Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna Tekst alternatywny

RegulaminRegulamin  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   PortalPortal  RedakcjaRedakcja

PartnerzyPartnerzy   ProfilProfil   Prywatne wiadomościPrywatne wiadomości   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

Problem w akwarium
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Choroby
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
WaTu

PostWysłany: 08 Wrz 2018 22:06    Temat postu: Problem w akwarium Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam.
Mam dość nie przyjemny problem w niedawno założonym akwarium.
Otóż od pewnego czasu zaczęły mi umierać rybki z niewiadomych dla mnie przyczyn.
Może wpierw opiszę jakie mam wyposażenie:
-zbiornik 112l
-pokrywa z oświetleniem LED
-Dodatkowe oświetlenie LED czerwono niebieskie (5/1)
-filtr wewnętrzny 450L/h
-grzałka 200W z termostatem
-termometr wewnętrzny

To teraz opiszę podłożę:
-ziemia do akwariów (zakupiona w internecie)
-żwirek różnej gradacji (kupiony w sklepie zoologicznym)
-kilka roślin (kupionych na internecie)
-mały korzeń (kupiony w sklepie zoologicznym)

A teraz przejdę do opisania problemu, otóż od jakiegoś tygodnie zaczeły zdychać rybki, środnio co 2 dni znajduje jedną martwą bąć ledwie dychającą tak jak miało to miejsce dziś. zdechło już łącznie 5 rybek 3 gupiki i 2 danio
dodatkowe rybki których nie widziałem od dawna to jeden kirisek oraz zbrojnik.
dziś znalazłem danio który jeszcze dycha ale jest ustawiony pionowo do liścia roślinki i tylko widać jak oddycha, dodam jeszcze że jego grzbiet wydaje się być "nastroszony" i jest dość gruba/wzdęta.
Nie wiem co może być problemem takiego stanu rzeczy, w akwarium jest czysto, filtr chodzi 24/7 wyłączany tylko na czas karmienie, założona deszczownica, światło się świeci 10h dziennie temperatura w akwarium to 25* i rybki nie wyglądają na chore.
Proszę o pomoc bo nie wiem o co chodzi, z początku myślałem że jedna czy 2 rybki to przypadek ale jak zobaczyłem tą ledwie dychającą to już wiem że coś jest nie tak.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
MarJan
Akwarysta

PostWysłany: 08 Wrz 2018 22:28    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Od niedawna to od kiedy? Może cykl azotowy szaleje i dlatego ryby chorują, ile czekałeś zanim zwierzęta trafiły do akwarium?

Moje 112l >>klik<< Smile
Powrót do góry
WaTu

PostWysłany: 08 Wrz 2018 22:46    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Same roślinki przy włączonym filtrze, grzałce i oświetlaniu przesiedziały jakieś 3 tygodnie
Powrót do góry
Rubaszny

PostWysłany: 08 Wrz 2018 22:48    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Musisz sprawdzić parametry wody. Bez tego tylko kryształowa kula może pomóc. NO2, NO3, nh3.
Powrót do góry
WaTu

PostWysłany: 08 Wrz 2018 23:23    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tak zrobię, Co muszę do tego zakupić ?

MarJan: tak jak jest napisane od jakiegoś tygodnia może trochę dłużej, zapomniałem na to odpisać bo jest zawarte w pierwszej wiadomości.
Powrót do góry
WaTu

PostWysłany: 08 Wrz 2018 23:31    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Rubaszny napisał:
Musisz sprawdzić parametry wody. Bez tego tylko kryształowa kula może pomóc. NO2, NO3, nh3.

Tak zrobię, Co muszę do tego zakupić ?

MarJan napisał:
Od niedawna to od kiedy? Może cykl azotowy szaleje i dlatego ryby chorują, ile czekałeś zanim zwierzęta trafiły do akwarium

tak jak jest napisane od jakiegoś tygodnia może trochę dłużej, zapomniałem na to odpisać bo jest zawarte w pierwszej wiadomości
Powrót do góry
Rubaszny

PostWysłany: 09 Wrz 2018 7:08    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Najlepsze będą testy kropelkowe. Dostępne w większości sklepów zoologicznych bądź przez internet. Do czasu wykonania testów zwiększ częstotliwość podmian wody.
Podaj proszę całkowita ilość ryb i ich gatunki. To też pomoże.
Powrót do góry
WaTu

PostWysłany: 09 Wrz 2018 9:28    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Te testy zakupie w poniedziałek.
Rybki które się ostały:
-6 Samic głupika 1 samiec
-6 danio
-3 mioty małych głupików jeden z wczoraj
-4 zbrojniki (2 złote 1 weloniasty 1 zwyczajny)
-1 kirisek
Powrót do góry
BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 09 Wrz 2018 12:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę?
Problem wygląda na wysoki poziom związków azotowych w wodzie, którymi trują się ryby.
Dodatkowo mieszasz ze sobą gatunki ryb o odmiennych wymaganiach co do parametrów wody. Danio z gupikami?

