Zestaw startowy 200l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

BARA pisze:Jakiej biedy? Proszę wyjaśnij mi swoją wypowiedź, bo nie zrozumiałam "co poeta miał na myśli".
Prowokujące to jest (i miało być ) - w sensie proste, dostępne itd :) bez podtekstów .
BARA pisze:koro można i prościej i taniej?
może i taniej ale czy prościej ? Watpię skor większość podłoży stabilizuje parametry wody do optymalnych . Na piasku musimy za każdą podmianą macerować wodę i to jest ta prostota? dla mnie nie
BARA pisze:W dodatku na większości gotowych podłoży nie da się trzymać ryb dennych,
wpisuje sie w to co już napisałem - to co dlajednych wadą dla innych może sie okazać zaletą . Dlaczego sie upierać aby w każdym zbiorniku były ryby denne . A nawet jeśli to co sie stanie jak 100% dna mamy zarosnięte ? Czy kazdy gatunek potrzebuje bezwględnie pisaku? Oczywiśćie nie.
BARA pisze:Stosując piasek z ziemią nie mam co robić z roślinami, tak dobrze rosną.
Zależy jakie rośliny i co to zanczy dobrze rosną . Mi też rosły na piasku ze substratem i dumny byłem dotąd jak te samy rośliny pokazały swoją "moc" na amazonii.

Czy jesteś w stanie napisać np : "na pisaku osiągnęłam lepsze rezultaty niż na amazonii"?


Zresztą kiedyś już zetkneliśmy sie sie w kwestii trawników na manado (było że sie nie da czy że trudno itp) - udowodniłem ze sie da i czy na manado czy na amazoni helpie itp zawsze miałem lepsze trawniki niż na piasku
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Gdy szukałem podłoża aktywnego 90% osób Manado odrzucało, między innymi za to że "nie jest aktywne" i jest zbyt lekkie, większa ryba jak machnie płetwą podłoże potrafi wylecieć do góry, ktoś może to potwierdzić?

Moje dotychczasowe doświadczenia na podłożu aktywnym z Aquaart są na plus, jednak proszę brać moją opinię z dystansem bo jest to pierwszy raz z aktywnym, jednak w porównaniu do piachu zauważam że roślinki lepiej się trzymają podłoża oraz lepiej rosną, problem może być tylko gdy ktoś nie używa do podmian wody RO wtedy takie podłoże może się szybciej skończyć.

Dodatkową cechą dla mnie która jest dosyć ważna to wygląd takiego podłoża które jest ładniejsze od piachu.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

AleksanderK pisze: i jest zbyt lekkie, większa ryba jak machnie płetwą podłoże potrafi wylecieć do góry, ktoś może to potwierdzić?
Oczywiście - to jest cecha manado . Jest bardzo porowate a co za tym idzie bardzo lekkie (chyba już o tym wspomniałem)
Faktycznie jeśli miałbym zamiar mieć jakieś wieksze ryby to nie napalałbym sie na manado . Jednak z drugiej strony trawnik na tym jest kapitalny i jak już sie ukorzeni to tworzy taką powłokę że nawet gibiceps nie da mu rady .

AleksanderK pisze:gdy ktoś nie używa do podmian wody RO wtedy takie podłoże może się szybciej skończyć.
No własnie - czyli koszt który zaoszczedzimy na kupnie osmozy bo filtrów Ro też nie rozdawają za darmo :)
Przy niewielkim akwarium takie podejście ma sens również ekonomiczny - zamiast kupować filtr , bawić sie w uzdatnianie sypiemy aktywne zalewając kranówa godząc sie na szybssze zuzycie
Olaczek
Posty: 12
Rejestracja: 16 sie 2018 10:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Olaczek »

Bardzo dziękuję za pomoc- aktualnie szkiełko i filtr już jest na miejscu.
Nadal głowię się nad pokrywą i tu mam pytanie czy na 200L wystarczy 2x30W LED?- idąc dalej czy zamówić 2x 30W power LED- czy zmieszać 30W Power LED z 30W Plant LED (dodatkowo z diodami czerwona/niebieska)- belki ze strony aquastel.pl.

Drugi temat to podłoże- chyba pójdę w JBL Manado- zastanawiałem się nad Ista Premium Soil ale cena mnie trochę wyleczyła (130zł za 8L :()- piasek odpada z trywialnego powodu- nie podobają mi się na nim rośliny- uważam, że ładniej się komponują na ciemnym podłożu- to tylko moje zdanie. Niestety podzielone zdania nie rozwiały moich obaw- chyba finalnie poprostu muszę się nauczyć na błędach:)

Z góry dzięki za pomoc- sprzęt już w 80% mam więc niedługo do zobaczenia w dziale rośliny i obsada:)
ODPOWIEDZ