Brązowe glony

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Janosik
Posty: 6
Rejestracja: 23 mar 2018 15:51

Brązowe glony

Post autor: Janosik »

Witam,
Dwa tygodnie po zasadzeniu trawy pojawiły się te dziwne brązowe glony, proszę o identyfikacje i sposób zwalczenia.

akwarium 30l
Oświetlenie led 2x6w 8 godzin na dobę
parametry wody:
NO3 10
NO2 0
GH >7
KH 10
PH0

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jakie jest pH?
Jak dawno akwarium zostało założone?
Co jest podłożem?
Jaka jest filtracja?
Czy w akwarium jest ruch wody?
Czy stosujesz jakieś nawożenie?

Więcej danych proszę!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Janosik
Posty: 6
Rejestracja: 23 mar 2018 15:51

Post autor: Janosik »

pH 7,6
Akwarium zostało założone rok temu,
Podłoże Advanced Soil zasypane przy założeniu
filtr kaskadowy Aquaela, zewnętrzny VERSAMAX MINI
ruch wody jest
nawozy to: Blue-Line Micro Macro i Carbo

Obrazek
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Czy wcześniej były jakieś rośliny, czy stało puste z samą wodą?
Janosik
Posty: 6
Rejestracja: 23 mar 2018 15:51

Post autor: Janosik »

Dwa miesiące temu stare rośliny zostały usunięte. Akwarium zostało pozostawione z załączonym filtrem i grzałką na miesiąc a trzy tygodnie temu zasadziłem trawę i wpuściłem dwa glonojady.
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Wcześniej było coś jeszcze? Ryby, krewetki, ślimaki?

Wygląda na zachwianie równowagi biologicznej, spowodowane dość drastycznymi zmianami. Wyrwanie poprzednich roślin, dodatkowo wzruszyło podłoże, do wody trafiło sporo "nawozu".

Jak często i w jakiej ilości robisz podmiany wody?

Na początek przystopował bym z nawożeniem. Rośliny jeszcze dobrze nie wystartowały, więc glony mają pożywkę. Niby NO2 i NO3 ok, ale jest jeszcze parę innych substancji mogących powodować rozrost glonów. Fosfor najbardziej podejrzany, ale to może być wszystko...

No i to pH 0 ...trochę podejrzane. :D
Janosik
Posty: 6
Rejestracja: 23 mar 2018 15:51

Post autor: Janosik »

W pierwszym poście omyłkowo wstawiłem 0, pH mam 7.6 jeśli można zaufać paskom. Podmiany wody robię co półtora tygodnia.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie bardzo rozumiem: wpuściłeś jakieś glonojady do 30l? Przecież to jest za małe akwarium na jakiekolwiek ryby! Mam nadzieję, że zapewniasz im jakieś drewno do skrobania?

Wstrzymaj się z nawożeniem, podmieniaj wodę co parę dni a nie co półtora tygodnia. Usuń co możesz z glonów mechanicznie. I zacznij świecić 12 godzin, bo na razie to rośliny mogą mieć problem z fotosyntezą.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Janosik pisze:W pierwszym poście omyłkowo wstawiłem 0, pH mam 7.6 jeśli można zaufać paskom. Podmiany wody robię co półtora tygodnia.
Paskom nie można ufać. Używam pasków JBL, ale tylko orientacyjnie, na szybko. O ile twardość, czy azotany, pokazują w miarę dobrze, to pH mocno zaniżają, nawet o 1.

Te glonojady z tego co widzę to otoski. Nie zjedzą tych glonów, a w niestabilnym akwarium długo nie pożyją.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Większy wpływ na fotosyntezę ma ilośc światła w sensie natęzenia niż długość świecenia
To co widać na obrazku to wskazuje na własnie niedobór światła . Nie piszesz co to za światło ale miewając w ręku takie małe śwaitełka śmiem przypuszzać (w ujęciu statystycznym) że światła masz tam może z 5W mocy użytecznej a reszta to poezja .
Trawki plus to podłoże plus to nawożenie w pierwszym rzędzie nakazuje zwiększenie strumienia świetlnego.

Oczywiście, obsady celowo nei komentuje
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ojej, dopiero teraz zauważyłam zdjęcie całego zbiornika... Przecież te otoski tam nie pożyją, nie mają ani gdzie się ukryć (ciągły stres) ani nie mają drewna do pozyskania celulozy niezbędnej im do prawidłowego trawienia.

Zabierz proszę te ryby z tego akwarium, nim padną.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

ryby sio, a w ich miejsce krewetki, które czyszczą z glonów jakby nie było, tylko dodaj skorupę kokosa, aby miały miejsce na schronienie
Janosik
Posty: 6
Rejestracja: 23 mar 2018 15:51

Post autor: Janosik »

Wstawiłem kokosa a co do lamp to mam dwie leedy smart 2 plant czarny o takich parametrach:
Moc 6 W
Temperatura barwowa 8000
Intensywność światła 470 lm

Nawożenie odstawiłem, co mogę zrobić by zatrzymać wzrost tych glonów bo przez noc znacznie urosły.
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Glony nie znikną z dnia na dzień. Zastosuj się do rad które dostałeś, czekaj cierpliwie.
- zero nawozów
- podmiany wody
- krewetki
- możesz też spróbować wężykiem ściągać glony przy podmianach
- światło ok 12 h/dobę
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

na starcie powinieneś świecić 5-6h i stopniowo co tydzień podnosić powiedzmy o 30 minut
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