Nowe akwarium - Proszę o rady

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
MD
Posty: 1
Rejestracja: 20 sie 2018 20:32

Nowe akwarium - Proszę o rady

Post autor: MD »

Witam

Proszę o porady co do założonego akwarium.

Córka dostała akwarium Startup40 (25 L).

Poczytałem trochę o zakładaniu akwarium, i proszę o kilka porad.

Z góry proszę o unikanie komentarzy typu "kup większe akwarium".

Po prostu nie mam na to miejsca w pokoju córki, a trudno wytłumaczyć 5-latce, że rybki nie mogą być jej pokoju.

Pierwsze rybki nam wyzdychały w tych upałach i przez awarię filtra który przestał napowietrzać pod naszą nieobecność.

Po oczyszczeniu założyłem akwarium na nowo.

Woda filtrowała się przez 10 dni z filtrem. Wlałem też na poczatku niebieski uzdatniacz. Nie mam żywych roślin, tylko sztuczne i kamienie.

Filtr kupiłem Aquael na 120 litrowe akwarium, dodatkowo napowietrzacz Aquael MINIBOOST 100.
Grzałki narazie nie używam, bo teraz latem temp. w zbiorniku to 26-27 stopni.

Obsada:

- 3 młode kiryski;
- 1 mały glonojad zbrojnik (teraz ma ok. 2 cm).
- 6x neon inessa.

Generalnie jest ok. Neonki w ławicy pływają sobie w środkowej części.

Po 3 dniach dokupiłem 2 samce gupika (nie chciałem by się mnożyły).

Na chwilę obecną:

- 3 młode kiryski;
- 1 mały glonojad zbrojnik (teraz ma ok. 2 cm).
- 6x neon inessa.
-2 gupiki

Czy da się osiągnąć krystalicznie czysta wodę bez roślin?

Woda nadal jest czysta, ale minimalnie zmętniała.

Jeżeli nie, czy są rośliny, do których nie potrzeba dostarczać CO2?

Ponadto od wczoraj, głównie w okolicy filtra zauważyłem bardzo małe, przezroczyste nitki.

Wytarłem je mechanicznie gąbką, ale nie wiem czy nie wrócą.

Proszę o porady odnośnie utrzymania czystości i obsady.

Neonki po dołożeniu gupików trochę się chowają niżej. Myślałem, żeby jeszcze ze 4 dokupić aby były w większej ławicy.

Ponadto gupiki pływają cały czas przy lustrze wody. Czasami też się gonią jak opętane.

Myślałem jeszcze o kardynałkach lub żółtych Danio, ale wołałbym najpierw zapoznać się z poradami.



Dzięki wszystkim z góry za pomoc.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Radzę tak:
1. Oddaj ryby nim je zamęczysz, masz na nie za małe i źle urządzone akwarium.
2. Poczytaj o podstawach akwarystyki, o wymaganiach gatunków ryb jakie chcesz trzymać.
3. A jeżeli nie chcesz mieć większego akwarium to załóż te co masz od nowa, zgodnie z zasadami akwarystyki, posadź odpowiednie rośliny i zrób krewetkarium.

Brutalna prawda.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie będę tłumaczył "kup większe akwarium", tylko oddaj wszystkie ryby, chyba że chcesz słuchać pytań córki "co się stało z tamtą rybką...a z tamtą i jeszcze inne były?" Jak nadążysz wyrzucać trupki to będziesz mógł coś ściemniać...
25l jest za małe na jakąkolwiek żywą rybę, wsadź tam krewetki i ślimaka to sobie poradzą, ale wywal sztuczne dekoracje a wsadź rośliny, jest całe mnóstwo nie potrzebujących nie wiadomo czego.

Zapewne zarybiłeś zbiorniczek w krótkim czasie po jego założeniu- ryby nie przegrzały się pewnie tylko zatruły- filtr i jego biologia potrzebują czasu, aby "się rozbujać" i oczyszczać wodę z wydalin ryb [one tam kupczą i bez filtracji biologicznej się tym trują]. Wkładając za dużo ryb [przypominam 25l to za mało dla jakiejkolwiek] do zbiornika po prostu szybciej się potruły.

Jeśli chcesz poznać zasady działania akwarium, dlaczego niewiedzącemu ryby zdychają, dlaczego ciągle glony się pojawiają, dlaczego rośliny nie rosną, dlaczego plastik w zbiorniku jest niefajny itd. itp....zapraszam do lektury:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

To co napisali przedmówcy to brutalna prawda.
Szczerze polecam zrezygnować z rybek i przemyśleć małe krewetkarium. Dla 5 łatki to również może być frajda z obserwacji.
Co do pytań. Tak, jest mnóstwo roślin, które świetnie radzą sobie bez dodatkowego CO2 z butli.
To co zaobserwowałes koło filtra to mogły być glony, ale bez zdjęcia ciężko będzie stwierdzić.
Slonick
Posty: 45
Rejestracja: 16 sie 2018 19:26

Post autor: Slonick »

To Ty jestes dorosly i wychowujesz corke, a nie ona Ciebie.... to co napisali przedmowcy. Dawaj jej dobre wzorce, a nie spelniaj zachcianki.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Twierdzisz zę wyzdychay przez upały czy awarie filtra? mam poważne wątpliwośći . To co masz raczej też powinno zdechnąc .
Dlaczego? Ano z powodu zatrucia amoniakiem (i/lub jego pochodnymi a to z powodu niezamknięcia cyklu azotowego (10dni sie filtrowało ) a w dodatku w tak małym baniaczku kumulacja związków jest poważna .

To że gupiki nie powinny pływać z neonkami to truizm ale w tej chwili to akurat nie jest podstawowy problem .

Chccesz coś dokupić ? odradzam . Tylko problem pogłebisz .

A roslin które nie wymagają O2 jest całkiem sporo (zresztą przy takiej obsadzie w tym zbiorniku CO2 nie brakuje )

ps
"większa ławica " w tym akwarium brzmi jak żart
ODPOWIEDZ