[200][DZIENNIK] Projekt DeZeRTeR. Dzień po dniu.

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

Witam.

Zacznę od parametrów wody:

Temp 27st
NO3 : 0
NO2 : 0
GH : >7d
KH : 6d
pH : 6,8
Cl2 : 0


Wczoraj w zbiorniku pojawiły się pierwsze ryby. Dwanaście dni po zalaniu zbiornika.
Trzy młode skalary altum. Rybki wydaje się, że mają się dobrze.
Trzymają się razem i chętnie "zwiedzają" póki co ubogi w roslinność zbiornik.
Wciąż mocno zastanawiam się co do nich. Mam poważne dylematy.
Nie tylko związane z obsadą ale i zagwozdka ze swiatłem (czy oby nie za mało), zagwozdka z roślinami (jakie jeszcze dokupić).
Bo jak widać w zbiorniku są same małe rośliny i zanim one ładnie porosną zbiornik minie trochę czasu.
Czy parametry wody są okej?
Nie znam się specjalnie na tym - jeśli mam być szczery.
No i jeszcze pytanie odnośnie nawozów podawanych do słupa wody.
Polecacie jakieś?
Kurdę, szczerze mówiąc nie zdawałem sobie sprawy, że kupić i zalać zbiornik to tylko kropla w morzu.
Jestem na początku drogi i trochę po omacku stawiam kroki, jednak wierzę, że będzie dobrze.
Koncząc post dorzucam kilka zdjęć i dziękuje za zainteresowanie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I co o tym myślicie?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Moim zdaniem wpuściłeś ryby mocno za wcześnie. Daj im kilka wysokich roślin i kilka mocno rozrośniętych korzeni, wśród których będą mogły się schować i poczuć bezpieczniej.

Rozumiem, że jak się dobierze para skalarów, to pozostałe sztuki oddasz? Domówiłeś to już ze sklepem?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

BARA pisze:
Rozumiem, że jak się dobierze para skalarów, to pozostałe sztuki oddasz? Domówiłeś to już ze sklepem?
Ogólnie ich jest tam teraz trzy sztuki.
Wierzę mocno, że z nich dobierze się parka.
Czy oddam tę jedną sztukę? Nie wiem.
Wszystko zależy od tego jak będą się "dogadywać" między sobą.
Jeśli będzie potrzeba oddania tak też zrobię. Możliwe, że popełniłem kolejny błąd i mogłem wpuścić więcej młodych skalarów - wtedy para by się dobrałą. Tak pozostaje mieć nadzieje.
Choć z tego co obserwuje już to dwie mniejszy rybki jakby bardziej ze sobą, większy skalarek obok nich z "doskoku".
Jak dobierze się para i zaczną się awantury wtedy oddam jedną sztukę.


Za wcześnie wpuszczone ryby. Hmm.
Zatem ile właściwie powinna dojrzewac woda i co jest wyznacznikiem tego, że to jest właściwy moment?


Co do wysokich roślin - tak, zamierzam oczywiście dosadzić takowe, ogólnie prawy górny i lewy górny róg.
Korzeni więcej raczej nie będzie. Kryjówki dla nich postaram się zrobić z gęstej roślinności.
Teraz tego nie widać, zbiornik jest dość świeży, ale moim założeniem jest mocno wypełnić go roślinami. Kilka również pojawi się na tafli wody.
Krok po kroku i wszystko się uzbroi jak powinno.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Jesteś pewien ,że to skalary altum?
Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

wojtass9 pisze:Jesteś pewien ,że to skalary altum?
Pewien być nie mogę.
Zakupiłem jednak z opisu:

"(...)skalary altum rio nanay po dzikich rodzicach F0 z własnego wychowu(...)"


A masz wątpliwości co do tego?
Ja nie jestem fachowcem w temacie. Szczerze mówiąc chciałem najbliższe naturze. Ich ubarwienie podoba mi sie najbardziej.
A czy są to Altumy czy coś podobnego znaczenia dla mnie nie ma.
Całkiem możliwe, że zostałem lekko oszukany.
Właściwie nie wiem czemu w opisie jest F0, pierwsze pokolenie powinno być chyba oznaczone jako F1?
Mało ważne w sumie.
Rybki mają dwa miesiące.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Na Luzaku pisze:Zacznę od parametrów wody:

Temp 27st
NO3 : 0
NO2 : 0
GH : >7d
KH : 6d
pH : 6,8
Cl2 : 0
NO3=0?
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Prawdopodobnie masz pterophyllum scalare "rio nanay" Nikt cię nie oszukał ale to nie są altumy :D
Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

pimowo pisze:
Na Luzaku pisze:Zacznę od parametrów wody:

