogólnie uważam że lista zakupów jest OK. Swietnei skomponowana .

Jak już ktoś wyżej pisał, upenij sie jakie są możliwośći rozbudowy tej pokrywy.

Inwestują i w opti i podłoże kwestią czasu jest chęć posadzenia bardziej wymagających rołsinek a wówczas konieczne będzie dołożenie światła .
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

wygląda na solidną pokrywę i bogaty wybór kolorystyki.dołożyć oświetlenia do obecnej belki to raczej nie problem przy wykorzystaniu dodatkowych złączek na świetlówki.
ja wcześniej też miałem kupić podobną pokrywę do nowo planowanej 140 tyle że na T5 z tego linku

https://aquastel.pl/proste/14-pokrywa-a ... a-t5_2x24w

co do substratu pod podłoże aktywne to różne są szkoły na ten temat.jedni piszą że powinno się mimo wszystko podsypać i przykryć podłożem a inni znowu iż aktywne samo w sobie zawiera już wszystko i nie ma potrzeby robić podsypki
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

łysy nie mieszaj - nie ma różnych szkół .
Producenci wyraźnie określają zalecenia dla wyprodukowanych podłoży .
W tym konkretnym przypadku JBL jednoznacznie zaleca konstrukcje podłoża co nawet w dla nieczytających w formie obrazkowej jest na worku .

A z innej beczki : na czym niby ma polegać aktywność manado? Kalsyfikowanie manado do grupy podłozy aktywnych wydaje sie mocno naciągane
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Ah no faktycznie Manado ma opinie jakie ma :D
Najlepiej by było mieć Amazonię ale cena odstrasza, może podłoże aktywne z Aqua Art? Cena przystępna, jakość też nie najgorsza.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Uporządkujmy:

- manado to bardzo dobra podłoże . Wymaga substratu bo jego "aktywność" jest minimalna. Zaletą manado jest jego struktura wspomagająca ukorzenianie sie roślin a nadto jest kapitalnym medium dla bakterii. Z tego powodu praktycznie nie wymaga odmulania a przy tym nie widać na nim "syfu"
Jego niezasłużenie złą opinia rozpowszechniana jest przez wyznawców róznych "szkół " - kreatorów własnych ideologii którym manado nie chce się podporządkować

- ADA Amzonia to górna półka tak jakościowo jak i cenowa. Do kosztów samej amazonii należy dodać koszt podsypek . Oczywiście w tym segmencie znajdą się również propagatorzy stosowania owej amazonii bez tych podsypek (dla oszczędności zapewne) . Argument że bez podsypek też działa i też rośnie jest trudny do podważenia- wszak na piasku też rośnie (czasami)

- Aqua Art to niezłe podłoże ale jakością zdecydowanie ustępuje powyższym.
To podłoże dośc kaprysne oraz niestabilne . W ręku specjalistów te 2 cechy odchodzą na bok ale trzeb a mieć świadomość tego co to podłoże wyprawia . Jak sie coś wywali to niestety nic sie nie da zrobić z dnia na dzień

Z trzech wymienionych powyżej własnie manado jest najbezpieczniejsze i zdecydowanie polecam komuś kto stawi pierwsze kroki albo komus kto ma kłopoty z systematyczności bo ono jako jedyne wybacza błedy
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

"golidi_"
ja miałem akwarium postawione 2x na aquasbstrate II i jakoś nie widziałem do tej pory aby robiło bałagan.jedno chodziło 1.5 roku i teraz działa od stycznia tego roku i też nie narzekam.2 razy dałem w podłoże plantagainer caps i raz w tygodniu podaje przy podmianie 10ml micro ferropolu oraz potas
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A czy naprawdę trzeba się pchać w jakieś substraty? Nie wystarczy piasek ze żwirkiem i małą warstwą ziemi?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

BARA a ja odwróce pytanie - skoro na wyciągniecie reki mamy podłoża zapewniające roślinom dobrobyt musimy sie ograniczać do biedy na piasku? :)

każde podłoże ma swoje wady i zalety i jak z powyższej wyliczanki nawet wynika to co dla jednego jest wadą dla innego zaletą . Jesteś fanką piasku - to wszyscy wiemy.
Ja mam akwaria i na piasku i na zaawansowanych podłożach . Kolejny projekt stanie kolejny raz na amazonii i/lub HELP-ie i wynika to z wczesniejszych doświadczeń .

lysy68: czy ja napisałem ze to jest złe podłoże albo robi bałagan ?
Napisałem że JEST TO NIEZŁE PODŁOŻE .
A że kapryśne i nie tak proste w eksploatacji jak 2 pozostałe to chyba jednak przyznasz ? Z pewnością postępowałeś z nim własciwei i nie popełniłeś większych błedów bo to na co jedynie zwracałem uwagę, to że najmniej z tych trzech błedy wybacza
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

goldi_ pisze:BARA a ja odwróce pytanie - skoro na wyciągniecie reki mamy podłoża zapewniające roślinom dobrobyt musimy sie ograniczać do biedy na piasku? :)
Jakiej biedy? Proszę wyjaśnij mi swoją wypowiedź, bo nie zrozumiałam "co poeta miał na myśli".
W dodatku na większości gotowych podłoży nie da się trzymać ryb dennych, co usilnie większość akwarystów forsuje ze szkodą dla ryb...

Stosując piasek z ziemią nie mam co robić z roślinami, tak dobrze rosną. Więc mam pytanie: po co substraty i jakieś aktywne podłoża, skoro można i prościej i taniej?

Gdzie tu "bieda"?

Ale w sumie, co kto lubi...

Jeden lubi filtr gąbkowy z kominem, inny skomplikowane kaskady czy kubełki. Dla każdego co innego. W tym w sumie jest piękno akwarystyki i jej różnorodność.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