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

Ostatnio zmieniony przez BARA dnia 10 Wrz 2018 8:13, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Tlen WP Kontakt
WaTu

PostWysłany: 09 Wrz 2018 13:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Puki co podmieniłem raz jakieś 20% wody. A podmieniam co jakieś 2 tygodnie.
Sprzedawca w sklepie zoologicznym powiedział że nie powinno być problemu co do trzymania danio z gupikami.
Powrót do góry
bbxdd

PostWysłany: 09 Wrz 2018 14:56    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pierwsza zasada akwarystyki: Nie słuchamy sprzedawcy z zoologicznego

45l
Woda: KH: 11 stopni niemieckich, GH: 16 stopni niemieckich, pH: 7,7-7,8
Obsada: 3x ślimak helena + gupiki Endlera (1+2)

Odkryłem Amerykę
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=23823
Powrót do góry
MarJan
Akwarysta

PostWysłany: 09 Wrz 2018 15:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

gupiki/guziki i inne wynalazki Laughing oj te podpowiadacze na fonach...
Podmieniaj ze 20l tygodniowo, kiedy już wszystko gra, a teraz zachowawczo co 3 dni po około 15l do czasu aż będziesz mógł sprawdzić parametry związków azotu...znaczy dzisiaj ze 20l [jak masz możliwość to nawet i 30l] i potem co 3 dni 15l...jezeli po podmianach będzie widać pozytywną różnicę w zachowaniu ryb to znaczy, że prawdopodobnie zgadliśmy- podmieniając wodę na świeżą usuwasz część związków azotu i resztę rozrzedzasz, ale nie wolno całej wody wymieniać bo we filtrze namnożą się z czasem bakterie, które będą przetwarzać azot na formę mniej niebezpieczną...dlatego i tak robi się podmiany co tydzień.
Jeżeli masz za dużo ryb, a bakterii za mało to masz właśnie zatrucie [w Twoim wypadku przerybienia nie ma, natomiast prawdopodobnie jeszcze nie był dojrzały zbiornik], częstsze podmiany oszczędzą ryby i w tym czasie powoli zbiornik jeszcze dojrzeje [czyli namnoży się tyle bakterii, aby przerobić cały azot], jeśli jednak przerybisz za mocno to nic nie pomoże, nie myśl że na przykład wsadzisz 40-50 gupików do zbiornika, a on "wyrobi"- nie, nie wyrobi. Masz gupiki dlatego przestrzegam, zauważyłeś już, że mnożą się jak króliki i powinieneś pomyśleć jak się ich pozbywać [olx, sklepy akwarystyczne czy coś co będzie je zjadać...lub trzymać tylko jedną płeć ryb Wink ] .

Moje 112l >>klik<< Smile
Powrót do góry
WaTu

PostWysłany: 09 Wrz 2018 15:36    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzięki za podpowiedzi, jednak o ile się nie mylę to najwcześniej mogę wymienić po 24h bo woda musi przynajmniej tyle odstać ? a już jutro będę miał te testy. Więc wymienić wodę dopiero po zrobieniu testu ?
Powrót do góry
MarJan
Akwarysta

PostWysłany: 09 Wrz 2018 16:21    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Kranówkę nalej do wiadra i po 3godzinach już spokojnie bez żadnego uzdatniacza możesz wlewać do akwarium (chyba, że celowo obniżasz pH)- dzisiejsza woda w kranie to co innego jak lata temu.

Moje 112l >>klik<< Smile
Powrót do góry
WaTu

PostWysłany: 09 Wrz 2018 18:30    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Czyli spokojnie po odstaniu 3h mogę wlewać ? jak tak to zaraz wymienie jakieś 20L bo takie mam wiadro

i czy do tej odstanej wody mogę dodać przegotowanego wrzątku ? bo jej temperatura różni się znacznie od tej w akwarium

Nie pisz posta pod postem jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień" w pierwszym poście. Posty połączyłam. MOD BARA
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Choroby Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

Skocz do: