[230l] odziedziczone akwarium

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Slonick
Posty: 45
Rejestracja: 16 sie 2018 19:26

[230l] odziedziczone akwarium

Post autor: Slonick »

Witam,

Moj pierwszy post na tym forum, mam nadzieje ze mnie tu nie ukamieniujecie :)
Nosilem sie z zamiarem powrotu do starego hobby sprzed lat i akurat trafilo sie akwarium. Kobieta oddawala caly zestaw. Pojecia chyba nie miala za bardzo, a akwarium miala, bo ma autystyczna corke, ktora sie uspokajala widzac ryby. Teraz sie nimi znudzila, wiec akwarium szlo do likwidacji.
Baniak okolo 230l. W srodku ani obsada ktora bym chcial, ani wyglad, ale ze akcja musiala byc szybka, to przewiozlem wszystko do siebie i zrobilem tak jak ona miala. Plan jest taki, ze na razie zostanie, ja na spokojnie skompletuje elementy wystroju takie jakie chce sam i za kilka miesiecy zmienie.
Poki co czy zmieniac cos z obsada?
Sa 4 kiryski, wiec chyba powinienem dokupic kilka, zeby bylo wieksze stadko? Czy musza byc tego samego gatunku czy im wszystko jedno i moga byc rozne, a i tak beda sie trzymaly razem?
Jest jedno gurami (nie wiem jakie dokladnie, nie znam sie za bardzo). One chyba nie powinny byc same?
Jeden spory zbrojownik (tez nie wiem dokladnie jaki)
3 spore pielegnice papuzie(?) - nie jestem fanem tego gatunku i raczej bede chcial je oddac docelowo w dobre rece.
Cos z tym teraz robic?
Z gory dzieki.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Te tzw pielęgnice papuzie tak jak zamierzasz oddaj .Kiryski dokup raczej ten sam gatunek jak nie wiesz jaki to gatunek to daj fotkę .
Slonick
Posty: 45
Rejestracja: 16 sie 2018 19:26

Post autor: Slonick »

Jeden albinos, a reszta jak dla mnie spizowe. Stad moje pytanie czy rozne beda sie laczyc w stada. OK, to albinosa tez sprobuje oddac w dobre rece a spizowych kilka dokupie, chyba ze jakies inne mi w oko wpadna, to wymienie wszystkie.
Co z tym gurami, bo tez troche bez sensu jest?
Jak uzbieram skaly, drewno i wymysle rosliny, to chce isc w stado jakis neonek, jeszcze nie zdecydowalem ktorych, na dnie kiryski i zbrojownik, moze jakas parke ramirezow i zobacze czy cos jeszcze. Ale to za kilka miesiecy pewnie. Na razie chce polatac to co jest, zeby byly w miare szczesliwe.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Temat przeniosłam do działu Obsady i poprawiłam tytuł tematu na zgodny z Regulaminem tego działu.

Jakie wymiary ma to akwarium?
Dla kirysków niezbędny jest piasek. Co jest podłożem w zbiorniku?
Czy możesz pokazać nam zdjęcia?

Pielęgnice papuzie do oddania.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Slonick
Posty: 45
Rejestracja: 16 sie 2018 19:26

Post autor: Slonick »

Wymiary akwarium 102x58x42.
Jeden filtr zewnetrzny i dwa wewnetrzne (modeli nie znam). Grzalka 300W (jedna podlaczona i daje rade, temp wody 28 stopni, ale mam dwie zapasowe w razie W). Dwie podwojne pompki powietrza, jedna zasila filtry wewnetrzne, druga napowietrzanie dodatkowe. Oswietlnie w obudowie, dwie jarzeniowki plus jakies ledy (wylaczone).
Podlozem jest drobny piasek, wiec dla kiryskow jak najbardziej sie nadaje. Do tego dwa kawalki drewna, ktore moga docelowo zostac, jakies doniczki i sztuczny korzen (i to i to na pewno wyleci z docelowego baniaka) na razie sa, bo zapewniaja jakies schronienie. Dwa kamyki, chyba granitowe, tez wyleca docelowo.
Ogolnie moj plan na ten baniak to warstwa substratu dla roslin, na to drobny piach (duzo wiecej niz jest teraz), troche drewna albo fajny korzen ktory mi sie spodoba, 2-3 skaly wystajace z piasku i sporo roslin, ale tutaj nawet nie zaczalem jeszcze poszukiwan, pewnie cos warstwowo . No ale to za kilka miesiecy. Na razie zostaje to co jest, poki nie zdecyduje dokladnie co chce no i nie skompletuje tego.
Kilka zdjec, niestety marnej jakosci, ale tak pogladowo (i tak nie ma czego podziwiac poki co)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Zbrojnika też oddaj :D
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Oj, jak się patrzy to aż zal tego gurami, który wymaga gąszczu roślin, w tym roślin pływających. Ta ryba nie ma gdzie się ukryć...

