[200][DZIENNIK] Projekt DeZeRTeR. Dzień po dniu.

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

[200][DZIENNIK] Projekt DeZeRTeR. Dzień po dniu.

Post autor: Na Luzaku »

Siemano wszystkim.

Zaczynam stawiać pierwsze kroki w temacie akwarystyka.
W temacie chciałbym krok po kroku dokumentować swoje poczynania.
Nie ukrywam, że liczę na porady bardziej zaawansowanych akwarystów, jak i nie ukrywam również tego, że liczę się z ostrymi "cięgami". I słusznie jeśli ma to owocować.

Do rzeczy:

Zbiornik 100 x 40 x 50 8mm.
Pojemność 200 litrów.

Oświetlenie 2x 39w t5 w plastikowej pokrywie.


Filtr zewnętrzny kubełkowy HW 302 1000l/h (ja osobiście nie wierzę w taką wydajność)

Grzałka 200w z termostatem.

Podłoże to żwir bazaltowy 1-3mm.
Na obecną chwile mam 40kg.

Nie jest to wszystko, trzeba dokupić pare rzeczy takich jak testy, nawozy itp.
Ale to myślę zrobi się w poniedziałek.


***************

Na tę chwilę wygląda to tak. Zbiornik nie jest jeszcze zalany.
Planowałem zalać go dzisiaj, ale tak mocno wkręciłem się w ten projekt, że postanowiłem pomalować również i ściany na tę okazje i zupełnie nie mam chęci dziś na odpalanie baniaka.

Jaką planuję obsadę?

Jeśli chodzi o rośliny sam jeszcze dokładnie nie wiem.
Z całą pewnością będzie to trawnik, żabiennice, anubiasy, jakieś wysokie trawy itp.
Dokładnie jeszcze nie wiem, jestem na etapie wybierania interesujących mnie.

Ryby?
No z całą pewnością skalary. Myślę, że 4 sztuki.
Bocje wspaniałe, też chyba z 4-5 sztuk.
Gurami czekoladowe x 2, gurami marmurkowe x 2
I cały czas myślę, zmieniam kombinuje.
No ale na pewno coś ulepie.
Jest to póki co mocny zarys.

Jakie mam założenia?
Zalać zbiornik, uzbroić go w rośliny, zmierzyć parametry wody i dobierać powoli obsadę rybną.
W przyszłości chcę dorzućic jeszcze jeden filtr zewnętrzny z lampą uv.
Co z oświetleniem? Zobaczymy jak rośliny będą reagować na te które jest.
Jeśli będzie za mało, możliwe, że dorzuci się jakąś listwe led.

Tak jak wspomniałem, jutro zalewam zbiornik. W najblizszym czasie sadze rośliny i zabawe czas zacząć.


Żeby temat nie wisiał bez zdjęć poniżej dwa poglądowe.
Przepraszam za brudne szyby. Je się doprowadzi doi porządku.

Obrazek

Obrazek


Pozdrawiam!
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

tak się tylko zastanawiam czy ta szafeczka wytrzyma to akwarium troszkę waży
Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

andypl33 pisze:tak się tylko zastanawiam czy ta szafeczka wytrzyma to akwarium troszkę waży
Wytrzymałaby i kolejne 100 - myślę. ;)
Slonick
Posty: 45
Rejestracja: 16 sie 2018 19:26

Post autor: Slonick »

Malo sie znam, ale na dol jakas ekipe czyszczaca na pewno bym zapodal.
Co do tej obsady ktora podales, nie wiem czy nie bedzie walk miedzy nimi, ale to tez niech sie ktos wypowie, kto sie zna bardziej.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

grupa bocji i 100cm długości?! [książka podaje mi 2,5m długości+60cm szerokości, stronka jest "łagodniejsza", ale daleko ci do spełnienia wymogu]
http://www.seriouslyfish.com/species/ch ... racanthus/

labiryntowe nie lubią się, łączenie kilku gatunków może powodować walki/przepychanki, skalary też są terytorialne- planujesz mieszankę wybuchową...100cm długości akwa to wcale nie tak dużo jak Ci się zdaje
Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

Strony i teoria to jedno. Praktyka pokazuje inaczej.
Dość długo czytam, sledze.
Obsady nie dobieram na "slepaka", zupełnie nie jak z tymi mieczykami do skalarów. Obserwuje filmy doświadczonych akwarystów, które pokazują, że jednak da się.
Albo ryby tak doskonale adoptują sie do zaoferowanych im warunków, albo ich ewolucja spowodowana komercyjnym mnożeniem pozwala dziś trzymać je w jednych zbiornikach z np. skalarami:

https://www.youtube.com/watch?v=No4Ds4e7UN8&t=39s

(zbiornik w filmiku to 100x 40)

Jeżeli praktycznie się nie sprawdzą oddam. Jednak bardzo mocno wierzę, że to tylko teoria tak samo jak przy skalarze i minimum 50cm wysokości zbiornika.

