[300L][DZIENNIK] Moje pierwsze akwarium :D

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Felian
Posty: 10
Rejestracja: 28 paź 2018 16:07
Lokalizacja: Rzeszów

[300L][DZIENNIK] Moje pierwsze akwarium :D

Post autor: Felian »

Witam wszystkich!!

Jestem nowy na forum. W tematyce akwarystycznej tez jestem siweżak.
Zawsze chciałem mieć swój własny baniaczek, ale nie wiadomo czemu nigdy się za to jakoś nie mogłem zabrać.

Wszystko zaczęło się od akwarium które dostałem od kolegi który z racji przeprowadzki musiał zrezygnować z tego zacnego hobby.

Zawsze podobały mi się akwaria ogólne wiec takie tez zaplanowałem zrobić.

Zabrałem sie więc do roboty i do kompletowania potrzebnego osprzętu,

a wygląda to tak:

AKWARIUM
120X50X50 - 300L

OŚWIETLENIE

-4X54w T5

Świetlówki zalożylem Juwela (3xhiLite Day, 1x HiLite Colour)

Akwarium ma tez pokrywe AquaSteel aluminiową i szafke robione na zamowienie.

FILTRACJA
Eheim Professionel 4+600
-od 200 do 600 l (wg producenta)
-1250l/h
-16W

Wkłady w filtrze zastosowalem te które dorzuca producent w zestawie.
W planie jest dokupienie prefiltra Eheim Aquaball.


POZOSTAŁY SPRZĘT

-grzałka z termostatem eheim 250W
-napowietrzacz Eheim Air Pump 400 (z dwoma dyfuzorami)

-w trakcie pisania tego posta przypomniało mi się że nie kupiłem termometru :shock:


Jako podloże urzyłem piasku kwarcowego a na spód poszedł JBL Florapol (nie chciałem mieć całkowicie jałowego podłoża). Jest tez ułożona skalka z łupka czarnego i korzenie oraz tlo 3d tez z juwela.

Akwarium zostało zalane 21 pażdziernika niestety bez roślin. Jak narazie czekam na dostawe, mają byc w przyszłym tygodniu.

Powodem zalania akwarium bez roślin (choć plan był inny) było to ze mialem 60 l wody od kolegi z podmianki. Dostalem w gratisie w sklepie jeszcze bakterie Seachem Stabilyty, których nie użyłem bo nie chce zadnej chemi w akwarium.

I tu mam pierwszy problem:

Woda po tygodniu czasu zrobila sie lekko metna i zabarwiona na zółtawy kolor.

Moim zdaniem jest to wina korzeni bo podlorze jest przepłukane bardzo dokładnie (wg mnie) po zamieszaniu ręką w wiadrze podczas płukania woda była czysta.

Czy to zmetnienie i zabarwienie minie samo czy może zaczac stosowac te bakterie(tak mi powiedzieli w sklepie). Czekam na sugestje bardziej doświadczonych ode mnie co zrobić z tym fantem :roll:


Na dzień dzisiejszy akwarium prezentuje się tak (wiem ze nie arcydzielo ale pierwsze koty za płoty a przygotowanie tego wszystkiego dalo sporo radochy):




Obrazek


Obsady jako takiej na razie nie mam zaplanowanej ale

-kirysek czarny 6 szt (pozycja obowiązkowa te rybki sa mega)

-zbrojnik niebieski 2 szt parka

Pomoc w doborze obsady była by mile widziana. Niechciałbym żeby na mojej niewiedzy ryby ucierpiały i się meczyły nie o to chodzi w tym hobby.


Bardzo podobają mi sie skalary ale tez i gurami (chyba ksieżycowe takie niebieskawe) ale czytałem ze to nie najlepsze połączenie) także mam dylemat:D

Ogólnie to chciałbym raczej większe ryby a mniej (nie chce zupy rybnej)

no i tak je dobrac żeby plywały we wszystkich strefach akwarium. Mogą być droższe gatunki nie przeszkadza mi to :D

Jak roślinki zasadzę wrzucę foto co mnie z tego wyszlo:lol:

Pozdrawiam Felian!
Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

Wygląda serio fajnie już teraz.
Nie wiem czemu wczesniej nie myslalem o "skalkach", tylko usilnie chcialem obsadzic wszystko roslinami.

Skalary, jeju - ja chcialbym popatrzec bo na mnie robia wrazenie.

Powodzenia.
"Let me sail, let me sail. Let me Orinoco flow..."
Pozdrawiam Patronów tego projektu!
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Wodę na pewno barwią korzenie i jest to jak najbardziej naturalne. Dopiero startujesz, akwarium docelowo będzie wyglądało inaczej więc po co już klarować tę wodę, z czasem korzeń przestanie koloryzować, a Ty i tak co tydzień będziesz podmianki robił, które w końcu doprowadzą do klarowności.

A jak będzie to nie do zniesienia dla Ciebie to zawsze można purigen wrzucić do filtra.
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

Zabarwieniem nie musisz się przejmować. Ja swoje korzenie (spider wood, mangrowiec, dąb) preparowałem przez rozmaczanie (ok. 3 tygodnie) a następnie gotowanie w solance (2h wrzenia) i puszczają farbę nawet po roku od zalania, szczególnie te dębowe i w pewnym stopniu także mangrowiec. Nie przeszkadza mi to w zupełności a wręcz pomaga bo stwarza idealne warunki dla sporej grupy pielęgniczek (Apistogramma, ramirezy) a także dla szczupieńczyków karłowatych, które rozmnażają się jak głupie - sądzę że to zasługa miękkiej wody i lekko obniżonego pH zapewnianego właśnie przez korzenie. Inna zaleta takiej "farby korzennej" to znaczne ograniczenie wzrostu glonów gdyż garbniki pochłaniają jakieś spektrum światła widzialnego. Jeśli przeszkadza to Tobie ze względów czysto wizualnych / estetycznych to możesz dać światło o temperaturze barwowej 8000 K. Wówczas brązowawy kolor wody nie rzuca się aż tak w oczy i będziesz go widział głównie przy podmianach przy dziennym świetle.

PS. Innym sposobem na ograniczenie farbowania, jeśli już koniecznie chcesz, jest dodanie do filtra przepłukanego wcześniej granulatu węgla aktywnego - do dostania na znanym serwisie aukcyjnym po 5 zeta za pół kilo (a to znacznie więcej niż potrzebujesz)
Agumi
Posty: 34
Rejestracja: 25 paź 2018 0:09
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Agumi »

Akwarium zapowiada się ciekawie, ale osobiście będę czekała aż pojawią się jakieś rośliny :D Nic tak nie zmienia wizualnie akwarium jak rośliny :) Ten łupek był może czymś klejony czy ułożony jest od tak jak tetris? :D
Felian
Posty: 10
Rejestracja: 28 paź 2018 16:07
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Felian »

Łupek jest poklejony sylikonem akwarystycznym trzyma się dobrze. chciałem go poukładać tak luzem ale bałem się ze ryby mi to rozmontują i będzie tzw. FATAL ERROR:D

A co do tej wody to nie tak ze mi przeszkadza, jak pisałem to moje pierwsze akwarium i myślałem ze coś złego sie zaczyna dziać, no ale uspokoiliście mnie.
Jeśli rybką nie przeszkadza takie zabarwienie to mi tym bardziej.Sadze ze niema potrzeby narazie nic ruszac niech dojrzewa spokojnie. Zobaczymy z czasem co i jak no i jak bedzie po paru podmiankach.

A ze tak spytam jeszcze przy okazji podmianki planuje raz w tygodniu ile % wody powinienem podmieniać no i czy ta woda powinna odstać ileś czasu itp. a chce uniknąć wszelkiego rodzaju uzdatniaczy i innej chemii.
Dadam jeszcze ze używam kranówy bo mam dość dobra wodę ze studni głębinowej, nie mam jeszcze testów więc parametrów nie podam, ale znajomy testował mi ta wodę i stwierdził ze dobra jest.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Do picia zapewne dobra woda, dla ryb też...tylko jakich konkretnie to już testy pokażą, bo jednak wymagania zróżnicowane są :)
Zwyczajowo podmienia się raz na tydzień [leniwsi raz na 2 tygodnie] około 20% wody, ja na moje 112l [w którym na pewno jest mniej] wymieniam wiaderko, do którego leję 18l wody. Woda powinna odstać ze 3h, nie trzeba dłużej- chyba że chlorujesz ją :lol:
Jeśli woda będzie sporo zimniejsza od tej w zbiorniku możesz dolać wrzątku dla wyrównania.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Ja używam baniaków po wodzie demineralizowanej, mam 4szt. x 5l, a wodę zrzucam do 10 l wiaderka z Obi, dwa razy. Za drugim czyszczę gąbki filtra we wiaderku. Akwarium 126L, ale grube dno więc sądzę, że jest 100L wody "aktywnej".
Obrazek
[126L] Dżungla
Felian
Posty: 10
Rejestracja: 28 paź 2018 16:07
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Felian »

Ok dzięki za podpowiedź :D

Ja niewiem jak dawniej poczatkujący akwaryści dali rade to wszystko ogarnąć bez internetów, to było wyzwanie dopiero.

Jutro ma wpaść kurier z roślinkamy, bedzie troche roboty ale jak się uporam z tym sadzeniem to bedzie mały UPADATE tematu:D

Pozdrawiam !!
Felian
Posty: 10
Rejestracja: 28 paź 2018 16:07
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Felian »

Akwarium wstępne obsadzone !!

