Zestaw startowy 200 Litrów

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Zestaw startowy 200 Litrów

Post autor: Na Luzaku »

Witam.
Jestem początkującym akwarystą na etapie składania swojego setupu "startowego".
Nie znam się na firmach osprzętu, producentach itp, ale widzę, że Ty mierzysz w górną poprzeczkę "cenową" - słusznie, bo jak można to czemu nie.
Jak wspomniałem wyżej również kompletuje zestaw i mam z tym dość spory problem. Budżet do dyspozycji ograniczony więc staram się na różne sposoby i by nie otwierać nowego wątku postanowiłem "skonfrontować" swój zestaw jaki mam na oku na dzień dzisiejszy. Możliwe, że Ty jako autor wątku coś doradzisz, lub ktoś kto w temacie pojęcie ma większe. Dodam, że również sprzętu nie zakupiłem a dopiero go "lepie".

- Zbiornik 100 x 40 x 50 (200l)
- oświetlenie LED z pokrywą plastikową świetlówki T8 2 x 15w
- filtr zewnętrzny HanzaAqaristic HW 302 1000l/h
- grzałka z termostatem 200w (jeszcze nie wiem jaka dokładnie)
- napowietrzacz ALEAS 240l/h
- podłoże - myślę nad czarny żwirem
- rozważam CO2
- obsada - skalary, miecze, czyszczące itp.

Na tę chwile mam taki plan. Ale czy to wszystko zagra?
Oczywiście życie, jak różne inne wspomagacze dla roślin czy uzdatniacze wody w dalszym etapie.

P.S. Jeśli autorowi tematu przeszkadza mój wpis proszę o usunięcie.

Pozdrawiam.

Post wydzieliłam w osobny temat z dyskusji prowadzonej przez innego Autora. Proszę zakładaj własne tematy. MOD BARA
Ostatnio zmieniony 17 sie 2018 12:29 przez Na Luzaku, łącznie zmieniany 1 raz.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

oświetlenie LED z pokrywą plastikową świetlówki T8 2 x 15w
Coś tu nie gra- led-y T8? :shock:


Napowietrzacz zbędny- filtr może natleniać zbiornik.
Skalary i "miecze" to też nie najlepszy pomysł...ale to ma czas.
Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

MarJan pisze:
oświetlenie LED z pokrywą plastikową świetlówki T8 2 x 15w
Coś tu nie gra- led-y T8? :shock:

Tak, a dokładniej świetlówki ledowe:

https://allegro.pl/lampa-pokrywa-prosta ... ml#thumb/2


Napowietrzacz zbędny- filtr może natleniać zbiornik.
Skalary i "miecze" to też nie najlepszy pomysł...ale to ma czas.
Tu woda miękka, tu woda twarda.
Z teorii się gryzie, jednak w praktyce już niekoiniecznie.
Spędziłem godziny na czytaniu i oglądaniu.
Ponoć skalary świetnie zaadaptowały się do twardszej wody, co pozwala im żyć z mieczami.
Choć obsada to dopiero gruby zarys. Z całą pewnością skalary, a co do nich czas pokaże.
By nie być gołosłownym :

Skalary i miecze

https://www.youtube.com/watch?v=zz1GwJ23CyM

Tutaj dość mądrze opowiedzianeo skalarach i ich adaptacji do twardszej wody :

https://www.youtube.com/watch?v=fUXdKC- ... giEO6LuVNd

Skoro sam filtr da radę napowietrzyć zbiornik w takim razie rezygnuję z napowietrzacza.

Dziękuje za odzew!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proponuję przenieść dyskusje o obsadzie do działu obsady, aczkolwiek już tutaj napiszę, że rzekome "przystosowanie się ryb pochodzących z wód miękkich i kwaśnych (np. skalary) do życia w wodzie twardej i zasadowej" jest twierdzeniem śmiesznym...

Napowietrzacz nie jest niezbędny, wystarczy ruch tafli wody wypływającej z filtra.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

BARA pisze:Proponuję przenieść dyskusje o obsadzie do działu obsady, aczkolwiek już tutaj napiszę, że rzekome "przystosowanie się ryb pochodzących z wód miękkich i kwaśnych (np. skalary) do życia w wodzie twardej i zasadowej" jest twierdzeniem śmiesznym...