Temp 27st
NO3 : 0
NO2 : 0
GH : >7d
KH : 6d
pH : 6,8
Cl2 : 0
NO3=0?
Takie rzeczy pokazują testy JBL.

wojtass9 pisze:Prawdopodobnie masz pterophyllum scalare "rio nanay" Nikt cię nie oszukał ale to nie są altumy :D
Tutaj link do aukcji.

https://allegro.pl/skalary-altum-peru-r ... ml#thumb/1

Dlaczego masz wąrpliwości?
Możesz ciut jaśniej?
Bo ja zupełnie w temacie jestem laikiem.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Altumy to nie są na pewno, tylko najzwyklejsze skalary.
Tak przy okazji, na P. Altum to masz o wiele za małe akwarium...

Masz nieprzygotowane akwarium dla ryb to znaczy, że wpuściłeś ryby do zbiornika nie zapewniającego im schronienia i miejsc odpoczynku. Napisałam to wyraźnie. Wpuściłeś ryby skazując je na stres ze względu na brak możliwości ukrycia się.

Trzeba było najpierw dosadzić wysokie rośliny w odpowiedniej ilości, a dopiero wpuszczać ryby.

Zobacz ten temat.
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t ... ight=altum
Zdjęcia są już nieaktywne, ale filmiki chodzą. Tam masz altumy w zbiorniku dla nich na styk, 300l. A na forum masz kilkanaście tematów o altumach, w tym informację od Marcina z Niemiec, który te ryby hodował wiele lat i dorastały mu do 35 cm wysokości. Więc dla nich zbiornik powinien mieć minimum 70 cm wysokości, 150 cm długości.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Napisane jest na aukcji "rio nanay" ,altumy nie żyją w tej rzece,sądzę że to po prostu nazwa handlowa ,żeby było jasne nie twierdzę ,że te ryby to nie f1 .
Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

BARA pisze:Altumy to nie są na pewno, tylko najzwyklejsze skalary.

Masz nieprzygotowane akwarium dla ryb to znaczy, że wpuściłeś ryby do zbiornika nie zapewniającego im schronienia i miejsc odpoczynku. Napisałam to wyraźnie. Wpuściłeś ryby skazując je na stres ze względu na brak możliwości ukrycia się.

Trzeba było najpierw dosadzić wysokie rośliny w odpowiedniej ilości, a dopiero wpuszczać ryby.
Z całym szacunkiem Pani Basiu, ale obserwując Pani wpisy wszedzie pani widzi - ZLE.
Zaczynając od podłoża dla np. bocji, jak teraz wywodów o schronieniu dla ryb i stresie.

Wracając do praktyki, a nie samej teorii jaką kierują się Ludzie ciut starsi ode mnie.
1. W sklepie, ryby trzymane są w zbiornikach bez roślinności żadnej - stres bardzo duży idąc tym tokiem rozumowania, schronienia żadnego i dość duże skupisko ryby w jednym, małym akwarium.

2. Nie interesuje mnie zakup "gotowców", dużych i już wyrośnietych roślin. Tutaj wszystko ma być moją sprawą. Wysokie rośliny są już w zbiorniku, jednak jeszcze małe.

3. Wracając do odpowiedniego podłoża dla bocji, ich zgodności ze skalarami:

Proszę Pani Basiu wpisać w google "bocja wspaniała", kliknąć zakładkę GRAFIKA i zobaczyć na ilu zdjęciach jest podłoże - piasek, a na ilu dość gruby bądź drobniejszy żwir.

Z całym Szacunkiem do Pani wpisów tych negujących filmy akwarystów z bardzo dużym doświadczeniem, jednak teoria pokazuje zupełnie co innego - innego od tego co Pani pisze.

Ni i znów wracam do pytania - Dlaczego nie są to altumy? Przeciez z opisu kupiłem taką właśnie rybkę?

Czy tutaj dyskutuje się tylko na zasadzie - mam staż i moda, znaczy wiem lepiej?
wojtass9 pisze:Napisane jest na aukcji "rio nanay" ,altumy nie żyją w tej rzece,sądzę że to po prostu nazwa handlowa ,żeby było jasne nie twierdzę ,że te ryby to nie f1 .
No tak, ale w tytule ALTUM.
ta odpowiedz mi wystarcza. Teraz rozumiem.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie "Pani" ale proszę się zwracać do mnie po imieniu.

Prezentujesz swoje akwarium i oczekujesz konkretnych wypowiedzi, prawda? To je otrzymujesz. Jeżeli oczekujesz, że będę przyklaskiwać temu, co widzę - to się mylisz.