Jeśli chodzi o roślinki obsada wygląda tak:

-vallisneria asiatica
-Microsorium MINI narrow leaf
-Hygrophila polysperma ROSANERVIG
-Eustralis stellata
-CABOMBA PALAEFORMIS - RED
-ECHINODORUS AFLAME
-ECHINODORUS RUBIN NARROW LEAVES
-Pogestemon helferi GWIAZDA WODNA (gratis 8) nie planowałem sadzić)z
-Numphaea lotus (czerwony)
-Anubias nana
-ANUBIAS WHITE nana
-ANUBIAS Nana GOLD
-oraz LUDWIGIA REPENS RUBIN
ktora została wysłana przez pomyłke. Zamiast niej i w miejsce gdzie jast posadzona mialo iść docelowo Alternanthera reineckii.
Niewiem jeszcze co z tym zrobie ale chyba przesadze Ludwigie na tył za skałki a dokupię Alternanthera i posadze tam gdzie jej miejsce :D.


A tutaj kilka fotek:

Obrazek


i trochę z bliska:


Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tam za skałkami to CABOMBA PALAEFORMIS

Obrazek
Obrazek
i ostatni gratisik od sprzedawcy
Obrazek

No i tak mi to wyszło co myślicie. Niema dużo tych ''kwiatków'' ale co zrobić i tak przeholowałem limit $$ przeznaczony na baniaczek :o , ale pewnie nie ja pierwszy i nie ostatni.

Zastanawiam się jeszcze czy nie podskoczyć do akwarystycznego i nie kupić jekiś pałeczek pod korzenie tak na początek żeby się lepiej przyjeły. Stosował ktoś takie rzeczy? Warto w ogóle dawać takie coś (dodam ze pod podłożem jest JBL FLORAPOL)

A co do wody wydaje mi się ze dużo lepiej to już wygląda, a nie robiłem kompletnie nic z tym faktem.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Z roślinkami od razu lepiej :D
To co rośnie pod korzeniem to mikrozorium? Jeśli tak to przywiąż go do korzenia, to jest roślinka którą się mocuje do skał, korzeni itp
Felian
Posty: 10
Rejestracja: 28 paź 2018 16:07
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Felian »

Mikrozorum jest umocowane do takich płytek jak się mchy klei i tylko z wierzchu lekko przysypane piaskie korzenie maja tez dostęp do wody tylko nie widać bo korzeń zasłania.


Plan jest taki zeby troche zarosło korzeń od spodu, taka kopka żeby urosła.

Myślisz ze nie będzie rosło w tym miejscu ??
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Spróbuj zrobić tak aby kłącze wystawało ponad piach. Z anubiasami jest podobnie bo korzenie u mnie sięgają do podłoża tylko najważniejsze aby kłącze nie było przysypane.
Felian
Posty: 10
Rejestracja: 28 paź 2018 16:07
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Felian »

Ok dzięki za podpowiedz!!
Kłącza poodsłaniałem leżą na wierzchu na piasku tyle że za korzeniem:D
Felian
Posty: 10
Rejestracja: 28 paź 2018 16:07
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Felian »

Witam po małej przerwie :D

Mam mały problem z roślinami w akwarium. Mam wrażenie ze marnieją w oczach. Nie wszystkie rzecz jasna.


Najgorzej maja sie Lotus (pozbyl sie wszystkich liści zostało z niego mało co)

Hygrophila polysperma ROSANERVIG też jakaś taka pozwijana traci liście na potęge.


Reszta wyglada w miare ok (bez szału rzecz jasne)tez potraciły troche liści ale to chyba normalne przy zmianie środowiska.

Jutro lece do akwarystycznego po testy. Chce kupic kropelkowe jbl

-pH (narazie chyba taki ogolny od 3 do 10 bo niewiem jakie mam w ogole pH)
-GH
-KH
-NO2
-NO3
-NH4

Czy jeszcze jakieś testy dokupić czy starczą na początek??


Wydaje mi się tez że trzeba by zakupić jakieś carbo (bo docelowo nie planuje CO2 bo nie mam o tym pojęcia za bardzo) w zbiorniku narazie niema rybek wieć moze brakować CO2. Chce wpuścić rybki w 4 tygodniu ale testy pokarzą dokładnie kiedy będzie ok.
Jakie carbo polecacie bo mam na oku 2:

-seachem excel
-Aqua Art Planta Gainer Carbo


Myśle też ze warto by bylo na poczatku wspomóc roślinki nawozem takim pod korzenie. Co myślicie o pałeczkach nawozowych:

AZOO FERTI STICK


Pozdrawiam :!:
ODPOWIEDZ