Napowietrzacz nie jest niezbędny, wystarczy ruch tafli wody wypływającej z filtra.
Przecież te ryby rozmnażane są sztucznie, w sztucznych zbiornikach a na dowód swoich słów pokazałem filmik a właściwie nawet dwa (w jednym wypowiada się hodowca) w którym pływają w jednym zbiorniku pięknie wybarwione zdrowe miecze wraz z pieknymi i zdrowymi skalarami. Więc praktyka pokazuje, że "śmieszne twierdzenia" - żyją.
Do tematu wrócę jak uzbroje zbiornik w odpowiednim dziale.
Dziwi mnie, że dyskutuje się z praktyką udokumentowaną obrazem.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Na Luzaku - internet nie jest wyrocznią wiedzy, każdy w nim może zamieścić filmik, opowiedzieć i przedstawić do chce. Nikt mnie nie przekona do tezy, jaka jest poruszona w materiale zamieszczonym przez Ciebie. Mam swoje zdanie i przy nim pozostanę, z całym szacunkiem.

Czekam na relację z zakładania akwarium. Może zamieścisz temat w dziale Galeria w formie dziennika i tam będziesz prezentować poszczególne etapy powstawania zbiornika?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

BARA pisze:Na Luzaku - internet nie jest wyrocznią wiedzy, każdy w nim może zamieścić filmik, opowiedzieć i przedstawić do chce. Nikt mnie nie przekona do tezy, jaka jest poruszona w materiale zamieszczonym przez Ciebie. Mam swoje zdanie i przy nim pozostanę, z całym szacunkiem.

Czekam na relację z zakładania akwarium. Może zamieścisz temat w dziale Galeria w formie dziennika i tam będziesz prezentować poszczególne etapy powstawania zbiornika?
Internet wyrocznią nie jest za to bardzo dużą skarbnicą wiedzy.
No i z całym Szacunkiem, bardziej wiarygodnym źródłem dla mnie są materiały z filmami/zdjęciami, jak czysta teroia.
No bo też nie wrzuciłem pierwszych lepszych filmików z "sieci".
No ale racja, o tym dyskutować tutaj nie będziemy.

Z chwilą założenia konta na forum stałem się częścią tej społeczności.
Z przyjemnością podziele się zdjęciami w formie dziennika.
Z całą pewnością taki założe.

Dobry start, od offtopowania. Przepraszam, ja to wszędzie szukam dyskusji. ;)


-------

Wracając do wątku:
Jakieś rady, sugesrie?
Co z tym oświetleniem? Nie za słabe?
Filtr?

Straszny bałagan mam w głowie...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jeżeli zamierzasz trzymać ryby przydenne to pomyśl nad piaskiem, a nie żwirem. W piasek, ewentualnie przemieszany ze żwirkiem możesz dać jakiś substrat, nieco ziemi ogrodowej lub kulki nawozowe. Poczytaj o proponowanych przez nas podłożach, skorzystaj z opcji Szukacza.

Co do CO2 to może najpierw trzeba się zastanowić, czy będzie Ci potrzebne. Dla wielu roślin nie musisz nic dodawać, może więc na początek skup się na kryptokorynach (zwartkach), żabienicach, mikrosorum, mchach, anubiasach, nurzańcach...

Oświetlenie powinno wynosić około 0,5W na litr, barwa światła 6500K, może być łączone z 4000K. Co do LEDów to się nie wypowiem, nie wiem jak przeliczyć ich możliwości na wielkość akwarium i wysokość słupa wody.
Przypominam też, że bez naprawdę dobrego oświetlenia podawanie CO2 lub nawozów mija się z celem, bo przy słabej fotosyntezie rośliny tego nie przerobią.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

Siemka!

Tak chodzę i szukam oświetlenia i mam dość poważny problem bo zupełnie nie wiem co wybrać.

Opcja nr 1
Czy pokrywę ze zwykłymi świetlówkami T8, 2 x 30 w

https://allegro.pl/lampa-pokrywa-prosta ... ml#thumb/4

I do tego dokupić opcjonalnie i wmontowac w pokrywę świetlówkę LED :

https://allegro.pl/swietlowka-led-8520- ... 97577.html

Opcja 2

Pokrywa z dwoma swietlówkami LED t8 o mocy 2 x 15 w

https://allegro.pl/lampa-pokrywa-prosta ... ml#thumb/2

Proszę o jakieś sensowne rady.
Chciałbym powoli zamawiać osprzęt i nie żałować później wyboru.