Prezentowałeś jakieś filmiki z internetu twierdząc, że bocje można trzymać na żwirze, bo ktoś tak zrobił i nawet to nagrał. Dla mnie na prezentowanych filmikach ryby się męczą.
Przyjmij, że ryby przydenne wymagają piasku jako podłoża, ponieważ w nim kopią i przesiewają go przez skrzela. Argument, że ktoś trzyma takie ryby na kamieniach nie jest dla mnie żadnym argumentem.

Mam ponad trzydziestoletnie doświadczenie akwarystyczne, wiem co to znaczy trzymanie bocji wspaniałych w warunkach, w których nigdy nie powinny się znaleźć.
No cóż, ryby nie krzyczą i nie upominają się o swoje, prawda?

Napisałam Ci, że skalary powinny mieć w DOCELOWYM czyli Twoim akwarium warunki jakich wymagają. Czyli sporo korzeni i wysokich roślin. Nie, że kiedyś je dosadzisz. Powinieneś je zapewnić im od teraz. Nie zrobiłeś tego? To piszę, że Twoje akwarium jest nieprzygotowane dla ryb i że wpuściłeś je za wcześnie.

Ryby akwariowe to żywe i czujące stworzenia, mające swoje wymagania. Zacznij to brać pod uwagę, proszę. Nie posiłkuj się jakimiś pseudoakwarystycznymi pokazami w necie, bo sadystów akwarystycznych nie brak, o czym wspominamy w wielu wątkach w dziale Wolny Temat.

Twoje akwarium zapowiada się ciekawie i cieszy mnie to, że dokładny gatunek skalarów nie ma dla Ciebie znaczenia. Jak będziesz dbać o te ryby, jakie masz, odrobaczysz je w razie potrzeby (tak, skalary należy odrobaczać...) to wyrosną na naprawdę piękne ryby.
Nie zakładam innego scenariusza.

Życzę powodzenia.

Edit: jedno chcę dopisać. Ostatnio media obiegły szokujące zdjęcia owczarka środkowoazjatyckiego, któremu właściciel spiłował wszystkie zęby do samych dziąseł szlifierką kątową (na żywca), bo pies go gryzł. Oczywiście właściciel psa uważa się za wielkiego znawcę i hodowcę psów. Idąc tym tokiem myślenia, taka praktyka powinna być przez Ciebie przyjęta za normę, bo skoro "znawca" tak zrobił, to tak być powinno, prawda?
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2018 13:06 przez BARA, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Na Luzaku pisze:Takie rzeczy pokazują testy JBL.
Paski, kropelki?
Na Luzaku pisze:Z całym szacunkiem Pani Basiu, ale obserwując Pani wpisy wszedzie pani widzi - ZLE.
A ja myślę, że tak nie jest...
@BARA ma najwięcej postów typu "to jest źle" ponieważ pokazuje co można poprawić aby rybkom żyło się dobrze i rośliny rosły piękne.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dopisałam jeszcze jedną kwestię w moim poprzednim poście, ale chcę się jeszcze wypowiedzieć.
Od lat widzę z przerażeniem, że powstaje w internecie coraz więcej stron i forów akwarystycznych hołdujących zasadzie "masz akwarium to jesteś super gość", bez żadnych uwag i bez żadnej konstruktywnej krytyki czy uwag o tym co jest źle i co należy poprawić. Bo lepiej jest przecież klaskać w klawiaturę i rzucać "achy i ochy" żeby utrzymać użytkownika na stronie, niż napisać mu jasno i wyraźnie co zrobił źle spodziewając się, że po prostu zaloguje się gdzieś indziej...
Ile razy na Akwaforum już czytałam, że jesteśmy (ja jestem!) okropni, ciągle upominamy, poprawiamy, korygujemy wskazujemy błędy itd. I oczywiście po tym następowało pożegnanie użytkownika z nami z informacją, że przenosi się na inne forum, bo tam mu mówią, że jest wszystko cacy, super, wspaniale...

Że ktoś trzyma pielęgnice zebry w 25l i u nas się dowiaduje, że to jest męczenie ryb? Przecież na innym forum wszyscy mu dają lajki i piszą, jakie piękne ryby...
Ile razy czytam u nas temat na pograniczu prowokacji, ryby wpuszczone do za małego, nie przygotowanego akwarium, mające skrajnie różne wymagania co do parametrów wody. Piszemy, że tak być nie powinno, co trzeba zmienić, oddać, założyć od nowa. I dyskusja się urywa. A potem na innej stronie czytam wypowiedź tego samego użytkownika, który nic nie zmienił, chwalącego się swoimi rybami w słoiku. A że często umierają? To dokupuje nowe! Biznes akwarystyczny się kręci!

