Problem w akwarium

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Brak filtracji biologicznej na odpowiednim poziomie w nowym filtrze.
Podmieniaj wodę i czekaj. Nie wpuszczaj nowych ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

Załóżmy że może być to przez moją niecierpliwość i niewiedzę i filtr nie jest gotowy, Czy wystarczy kupić ten specyfik zawierający bakterię nutryfikacyjne ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie, nic nie przyspieszysz. Po prostu podmieniaj wodę i czekaj.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

WaTu pisze:Czy wystarczy kupić ten specyfik zawierający bakterię nutryfikacyjne ?
Nie, już prędzej dodaj kilka kropel wody amoniakalnej (np. jedna kropla na 10l).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Szczep bakterii nitryfikacyjnych w każdym akwarium jest inny. Jeśli na filtrze są jakiejkolwiek bakterie, te ze specyfiku mogą się różnić od twoich i nie działać. Poza tym gdy filtr nie jest włączony bakterie giną. Więc w jaki sposób miałyby przetrwać w buteleczce z wodą, w której nie ma filtra?
Pozdrawiam.
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

Właśnie też o tym myślałem.
To nie będę nic dodawał.
Co ile wymieniać teraz wodę ? Co dziennie po jakieś 20% ?
pierwszą podnianę zrobię za pół godziny bo woda stoi troszkę ponad 2h
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podmieniaj codziennie przez kilka dni, potem co drugi, trzeci dzień, a docelow raz w tygodniu 30%
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

Dobrze tak będę robił i będę pisał jak idzie.
Ponownie dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

bbxdd pisze:Szczep bakterii nitryfikacyjnych w każdym akwarium jest inny. Jeśli na filtrze są jakiejkolwiek bakterie, te ze specyfiku mogą się różnić od twoich i nie działać. Poza tym gdy filtr nie jest włączony bakterie giną. Więc w jaki sposób miałyby przetrwać w buteleczce z wodą, w której nie ma filtra?
Wystarczy chwilę poszukać na google i można się dowiedzieć, jak to jest że przeżywają. Znalazłem ciekawy artykuł na temat dr Tima Hovaneca, wieloletniego badacza tych bakterii i w opisie jego badań właśnie była wzmianka na ten temat Cyt:

"...Dr Hovanec porusza kwestię niedowierzania akwarystów, że bakterie w rzeczywistości mogą tak długo przeżyć w zamkniętej butelce bez tlenu i bez pożywienia - bardzo częsty argument sceptyków starterów. Wg niego jest to jednak błąd spowodowany przypisywaniu bakteriom "ludzkich" cech. Bakterie potrafią przeżywać w takich warunkach bardzo długo (przez to przetrwały w swoich formach miliardy lat). Po prostu, większość bakterii, gdy nie mają warunków do funkcjonowania, przechodzą w stan "spoczynku" - w formę przetrwalników.

Jednak dr Hovanec zaznacza, że nie dotyczy to bakterii nitryfikacyjnych - one nie tworzą takich form, a mimo to, potrafią przetrwać bardzo długie okresy w niesprzyjających warunkach. Wyjaśnia on, że dzieje się tak, ponieważ bakterie nitryfikacyjne w takiej sytuacji drastycznie spowalniają swoje funkcje życiowe i produkują substancje, które chronią komórkę przed zniszczeniem i w takim stanie cierpliwie czekają na poprawę warunków. Im dłużej przebywają w nieprzyjaznych warunkach, tym głębszy ich stan uśpienia i tym dłużej zajmuje im powrót do normalnej pracy w przypadku poprawy parametrów środowiska, w którym się znajdują. Bakterie giną tylko kiedy ich ściana komórkowa zostanie zniszczona, co spowoduje wyciek substancji zawartych w niej, lub gdy taką ścianę przeniknie jakaś substancja trująca. Wychodzi więc na to, że bakterie nitryfikacyjne wcale nie są takie delikatne jak ogólnie się sądzi. Chyba każdy zgodzi się, że są to bardzo przydatne informacje, które zawsze pozostawały tajemnicą i były przedmiotem jedynie spekulacji i domysłów..."
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

Podmieniłem 30% wody czyli jakieś 30L.
Niestety kolejna ładna czerwona samiczka padła, dziwi mnie trochę że padają największe a narybek przetrwał.
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Dobra Trex, nie zaprzeczam, ale jak wytłumaczysz ich śmierć na wkładach filtra który nie działa? Poza tym jak przez parę miesięcy postoją w buteleczce na półeczce to zajmie im trochę powrót do normalnego stanu, co nie? Oznacza to, że nawet jeśli działają to zbytnio nie przyspieszą procesu dojrzewania. Nie mówię że to nieprawda, oczywiście może tak być, ale teraz szerzy się pseudonauka. Wszędzie można się spotkać z informacjami typu: Dr. Jakiś i jeszcze jakieś inny po długich latach badań odkrył, że ryba nie ma mózgu i układu nerwowego, owady nie są zwierzętami, kula świetnie przygotuje początkującego akwarystę - pani z zoologiczbego znawcą. Więc z informacjami z Internetu trzeba uważać. A żeby się przekonać czy to co napisałeś jest prawdą-musielibyśmy to jakoś przetestować.
Pozdrawiam.
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

