akwarium 126l lub 140l bez wzmocnień + reszta osprzętu

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

akwarium 126l lub 140l bez wzmocnień + reszta osprzętu

Post autor: lysy68 »

Witam.

przymierzam się do kupna akwarium prostego 126l o wymiarach 80x35x45 lub 140l 80x35x50 , grubość szkła 6mm.
mam dylemat czy potrzebne są do tego litrażu wzmocnienia.sprzedawane akwaria występują albo z nimi albo bez.
do tego
-filtr tetra ex1200 i dodatkowo może wewnętrzny turbo500
-grzałka jbl protemp s100 lub s150
-pokrywa aluminiowa z belką t5 2x24w z zastosowaniem barwy 6500k ale podejrzewam że będzie za mało światła
Ostatnio zmieniony 24 sie 2018 7:40 przez lysy68, łącznie zmieniany 2 razy.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A po co Ci akwarium o wymiarach 80x35x50? Przecież to nadal będzie powierzchnia dna jak w 112l tylko że szkło będzie nienaturalnie i niepotrzebnie wysokie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

takie wymiary są dostępne więc tak napisałem,szafka pod akwarium będzie miała wysokość 80cm.
nie chcę polemizować na temat wysokości tylko chodzi mi o wzmocnienia czy potrzebne czy nie.
jeśli coś to i tak zdecyduję się pewnie na to mniejsze.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mam akwarium 128l czyli 80x40x40 z szkła 8 mm bez wzmocnień.
Ale takie akwarium ze szkła 6 mm to moim zdaniem musi mieć wzmocnienia.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

Jeśli masz wysokość ponad 40 cm (a obydwie opcje spełniają ten warunek) to owszem - przy szkle 6 mm wzmocnienia wzdlużne są potrzebne. Największa siła działa na długie szyby i jest ona proporcjonalna do wysokości słupa wody. U mnie funkcjonuje 126 l 80x35x45 ze szkła 6 mm i wzmocnieniami i daje radę ale widziałem już jak pracuje taka szyba bez wzmocnień i trochę bałbym się. Generalnie, jeśli szukasz akwa na dowolny wymiar to polecam https://akwaplast-sklep.pl/ - wykonywałem u nich zbiorniki o niestandardowych wymiarach, masz opcje np. przednia szyba Optiwhite, przednia + boczne itd.
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Mam akwarium o takich wymiarach (80x35x50), ze wzmocnieniami. Słup wody jest wysoki, a wzmocnienia w niczym nie przeszkadzają. Naprężenia są spore, po co ryzykować.

Bara - Owszem powierzchnia dna jest jak w 112, ale jednak litraż większy. Nienaturalnie wysokie? Co to znaczy? Jakie jest naturalnie wysokie 40, 45? Wg mnie wygląda fajnie. Do dna dosięgam bez problemów. Tylko jeśli chce się mieć trawnik, trzeba dać światło nieco mocniejsze niż standardowe t8 2x18W.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

wszystko już wiem,będę szukał tych rozmiarów ze wzmocnieniami chyba że trafi się szkło 8mm tak jak piszecie.
a co z resztą osprzętu?czy będzie oki czy coś może innego wybrać z tej konfiguracji?
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

w kwestii światła niestety nie pomogę - moja 126 jest ustawiona w linii prostej od dwóch okien balkonowych (nie miałem innej możliwości) więc oświetlenie latem praktycznie nie chodzi a zimą świecę świetlówką ledową 10 W Sunny - dla kryptokoryn (aktualnie już ich nie mam, przesadziłem do innego zbiornika) i anubiasów było aż nadto ale taki Java Moss już się nie przyjął. Ostatecznie zbiornik robi za Malawi https://www.youtube.com/watch?v=I49H_uSbVZY

Co do filtra fajnie mieć zewnętrzny, niestety nie miałem na taki miejsca i w związku z tym u mnie daje radę zwykły wewnętrzny ale Turbo 1000. Masz tam znacznie większy w porównaniu z 500-tką pojemnik na media i solidną gąbkę. Nigdy NO3 nie wyskoczyło mi ponad 20 mg/ml pomimo ż trzymam tam stado 8 dużych pyszczaków + kilka narybku i 4 helmety. Jedyny ewentualny mankament to to, że zajmuje dużo miejsca ale można go dobrze schować za np, skałkami czy korzeniem jeśli ktoś ma ochotę. Latem z racji b. intensywnego światła z okien pojawiały mi się zielone zakwity niemniej mój patent na nie to doraźnie stosowana głowica filtra Pat Mini (400 ml/h, za 29 PLN z dostawą na allegro), do której podłączyłem obecny w zestawie plastikowy wsad pod gąbkę owinięty warstwą mikrofibry - woda kryształ po 6 h od odpalenia i taki zabieg przy największych upałach działał na ok. 10 dni. Potem znowu "filterek babuni" na pół dnia i załatwone, bez żadnej chemii i innych wynalazków co to jedno naprawią a drugie popsują. Poza latem problem nie występuje, sądzę że jeśli nie ustawisz swojego akwa w linii światła słonecznego to również będziesz miał spokój przy jednym porządnym filtrze wewnętrznym z mediami.

Grzałka - polecam 150 W z termostatem, jeśli chcesz utrzymywać temperaturę powyżej 25 C. Mniejsza będzie intensywniej eksploatowana co przyczyni się do jej krótszej żywotności.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

akwarium będzie stało od strony południowo-zachodniej na przeciwko okna,które cały czas ma zasłonięte rolety więc o światło słoneczne się nie obawiam gdyż w tym miejscu stoi w tej chwili moja 54 i brak problemów poza sporadycznymi glonami tyle iż mam w nim 39w światła w świetlówkach.na filtr zewnętrzny mogę sobie pozwolić ze względu na miejsce(stoi tam teraz tetra ex800)
dodatkowo myślę właśnie iż dołożę turbo 500,który leży nowy nie używany,bo jak to się mówi jako zapasowy w razie czego kupiłem z dodatkowymi pojemnikami na media i zaraz gwarancja minie na niego :)
grzałkę też raczej 150 wezmę.
podłoże pewnie tak jak wcześniejsze akwarium założę na aquasubstrat II
i dodatkowo drobny piasek dla kirysków.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

ostatecznie zakupiłem zestaw juwel rio 125.
oświetlenie 2x28w t5,filtr bloflow M,grzałka juwel aquaheat 100.
chcę dodatkowo albo wewnętrzny aquael turbo 500 z 2pojemnikami+prefiltr z deszczownicą lub zewnętrzny tetra ex800 albo tetra ex1200 i teraz mam dylemat,który z filtrów dołożyć.dodatkowo mam korzeń wyjęty przy restarcie 54l,który był w nim przez 1 rok.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