Chciałbym poczytac jakiś sensownych argumentów dlaczego bicja potrzebuje akurat 2,5m długości zbiornika?
Bo co? W warunkach naturalnych ma tyle?
Chciałbym podyskutować, dość fajny temat.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Na bocje wspaniałe masz o wiele za małe akwarium, te ryby rosną do 35 cm. Dla nich 450l to minimum. Chyba nigdy nie widziałeś dorosłych bocji...
Przy takiej długości zbiornika to tylko jedna para skalarów. Nie więcej, te pielęgnice są terytorialne. Z gurami będą walczyć. Masz naprawdę nie największy zbiornik. To tylko 100x40 powierzchni dna.
Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb, jakie chcesz trzymać.

Daj sobie spokój z filmikami w necie i "specjalistami" powtarzających mit o przystosowywaniu się ryb do zapenianych im warunków. Dla mnie ktoś tak twierdzący nie jest akwarystą. Mieczyki to ryby wód twardych i zasadowych, skalary wymagają wody miękkiej i kwaśnej. I wszystkie gatunki ryb wymagają przestrzeni do pływania, nawet o dziwo... paletki...

Czekam na dalsze fotki dotyczące akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

Mo więc czytam, nie tylko oglądam:

Obrazek

Zdaje sobie sprawę, że 200litrów to "kropla w morzu". Jestem również świadomym tego co robie Człoiwiekiem majaćy dostęp do informacji.
Nie tylko "filmików", "wikipedii", czy "wpisów" na forum.
Co sie okazuje.
Póki co tutaj dostaje puste zupełnie wpisy, nie podparte niczym.
Jedynie datą założenia konta na forum.

Również bardzo się niecierpliwie kiedy te bocje wpuszczę do tego - za małego zbiornika.
Jestem podekscytowany troszkę.

Właściwie teraz bardziej chciałbym skupić się na roślinach niz rybach.
Bo najpierw woda, rośliny a potem obsada!

Dziękuje za wpisy. :)
"Let me sail, let me sail. Let me Orinoco flow..."
Pozdrawiam Patronów tego projektu!
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Polecam stronę którą podał MarJan, niestety spotkałem się z opiniami że strona z której podałeś cytat nie jest do końca poprawna.

Z moimi doświadczeniami z Ramirezami uważam że moje 240L będzie dla nich idealne, niby mogą być już w 54L jednak po przeżyciach z samcem mogę stwierdzić że moje 112 było na styk, rozważ może taki akcent, to piękne ryby.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Skomplikowana sprawa z Toba
Manipulujesz faktami i źródłami. OK. Wybrałeś takie a nie inne źródło informacji to na tejże stronie jak byk:
-MINIMALNA długość akwarium : 120cm
-MINIMALNA pojemność akwarium : 300l

te parametry nie przewidują dodania skalarów gurami czy co tam jeszce . Mowa o minimalnych wymaganiach wyłacznie dla kilku bocji ( w domyśle 3 bo tak wyżej piszą )

Na tej stronie równiez znajdziesz informację ze rybki te uwielbiają wciskać sie gdzie popadnie i dla tego nie nie do przyjęcia są ostre krawędzie a Ty planujesz bazalt .

Piszą tam również o nieumieszcaniu bocji w wszelimi powolnymi i weloniastymi rybami . Skalar jest własnie taką ryba. Na filmie dokładnie widać jak bocje prześladują skalary .

Jeżeli chdzi o rośłiny:
trawniki i np anubiasy zwykle trudno pogodzić . jeden potrzebują dużo światła a drugie wręcz przeciwnie , dużo swiatła szkodzi.
Oczywiście jest to do zrobienia ale wymaga specjalnego podejścia i na pewno nie w oparciu o typowe/popularne trawniki .

Przy okazji : zalewanie zbiornika a potem sadzenie małych trawnikowych to kiepski pomysł - zwykle trawki sadzi sie w zaledwie wilgotnym podłozu a dopiero potem zalewa . Tak jest łatwiej (dużo łatwiej)

ps
to własnie praktyka pokazała mi że skalary i gurami w małym zbiorniku (600l) to nienajlepszy pomysł
Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

Manipuluje faktami.
Ha, kiedy pokazuje filmiki dowodzące temu co piszę stwierdza się, że pokazać w necie można wszystko.
Kiedy wrzucam pierwszy lepszy temat "pisany", też strona be.
Rozumiem, ze jedynym wyznacznikiem prawdy jest te oto szanowne FORUM?
Powiedzmy, ze to przyjmuję.

