[230] dziennik - odziedziczone akwarium

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Slonick
Posty: 45
Rejestracja: 16 sie 2018 19:26

Post autor: Slonick »

Kolejny update.
Wczoraj zbrojownik poszedl do lokalnego centrum, docelowo ma byc w zbiorniku 12tys litrow :O bo taki maja najwiekszy z niezlymi potworami w srodku, wlacznie z wielkimi zbrojnikami. Wojtass, mozesz otwierac szampana :D
Kupilem tez stado (50 sztuk zwyklych neonek), nie mieli fantomow ani nic innego ciekawego, wiec na razie beda neonki, a za jakis czas bede myslal dalej.
Zdjecie robione jak zawsze kalkulatorem :/ sorry

Obrazek

Doszedl jeszcze jeden korzen, jak widac na zdjeciu.
Wkurza mnie tez tapeta z tylu akwarium, trzeba bedzie cos z nia kiedys zrobic.
Rosliny powoli ale rosna. Dzis rano dolozylem 3 kolejne za tym nowym korzeniem, zeby sie tam gesciej zrobilo i byly kryjowki.
Bede polowal na kolejne rosliny z czasem. Wczoraj w sklepach nic ciekawego nie mieli niestety.
Kolejny update wkrotce a poki co wszelkie sugestie i pomysly nadal mile widziane.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Ale to microsorium to chyba nie zasadziłeś w podłożu?
Slonick
Posty: 45
Rejestracja: 16 sie 2018 19:26

Post autor: Slonick »

To jest to niby kolo babelkow po prawo? Myslalem ze to kryptokoryna?
Ale ogolnie to w podlozu jest, a co?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mikrosorum to epifit, powinien być trzymany na korzeniu, a nie w podłożu.

Dla neonów masz za mało roślin. Czemu tak się spieszysz z zarybianiem akwarium? Do nieprzygotowanego zbiornika wpuszczasz ryby wymagające cienia. I wody miękkiej i kwaśnej, a przecież nawet nie mierzyłeś parametrów.
Innesy to gatunek chłodnolubny, nie podnoś temperatury powyżej 24 stopni.

Moim zdaniem masz teraz przerybienie i za moment ryby zaczną padać ze stresu oraz z powodu złych parametrów wody. Nic więcej nie dokupuj. Ten koszmarny napowietrzacz możesz usunąć. Wystarczy jak wylot wody z filtra porusza jej taflę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Slonick
Posty: 45
Rejestracja: 16 sie 2018 19:26

Post autor: Slonick »

Hmm przerybienie? stado neonek i jedno gurami, ktore na ogol siedzi sobie w krzakach?
Rosliny urosna pewnie dosc szybko.
Napowietrzacz moge spokojnie zlikwidowac.
Co do parametrow to podawalem przeciez. pH 6.5 w tej chwili i pewnie korzenie beda jeszcze troche obnizac. Nie mierzylem twardosci wody, aczkolwiek od lat tu mieszkam, w czajniku sie kamien nie osadzal, wiec moge wnioskowac, ze jest raczej miekka.
Temperatura w tej chwili 25, obnize do 23.

A co do tego na korzeniu, to na czacie pytalem Wojtasa i powiedzial ze na korzeniu to anubisy i cos tam jeszcze a nie to i ze mam dac do ziemi.... wiec troche sie gubie z tymi Waszymi poradami.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Na czacie napisałem: anubiasy ,microsorium i bolbitis :D Jestem stary ale piję bilobil i pamięć mam dobrą :D
Slonick
Posty: 45
Rejestracja: 16 sie 2018 19:26

Post autor: Slonick »

No dobra, zwracam honor, ale czym sie rozni kryptokoryna od microsorium, bo ja nadal nie widze za bardzo roznicy, liscie maja podobne.
Nie ma problemu, moge przeniesc na korzenie.
Pytalem tez jak najlepiej je przymocowac, ale chyba poki co nie dostalem odpowiedzi?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Mocuj żyłką wędkarską na przykład, jak nie masz to i zwykłą nitką, jeżeli korzeń ma fajne szczeliny to nieraz wystarczy zakleszczyć kłącze w takim miejscu.
Czym się różnią rośliny...cóż między innymi tym, że jedna żyje w podłożu, a druga przyczepia się różnych elementów i puszcza korzonki w toń- taka mają naturę i raczej nie uda się tego zmienić.