Mógłbym to przetestować starym filtrem w innym akwarium tylko nie wiem czy dobrze myślę.
Wlałbym wodę z akwarium w którym jak wiemy NO2 jest na tragicznym poziomie, filtr bym wyparzył żeby żadna bakteria się nie ostała i sprawdzę ile zajmie mu czasu naprawienie parametrów wody po czym zrobie drugi test kupionymi bakteriami.
Mam małe akwarium 5L które powinno się nadać do testu
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Test raczej miarodajny nie będzie. Takie same akwaria, z takim samym litrażem podłożem, jego grubością, z tymi samymi filtrami i wkładami, z jednakową temperaturą i oświetleniem, postawione praktycznie w tym samym miejscu...wszystko co możliwe wykonane tak samo, a czas dojrzewania może być różny.
Starter złem nie jest, nawet jak nie działa tak jak byśmy chcieli czy myślimy, zawsze może stać się pożywką dla tych "naszych" bakterii, które się kolonizują.
Ale taką pożywka może być i co inne :wink:
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

bbxdd pisze:Dobra Trex, nie zaprzeczam, ale jak wytłumaczysz ich śmierć na wkładach filtra który nie działa? Poza tym jak przez parę miesięcy postoją w buteleczce na półeczce to zajmie im trochę powrót do normalnego stanu, co nie? Oznacza to, że nawet jeśli działają to zbytnio nie przyspieszą procesu dojrzewania. Nie mówię że to nieprawda, oczywiście może tak być, ale teraz szerzy się pseudonauka. Wszędzie można się spotkać z informacjami typu: Dr. Jakiś i jeszcze jakieś inny po długich latach badań odkrył, że ryba nie ma mózgu i układu nerwowego, owady nie są zwierzętami, kula świetnie przygotuje początkującego akwarystę - pani z zoologiczbego znawcą. Więc z informacjami z Internetu trzeba uważać. A żeby się przekonać czy to co napisałeś jest prawdą-musielibyśmy to jakoś przetestować.
A skąd wiesz że te bakterie umierają, może przechodzą w stan uśpienia. Rozumiem że skoro tak twierdzisz, to robiłeś badania w tym kierunku, aby się przekonać że te bakterie jednak umierają? Czy tylko wyczytałeś lub gdzieś to usłyszałeś? Wiesz że zazwyczaj, jeżeli ktoś ze świata nauki coś odkryje nowego po wieloletnich badaniach to zazwyczaj musi to przejść przez fazę testów za grube pieniądze, aby oszczędzić te testowanie takim ludziom jak ty, ale jeżeli jesteś "niewiernym Tomaszem" to oczywiście nikt Ci nie zabroni takie testy robić. Więc działaj i podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami.


p.s. Ja tego nie napisałem, tylko zacytowałem, a to jest duża różnica.
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Jeśli bakterie nie umierają na niedziałających filtrach to powrót do normalnego stanu zajmuje im dość dużo czasu. To znaczy, że bakteriom ze startera też trochę zajmie. Czemu odpowiedziałeś tylko na pierwsze zdanie, powiedz też co sądzisz o drugim? Zagiąłem cię? Ja wiem że ty mnie nie lubisz, ale nie rób ze mną wojny na całym forum, kiedy tu ludzie proszą o pomoc a nie o wojowanie się w ich tematach. Nie widziałeś artykułu w gazecie, w którym pani z zoologa udziela naukowych porad na temat kul? Więc się nie dziw że nie ufam od razu pierwszym lepszym informacjom, i wolę je w jakiś sposób sprawdzić. I tak jak napisał MarJan - nawet jak wszystko zrobimy identycznie to dojrzewanie zawsze będzie inne. Dlaczego? Bo każdy szczep bakterii jest inny. Być może te ze startera są inne od Twoich. A powinieneś wiedzieć że każde akwarium jest inne. W jednym starter może pomóc, w drugim wręcz zaszkodzić. Jak bakterie dostaną pożywkę, mogą "jeść" ją zamiast azotynów. I proszę cię bardzo o nie robienie ze mną wojny w każdym możliwym temacie. Już lepiej powiedz, co sądzisz o "zaglonionym bagnie". Wrzuciłem je już do galerii.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