Restart dojrzewającego akwarium.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Restart dojrzewającego akwarium.

Post autor: pimowo »

Hej,
Dopiero prosiłem o pomoc ze startem akwarium (TUTAJ) a teraz potrzebuję wszytko przenieść do nowego akwarium.
Do sedna... Co teraz z tym wszystkim zrobić?
Stare akwarium to 60l o wymiarach 57x30x35h
Nowe akwarium to 310l o wymiarach 125x44.5x56h

Na tą chwilę mam pomysł aby na środku akwarium zrobić tak jakby wyspę zieleni z korzeniem, a wokół dać piasek. Jaki dać piasek, jakie dać podłoże dla roślin? Teraz mam AQUAEL ADVANCED SOIL ORIGINAL 8L , ale będzie tego zbyt mało. Mogę dodać coś innego? Nie ukrywam, że nie bardzo mnie stać na to aby dokupić więcej tego podłoża.

Na tą chwilę też nie mam filtra. W niedługim czasie chcę zbudować filtr kasetowy ponieważ nie mam miejsca na filtr kubełkowy. Filtry jakie teraz mogę dać to filtr z zestawu tetra (akwa 60l) + filtr Pat Mini.

Z ryb na tą chwilę mam tylko kardynałka chińskiego (szukam dla niego domu) Ryby pojawią się dopiero jak wszystko opanuję i zbiornik dojrzeje.
O obsadzie pogadamy w dziale obsada (o TUTAJ) ale piasek ma być dla kirysków ;)

Proszę o pomoc bo nie wiem od czego zacząć.
Ostatnio zmieniony 19 sie 2018 21:03 przez pimowo, łącznie zmieniany 1 raz.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Daruj sobie w tej sytuacji to aktywne podłoże . Taka iloć w tym zbiorniku bardzo szybko sie wyczerpię i pozytek żaden a tylko problemy.
Zapakuj to w stanie wilgotnym i schowaj na kiedyś .
Teraz proponuję zrób niskobudżetowe podłoże z piaskiem i jakimś tanim substratem .
Jako tani substrat mam na myśli ziemię torfową lub substrat gliniano torfowy (to jakies 3zł /l na gotowo) .

Jeśli ni emasz filtra a chcesz coś zbudować to zastanów sie np nad hamburgiem albo podżwirowym.

Jakieś nakłady jednak musisz ponieść ale jak nie określasz budżetu to trudniej coś sensownego doradzać
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

goldi_ pisze:Daruj sobie w tej sytuacji to aktywne podłoże . Taka iloć w tym zbiorniku bardzo szybko sie wyczerpię i pozytek żaden a tylko problemy.
Serce boli, że dałem tyle pieniędzy i po miesiącu mam to wyrzucić :(
goldi_ pisze:Teraz proponuję zrób niskobudżetowe podłoże z piaskiem i jakimś tanim substratem .
Jako tani substrat mam na myśli ziemię torfową lub substrat gliniano torfowy (to jakies 3zł /l na gotowo)
Oglądając różne akwaria spodobały mi się akwaria w takim stylu:
Obrazek
I dlatego wcześniej mówiłem o "zielonej wyspie" Akwarium będzie oglądnie z dwóch stron.
goldi_ pisze:Jeśli ni emasz filtra a chcesz coś zbudować to zastanów sie np nad hamburgiem albo podżwirowym.
Myślałem o filtrze kasetowym. W takim filtrze miałbym filtrację mechaniczną oraz biologiczną.
Ogólnie z filtrem jest taki problem, że kubełka nie mam gdzie postawić. Filtra kaskadowego nie mam jak zawiesić. Nie wiem jak z filtrami wewnętrznymi, ale one chyba trochę nie bardzo się nadają do takiej ilości wody.
goldi_ pisze:Jakieś nakłady jednak musisz ponieść ale jak nie określasz budżetu to trudniej coś sensownego doradzać
Nie mam przeznaczonego budżetu, a mam też małą wojnę z żoną o akwarium. Miesiąc temu "odpaliłem" akwarium 60l, a teraz przytargałem do domu 310l ha ha
Pomału przekonuje się do mojego pomysłu, że fajnie mieć kawałek podwodnego świata w domu ;)
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Nikt, nic więcej nie doda? :(
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

w tym litrażu to raczej tylko kubełek a wewnętrzny jako dodatkowy.możesz zastosować np. aqael turbo 1000 lub wyższy z kilkoma pojemnikami na media względem wysokości słupa wody w akwarium ale i tak powinien być dodatkowo zewnętrzny chyba ze nie planujesz dużej ilości rybek to ewentualnie 2 wewnętrzne po 2 stronach na tyle akwarium lub też zbudować własny filtr jak goldi napisał.
co do podłoża możesz najtańszym kosztem pójść w najzwyklejszą ziemię ogrodową i przykryć wszystko żwirkiem ale co do ziemi to nie wypowiem się gdyż nie praktykowałem tego u siebie
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Co do podłoża to zmieszalbym to co masz z ziemia i gliną i siup do akwarium jak chcesz tani piasek to masz taki w markecie budowlanym pod nazwą piasek do piaskownic kilka zeta 20 kg co do filtra to raczej kubełek tanie sa hw lub ikola
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

@lysy68, nie mam miejsca na kubełek. Filtry wewnętrzne są kiepskie (z tego co czytam) więc będę budował własny filtr kasetowy
lysy68 pisze:co do podłoża możesz najtańszym kosztem pójść w najzwyklejszą ziemię ogrodową i przykryć wszystko żwirkiem
Tak też chyba zrobię, ale zamiast żwirku dam piasek ponieważ kiryski go lubią i potrzebują ;)
Nie wiem jak usypać górkę. Lepiej dać jakieś duże kamienie i przysysać czy może tą górkę usypać z ziemi i na to piasek? A może jakoś inaczej?
andypl33 pisze:Co do podłoża to zmieszalbym to co masz z ziemia
Tak też pomyślałem i tak zrobię ;)
Glinę wykopać czy lepiej coś kupić?
andypl33 pisze:jak chcesz tani piasek to masz taki w markecie budowlanym pod nazwą piasek do piaskownic kilka zeta 20 kg
Byłem dziś przelotem w OBI i ten piasek ma granulację 0.4-1.2mm, czy to nie za drobne jest?
andypl33 pisze:co do filtra to raczej kubełek tanie sa hw lub ikola
Tu nie chodzi o cenę, a o miejsce którego nie mam :(
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

piasek dla kirysków to najlepiej oddzielić od reszty podłoża jakimiś kamykami tak a żeby nie mieszało się ze sobą lub zrobić szablon z kartonu wysepki i resztę zasypać tym co masz ale jak to się sprawdzi w praktyce to nie wim
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