Jak ciężko Ci odróżnić te rośliny, to micro powinno mieć bardziej sztywne liście, może nawet wręcz szorstkie, a crypto jest po prostu delikatniejsza.
Slonick
Posty: 45
Rejestracja: 16 sie 2018 19:26

Post autor: Slonick »

Dzieki, zylke wedkarska mam, szczeliny tez jakies sie znajda... natomiast nadal nie wiem czym sie roznia z wygladu. Kupilem w doniczce z dziurkami, w srodku zwirek, dlatego wsadzilem w podloze.
Liscie wydaja sie takie same na zdjeciach. Kryptokoryna ma taka dluzsza lodyge jakby a to microsorium od razu liscie? Czy mi sie wydaje?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Slonick pisze: Kryptokoryna ma taka dluzsza lodyge jakby a to microsorium od razu liscie? Czy mi sie wydaje?
Tak :)
znaczy masz rację- nie wydaje Ci się
Slonick
Posty: 45
Rejestracja: 16 sie 2018 19:26

Post autor: Slonick »

OK, dzieki za porady.
Dwa microsorium przeniesione na korzenie. Fajnie sie wkomponowaly. Mam nadzieje ze sie rozrosna.
Kostka napowietrzajaca wylaczona.
Temperatura obnizona do 23 stopni.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kryptokoryna nie ma łodygi. Liście rosną bezpośrednio z obfitego kłącza korzeniowego. Korzeni ma sporo, są koloru białawego.
Mikrosorum nie ma korzeni, a jedynie brązowawe cienkie chwytniki rosnące ze zgrubiałego kłącza wyglądającego jak bardzo twarda poprzeczna łodyga.

Nie można pomylić ze sobą tych gatunków roślin.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Slonick
Posty: 45
Rejestracja: 16 sie 2018 19:26

Post autor: Slonick »

Dzieki Bara i MarJan. Moje maja brazowe korzenie wiec wyglada ze dobrze, ze trafily na korzen.
BARA a co z ta obsada? Stado neonek i jedno gurami to przerybienie? :O
W planach na pozniej jeszcze ramirezy ale najpierw niech to wszystko bardziej zarosnie i moze jeszcze dodam jakies kryjowki. Takze to w perspektywie kilku miesiecy.
Slonick
Posty: 45
Rejestracja: 16 sie 2018 19:26

Post autor: Slonick »

Poki co zmian oczywiscie niewiele.
Rosliny rosna (wiekszosc, glownie rogatek(?) i moczarka, ale to bylo wiecej niz pewne)). Planuje dokupic wiecej nurzanca na tyl oraz ze 3-4 dodatkowe kryptokoryny na drewno (mam na razie dwie).
Jakies dodatkowe sugestie roslinne?

Jajka kiryskow w czesci przezyly i na razie maluchy jakos daja rade, jest ich kilkanascie, ale bardzo ciezko policzyc dokladnie. Dzis maja 6 dni. Probuje odchowac z porad znalezionych w internecie, jak sie uda to spoko, jak nie, moze sie czegos naucze.

Obsada glownego baniaka zostaje niezmieniona. Na dole 6 kiryskow, jak sie cos odchowa to za miesiac doloze kilka, a reszta pojdzie do oddania. Na gorze gurami, siedzi czesto w gestwinie po lewej stronie, podczas obecnosci ludzi, ale jak nas nie ma, to wyplywa swobodnie. No i lawica neonek. Na razie wygladaja na zadowolone, plywaja juz swobodnie po calym zbiorniku, ladnie jedza. Sa tez krewetki, oryginalnie 10, ale ich policzyc sie nie da, wiec nie wiem ile sie zachowalo. Malych poki co nie widzialem.

Pojawily sie tez z roslin slimaki. Na razie widzialem 3 i przenioslem wszystkie do kotnika, ale jesli sie trafi wiecej, to rozwazam zakup 3-4 helenek. Jakies za, lub przeciw?
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

"ze 3-4 dodatkowe kryptokoryny na drewno"

Kryptokoryny na drewno? Znaczy na korzeń? Je się wkopuje w podłoże ;)
ODPOWIEDZ