Zbiornik skalary i miecze:

https://www.youtube.com/watch?v=zz1GwJ23CyM&t=20s

Skalary i bocje zbiornik 200l. :

https://www.youtube.com/watch?v=No4Ds4e7UN8&t=409s

A tu dość dobrze powiedziane - podparte doświadczeniem, nawet pokazane:

https://www.youtube.com/watch?v=No4Ds4e7UN8&t=413s

Pewnie każde źródło mija się z prawdą. ;)
Ale rybki jak widać żyją i mają się w każdym z filmików swietnie.


Co do roślini, oczywiście, że dla anubiasów będą pływać jakieś rosliny na górze dający cien. A anubiasy beda posadzone w zacienionym miejscu.

Dzięki za zainteresowanie i dyskusję.!
"Let me sail, let me sail. Let me Orinoco flow..."
Pozdrawiam Patronów tego projektu!
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Na Luzaku pisze:Ha, kiedy pokazuje filmiki dowodzące temu co piszę stwierdza się, że pokazać w necie można wszystko.
Nie czytasz uważnie tego copiszę - ten film udowadnia że skalary i bocje nie funkcjonują tam poprawnie . obejrzyj go jeszceraz

Na Luzaku pisze:Ale rybki jak widać żyją i mają się w każdym z filmików swietnie.
To nie jest wyznacznik dobrobytu - toze zyją a o samopoczucie tych ryb pytałeś?. Ludzie chorzy smiertelnie czasami nawet sobie dowcipy opowiadają i to oznacza ze jest świetnie ?.

Twój cyrk i Twoje małpy i nikt (chyba) na siłe nie bedzie Cie do nczego namawiał ani od niczego odwadził . Nie chce mi sie tych filmików nawet ogladać . Obejrzałeś , przeczytałeś i jak kazdy z nas musisz samodzielnie na jakiegoś konia postawić .
Niezależnie od wszystkiego życzę powodzenia i Cieszę sie że Cie wkręciło .
Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

Czytam dość uważnie i nawet dość uważnie oglądam ostatnio filmy w temacie akwarystyki.
Temat mocno wciągający.
I zupełnie nie chodzi o przepychanie się, kłócenie, ubliżanie.. A o dyskusję podpartą czymkolwiek - to dla mnie ważne w "rozmowe" w internecie, coś co podpiera zdanie.
I nie wykluczam, że się mylę. Że będę musiał rozdzielić obsadę.
Doskonale wiem, też, że popełnie wiele błędów.
Tego nie da się uniknąć.

Co do kondycji tych rybek wyżej.
Nie, nie pytałem osobiście o nią, ale skalary w zbiorniku z mieczami złożyły ikrę.
Widzisz jak podszedłeś do tego co dałem "nawet nie oglądałem do końca", to takie troszkę lekceważenie i zamykanie się sztywno na teorię.
"Ja wiem i nie zobacze bo on nie ma racji".
Czasami wiedze, doświuadczenie jak i teorię można zważyć z drugim Człowiekiem i Jego doświadczeniem.

Rozważam dość mocno tę obsadę.
Na pewno zależy mi na skalarach. Bo to było moim głównym i pierwszym założeniem.

A to, że staram się z Wami dyskutować - przekomarzać, nie znaczy, że lekcewazę Waszą wiedzę, doświadczenie.
Absolutnie nie. Pokazuje co wyszukałem, podaje Wam i waże sobie to wszystko sam w swojej głupiutkiej główce.

Czasami trzeba się sparzyć.
Slonick
Posty: 45
Rejestracja: 16 sie 2018 19:26

Post autor: Slonick »

Wiesz, kazda zywa istota jak musi przezyc, to sie dostosuje do tego w czym jej przyjdzie zyc (do pewnych granic). Czlowieka tez od biedy moznaby trzymac np w szafie z lampka, mini kibelkiem i kawalkiem lozka. Pewnie iles tam lat by wyzyl, ba nawet jesli bylby tam od dziecka i nie znal nic innego, to by nie wiedzial ile traci. Moze mniej ekstremalny przyklad, wiezienie. Malenka cela, od czasu do czasu spacerniak, karmisz i ludzie zyja, niektorzy cale dorosle zycie... chcialbys tak?
To ze cos sie da zrobic, nie znaczy, ze sie powinno.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Ja wtrącę swoje 3 grosze :D Piszesz ,że ryby żyją i mają się świetnie :D Tak jak kolega napisał nie zauważyłeś pewnie ,że bocje dokuczają skalarom a druga rzecz ,dlaczego skalary pływają ciągle przy powierzchni?Oczywiście ,że można trzymać skalary i w 60l nawet ale chodzi o to by rybom stworzyć jak najlepsze warunki .No ale ty akwarium jeszcze nawet nie zalałeś więc nie ma co pisać na razie o rybach bo to dopiero za kilka tygodni,będę śledził temat i życzę powodzenia :D
ODPOWIEDZ