Z góry dziekuje za odzew.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Oczywiście ja, jako stary akwarysta, optowałabym za opcją pierwszą, ale te dwie świetlówki nad 200l to będzie za mało i należałoby pomyśleć nad dołożeniem przynajmniej jeszcze jednej.
Jestem świadoma, że dużą rolę z mojej wypowiedzi gra przyzwyczajenie się do tego typu oświetlenia (T8), jego cena (świetlówka jaką wymieniam raz na rok kosztuje 7,50 zł brutto) i fakt, że mogę dopasowywać sobie barwę światła jaką chcę kupując odpowiednie świetlówki (mam 2x6500K i 1x4000K). Obsługa tego zestawu oświetleniowego jest dla mnie dziecinnie prosta.

Co do innych opcji to się nie wypowiadam, niech się wypowiedzą użytkownicy i miłośnicy LEDów.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

BARA pisze:Oczywiście ja, jako stary akwarysta, optowałabym za opcją pierwszą, ale te dwie świetlówki nad 200l to będzie za mało i należałoby pomyśleć nad dołożeniem przynajmniej jeszcze jednej.
Jestem świadoma, że dużą rolę z mojej wypowiedzi gra przyzwyczajenie się do tego typu oświetlenia (T8), jego cena (świetlówka jaką wymieniam raz na rok kosztuje 7,50 zł brutto) i fakt, że mogę dopasowywać sobie barwę światła jaką chcę kupując odpowiednie świetlówki (mam 2x6500K i 1x4000K). Obsługa tego zestawu oświetleniowego jest dla mnie dziecinnie prosta.

Co do innych opcji to się nie wypowiadam, niech się wypowiedzą użytkownicy i miłośnicy LEDów.
Tak właśnie też myślę by kupić pokrywę z oświetleniem zwykłym jarzeniowym i do tego dokupić sobie najwyżej jedną świetlówkę LED.

Skoro w temacie nie wypowiada się nikt więcej tak też zrobię!

Dziękuje i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zaczekaj na wypowiedzi innych akwarystów. Jest środek dnia pracy, nie wszyscy mają możliwość zalogowania się teraz do internetu. Cierpliwości. Poczekaj przynajmniej do jutra.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

O ile w miarę zrozumiałe jest eksploatowanie i ew. modernizacja istniejącego oświetlenia świetlówkowego o tyle przy zakładaniu nowego akwarium już wydaje sie to mało sensowne .

Dni swietlówek sa policzone i wiodący producenci juz jakiś czas temu oznajmili zakończenie rozwoju technologii T5 a już tym bardziej T8 .
Produkuja je jeszce firmy niszowe i oczywistym jest że jakość tych produktów staje sie coraz gorsza i nadal będzie sie pogarszać wraz spychaniem tego na margines.

Oprócz oczywistej przewagi LED-ów w konsumpcji prądu (czyt.oszczedzaniu energii) ledy zapewniają absolutnie bezkonkurencyjną swobodę doboru widma oraz pozostałych parametrów jak chociażby regulacja jasności .
Oczywiście estetyka i/lub ilośc zajmowanego miejsca również nakazuje zwrot ku LED-om
Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

Doskonale rozumiem, że ledy mają znaczną przewagę nad typowymi swietlówkami t8 czy t5.

Skoro polecasz oswietlenie led, mam jeszcze jedno pytanie.
Czy te swietlówki LEDOWE w zwykłych pokrywach plastikowych dają rade?
Czy pisząc oswietlenie LED masz na mysli profesjonalną belkę lub panel?
Bo również nie dysponuję budżetem, który pozwoliłby mi na tę chwilę zainwestować w samo oswietlenie powiedzmy 500pln.

Czy zamiast tych zwykłych pokryw ze swietlówkami t8, odpowiednia bedzie ta ze swietlówką ledową t8?
"Let me sail, let me sail. Let me Orinoco flow..."
Pozdrawiam Patronów tego projektu!
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Do 500 zł kupisz już dobrą belkę Led, ja mam w swoim 240, daje mi ona 40lm/l.

Niby jest dosyć wąska, węższa niż oferowane belki T5 i spotkałem się z opiniami że nie doświetli mi boków akwarium jednak wszystkie roślinki rosną włączając w to trawnik.

Jedna uwaga jest taka że moje roślinki są łatwe-średnie w uprawie.

Myślę że gdybym nie był upośledzony pod względem majsterkowania to wykonanie belki by wyszło znacznie taniej.
ODPOWIEDZ