Zapraszam do działu Wolny Temat. Mamy tam dyskusje o zdarzeniach w sklepach akwarystyczny oraz ostatni temat o idiotyzmach z innych stron akwarystycznych. Nie mam nerwów, żeby go czytać.

Przepraszam za OT Autora obecnego tematu (nawet nie podajesz swojego imienia...), ale naprawdę mi zależy patrząc na Twoje akwarium, żebyś miał prawidłowo założony i prawidłowo prowadzony super zbiornik słodkowodny...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

Ale jaki OffTop? Przecież temat ściśle dotyczy mojego zbiornika i dla mnie jak najbardziej pasuje jesli trwa tutaj żywa dyskusja na konkretne argumenty a nie wypowiedzi typu - jest zle bo jest.

Dyskutowaliśmy już kiedyś odnośnie ilości skalarów dorosłych w zbiorniku, trzymania z nimi bocji.
Pokazałem filmiki akwarystó, których zbiorniki wyglądają imponująco a ryby okazale.
W tamtym filmiku również wyżej wspomniany akwarysta mówi o tym jak skalary 4 w zbiorniku 200 litrów w tym jedna para i kilka bocji - skłądają ikrę.
No przecież źle czująca się ryba i nękana przez bocje nie zechce się rozmnażać?
Zanegowała Pani ten filmik twierdząc, że dziś w net można wrzucać co się chce - na zasadzie, mam to zamieszczę.
Zatem zasada ta działa równie w dwie strony. Możliwe, ze tutaj też wrzuca się co sie chce? Przestrzen również wirtualna.
Z tą różnicą, że tutaj mamy częściej gołę wpisy, ja pokazałem dokumentacje na filmach/zdjęciach.

Zupełnie nie chodzi o uwagi, wskazania, rady.
Jednak sledząc forum i większość Pani wpisów zauważam jedynie teroie i powielane zdania "dla tych ryb koniecznie piach", "za mały litraz na te ryby" itp.

Wydaje się, że ogólnie tak pochłonieta akwarystyką nie zwraca Pani uwagi na to, że NIGDY, ale to NIGDY nie stworzy się warunków idealnych.

Pisze Pani o stresie ryb. A właściwie czym one teraz maja się stresować?
Są same w zbiorniku, zbiornik w pomieszczeniu w którym nie lata się za piłką a warunki w jakich przyjdzie żyć rybą dopiero zaczynają się "budować".

Pani, Pani basiu, jako Moderator forum tematycznego winna raczej zachęcać, motywować a nie widzieć wszędzie ZLE i trzymac się uparcie i sztywno, zapisanych kiedyś w książkach stereotypów.

I niestety jest to prawdą, że ryby adaptują się do oferowanych im warunków.
Przykłąd skalarów i wody kranowej - w większości spotykałem się z tym, że są one trzymane w wodzie dość twardej. Żyją.

I zupełnie nie rozumiem czemu swoje własne wpisy traktuje Pani jak OFFTOP.

Jest to dziennik, dyskusja na temat zbiornika.
Wydaje mi się, że jest jak najbardziej na miejscu.

Na imię mam Tomasz, i z góry przepraszam za swój dość ciężki charakter.
Jak się nie sparze ciężko mi wmówić.
Nie posiadam praktyki takiej jak Pani, ale posiadam dość spore źródło wiedzy, której jestem głodny.
Sledze, czytam, oglądam. I często zdarza mi się widzieć rozbieżności w tym co czytam tutaj a w tym co widze/czytam gdzie indziej.
Nie, nie neguje tego FORUM bo świadomie je wybrałem. Niewątpliwie jest skarbnica wiedzy, ale czy jedynej i prawdziwej?

Wracając do tematu bocji i żwiru - pokazałem jeden filmik. Za chwilę mogę pokazaqć wyniki wyszukań google.
98% zdjęć i filmików z bocjami to żwir a nie piach.

PS. Zupełnie nie oczekuje głaskania, raczej bardziej właśnie negowania - choć przyznam, że spodziewałem się bardziej konstruktywnego.
Póki co... No ten tego.

pimowo pisze:
Na Luzaku pisze:Takie rzeczy pokazują testy JBL.
Paski, kropelki?


Póki co paski.
Zbieram na porządne testy kropelkowe.
Wydatków przy tym jest więcej niż przy małym Dziecku. ;x
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2018 13:47 przez Na Luzaku, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