Gupik leży. Oddycha, ale się nie rusza

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Rina02
Posty: 3
Rejestracja: 09 wrz 2018 15:26
Lokalizacja: województwo Śląskie

Gupik leży. Oddycha, ale się nie rusza

Post autor: Rina02 »

Od paru dni mam problem z jednym gupikem. Chował się przed innymi rybkami i nie chciał jeść. Dzisiaj zauważyłam, że leży na dnie "sparaliżowany". Momentami rusza bocznymi płewtami tak, jakby chciał płynąć do góry, lecz nie może. Nie jestem w stanie patrzeć na jego cierpienie, ale również nie mogę go uśmiercić. Co mam robić?
.
Zdjęcia niestety nie mogę dodać, ponieważ jest za duże i nawet jak je zmniejszyłam itp to i tak było za duże :?
POCZĄTKUJĄCY AKWARYSTA - proszę o wyrozumiałość :)
Akwarium 60 l
Mam TYLKO gupiki
Temperatura 25°C
Filtr odpowiedni do akwarium max 150 l z wkładem na węgiel aktywny
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Zdjęcie wstaw na serwis zewnętrzny typu fotosik i tu dajesz wygenerowany link do niego. Co do problemu- za mało danych, przeczytaj zasady działu choroby i daj nam jak najwięcej wiadomości.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

to może być objaw nicieni lub zatrucie azotynami NO2 ale bez zdjęć nic tu nie pomożemy
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Rina02 pisze:Co mam robić?
Wymień połowę wody - pierwsza rzecz jeśli cokolwiek się dzieje.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Rina02
Posty: 3
Rejestracja: 09 wrz 2018 15:26
Lokalizacja: województwo Śląskie

Post autor: Rina02 »

https://www.fotosik.pl/zdjecie/2ec5e303be693f68
https://www.fotosik.pl/zdjecie/a6dcbd4eab527ae1
https://www.fotosik.pl/zdjecie/5ce93a6fbf115777

Zdjęcia rybki. Niestety lepszych nie udało mi się zrobić



https://www.fotosik.pl/zdjecie/5e24b5a52c5e04a0 - zdjęcie całego akwarium

Odnośnie ryby i obsady: na ciele rybki nie ma żadnych plam, ani kropek. Rybka ma cały czas otwarty otwór gębowy i wygląda jakby nie mogła oddychać. Teraz zamiast pływać "czołga się" po podłożu. Zwróciłam uwagę na inne rybki i zauważyłam, że połowa cały czas pływa przy filtrze. Nie wiem... może to tylko przypadek, a może one również zachorowały...

Parametrów wody nie znam. Posiadam 2 rodzaje ślimaków, które przyniosłam do akwarium razem z roślinami. Wodę ostatni raz podmieniałam 3 tygodnie temu. Akwarium (na nowo założone) ma miesiąc. Ryby zostały wpuszczone też miesiąc temu (przez 24h nie było rybek. Po tym czasie wpuściłam je). Nie posiadam grzałki. Oświetlam akwarium świetlówką (białą). Podłoże - średniej wielkości kamienie. Brak sztucznych roślin. Rybki karmię głównie mieszanką witamin.

Mam nadzieję, że tyle wystarczy :D

nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
POCZĄTKUJĄCY AKWARYSTA - proszę o wyrozumiałość :)
Akwarium 60 l
Mam TYLKO gupiki
Temperatura 25°C
Filtr odpowiedni do akwarium max 150 l z wkładem na węgiel aktywny
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Wystarczy- podmień jeszcze dzisiaj połowę wody [napuść do wiadra i odczekaj 2-3 godziny po czym podmień]. Ryby trują się związkami azotu prawdopodobnie. Zrobiłaś restart i praktycznie od razu wpuściłaś ryby, które kupczą i brudzą wodę, a zbiornik po resecie jest jak świeżo zakładany- wymagający dojrzewania biologicznego. Jeżeli przy restarcie wymyłaś porządnie filtr i wkłady/gąbki lub wymieniłaś na nowe to praktycznie w ogóle nie masz biologii. We filtrze muszą rozwinąć się kolonie bakterii, które związki przemiany materii ryb przerabiają na mniej szkodliwe, jeżeli jednak wpuścimy ryby przed pojawieniem się wystarczającej liczby bakterii to woda powoli zamienia się w truciznę.

Powinnaś kupić test kropelkowy na NO2 i wykonywać go raz na 3 dni przed podmianą wody, bo do czasu kiedy akwarium dojrzeje bezpiecznie będzie co 3 dni robić podmianki-około 12~15l [po tej dzisiejszej większej]. NO2 powinno być niewykrywalne w teście- wtedy jest bezpiecznie dla ryb.

Kiedy wszystko już będzie w normie stale rób podmiany raz na tydzień najlepiej, nie co 2 czy 3 tygodnie- Twoje ryby mają szybką przemianę materii, wiec i azotanów raczej w nim brakować nie będzie.
Rina02
Posty: 3
Rejestracja: 09 wrz 2018 15:26
Lokalizacja: województwo Śląskie

Post autor: Rina02 »

Dziękuję bardzo. Mam nadzieję, że to pomoże :D
POCZĄTKUJĄCY AKWARYSTA - proszę o wyrozumiałość :)
Akwarium 60 l
Mam TYLKO gupiki
Temperatura 25°C
Filtr odpowiedni do akwarium max 150 l z wkładem na węgiel aktywny
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Moje gupiki miały te same objawy przy wysokim stężeniu azotanami. Za szybko wypuściłas ryby do akwa. Mogą pomóc częste podmiany tak jak pisał MarJan. Zwiększyłbym też temperaturę wody do 26 stopni.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

wodę trzeba co tydzień podmieniać w ilości 20-30%. na tą chwilę rób jak wcześniej koledzy pisali
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