Czy 58 cm to wysokość czy szerokość (głębokość) akwarium?
Bo standardowo podajemy długość x szerokość x wysokość

Papuzie do oddania.
Zbrojnik do oddania.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Slonick
Posty: 45
Rejestracja: 16 sie 2018 19:26

Post autor: Slonick »

58 wysokosc.
Rosliny beda, ale dopiero po restarcie. Moge teraz ewentualnie poszukac jakis plywajacych. Jakies propozycje? Na roslinach sie kompletnie nie znam poki co.
Z obecnej obsady to po restarcie w zasadzie pasuja mi tylko kiryski. Zbrojnik mi sie mega podoba, zawsze chcialem miec takiego, wiec poki jeszcze troche nie podrosnie, to go zostawie, a pozniej pojdzie do wiekszego baniaka... moze ja sie skusze na wieksze do tego czasu :D
Ogolnie to wiem ze bieda z tym akwarium, ale jakbym nie wzial, toby pewnie wszystkie skonczyly w toalecie :/
Chetnie wyslucham innych porad, propozycji, itp.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zbrojnik dorośnie do 50cm i będzie Ci rozwalał całe urządzenie zbiornika, bo ten gatunek lubi kopać.

Póki masz pielęgnice papuzie, to z roślin raczej nic nie będzie, bo te pielęgnice zniszczą i wyżrą wszystko co zielone.

Może zacznij od szukania im domu i oddaj je jak najszybciej, a potem pomyślisz, co dalej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Otóż propozycja jest taka abyś oddał zbrojnika :D Kup sobie zwykłego glonka a nawet kilka,fajną masz wysokość akwa na skalary.
Slonick
Posty: 45
Rejestracja: 16 sie 2018 19:26

Post autor: Slonick »

Zaczynam powoli szukac czy ktos by nie chcial, popytam tez w sklepach, ale pewnie nie przyjmuja.
Co do zbrojownika to nie bardzo rozumiem z tymi glonojadami... przeciez to to samo? Ten jeszcze nie jest taki wielki, ma z 15cm na oko... nie wiem jak szybko rosna, ale watpie zeby w ciagu roku dorosl do pol metra?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Slonick pisze:Co do zbrojownika to nie bardzo rozumiem z tymi glonojadami... przeciez to to samo
I tak i nie .
oficjalna lista zbtojników to ponad 600 gatunków opisanych i pewnie drugie tyle nie sklasyfikowanych .
Wśród tego towarzystwa są gatunki o róznej wielkości, róznych wymaganiach, róznych zwyczajach wreszcie o róznym apetycie.
Kolega mówiąc proponując "zwykłego glonka" ma na myśli (zapewne) takiego kundelka ze sklepu co to uszanuje rośłiny nie zrobi rozpierduchy w akwarium wreszcie nie urosnie ponad te 13-15 cm . W sklepach spotkasz go pod nazwą glonojad bardziej fachowo (niekoniecznie prawidowo) zbrojnik niebieski lub już całkowicie odjazd ancistrus species (ancistrus sp.) czyli podobny do ancistrus
Slonick
Posty: 45
Rejestracja: 16 sie 2018 19:26

Post autor: Slonick »

a ja mam jakiego?
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Może to być Glyptoperichthys gibbiceps ale pewności nie mam bo nie widzę go w całej okazałości.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Slonick pisze:a ja mam jakiego?
musiałbyś zamieścić zdjęcie z profilu , najlepiej z postawioną płetwą grzbietową
ODPOWIEDZ