[308]Obsada świeży zbiornik - Ameryka Południowa

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

ewiq pisze:To znowu ja :blagam
Po porannej kawie i przemyśleniach ustaliłam takie parametry wody, które powinnam osiągnąć w zbiorniku. Proszę, spójrzcie na to, czy ma to sens - dane dotyczące potrzeb ryb wzięłam z internetu, więc od razu poddaje to ocenie bardziej doświadczonych :mrgreen:

Obsada:
- skalary (temp. 24-28C, pH 6.0 - 7.0, twardość 5-15 dGH)
- neony czerwone (temp. 24-29C, pH 4.0 - 7.0, twardość 3-10dGH)
- kryski trójpręgie (temp. 22-26C, pH 5.8 - 7.2, twardość 1-12 dGH)
- pielęgniczki ramirezy (temp. 24-30C, pH 5.0 - 7.0, twardość 5-12 dGH)
- zbrojnik pospolity (temp. 18-27C, pH 5.5 - 7.5, twardość 1.15dGH)

Jako mózg ścisły wyciągnęłam z tego część wspólną i wydaje mi się, że idealnymi warunkami, do których powinnam dążyć jest woda o parametrach z zakresu:
-temperatura: 24-26C
- pH 6-7
- twardość 5-10 dGH
Czy ma to ręce i nogi? I jeśli tak, to którą wartość twardości przyjąć jako lepszą dla ekipy?
Ma ręce i nogi. pH ok 6,8 (czyli poniżej 7,0), twardość GH poniżej 10 pasuje wszystkim wymienionym gatunkom.
Temperaturę trzymaj na poziomie 26 stopni.
ewiq pisze:Zaraz też zamawiam testy do wody, żeby ustalić jaki mamy stan początkowy i tutaj jeszcze pytanie - jakie będą najlepsze?

Dziękuję z góry za pomoc! :)
Ja używam testów kropelkowych firmy Zoolek i szczerze je polecam.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ewiq
Posty: 48
Rejestracja: 10 wrz 2018 14:16
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ewiq »

Wiem, że pytanie może nie do końca w temacie obsady, ale używałam szukacza i nie doszukałam się konkretnej odpowiedzi.

Jako podłoże w moim zbiorniczku będzie piasek i tutaj prośba ogromna - czy taki będzie dobry:
https://arena.pl/atestowany-piasek-20-k ... VWEALw_wcB

Jeśli tak, to jak go wcześniej powinnam przygotować? Płukać? Przelewać czymś? Kończę zbieranie sprzętu, jak tylko się wszystko uda, założę swój temat z dziennikiem i galerią zdjęć. Obiecuje nie spamować za wiele :)
Pozdrawiam,
Ewelina
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Piasek jest ok. Z opisu producenta wynika, że był już płukany, ale jeżeli chcesz go po swojemu wysterylizować na wszelki wypadek to możesz piasek wysypać na blachę i wyprażyć go kilka minut w piekarniku rozgrzanym do 120 stopni.

I oczywiście pozostawić do ostygnięcia.

Martwi mnie tylko kolor jaki widzę. Piasek jest biały? Nie zależnie od jego koloru i tak w akwarium nieco zbrązowieje.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ewiq
Posty: 48
Rejestracja: 10 wrz 2018 14:16
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ewiq »

Też się zastanawiam nad kolorem, ale zrzuciłam to trochę na źle zrobione zdjęcie, mam nadzieje :roll:
Z opisu raczej wygląda na klasyczny piasek jak do piaskownic dla dzieci - taki "naturalny piaskowy" - ja to tak odebrałam.

Zastanawiam się jeszcze tylko nad tym ile kg powinnam go kupić - 40kg wystarczy do zbiornika 110x40? Czy powinnam wziąć więcej? Jakoś nie umiem znaleźć przelicznika na cm3. I czy 4-5cm podłoża będzie wystarczająco? Czy to błędne myślenie?
Pozdrawiam,
Ewelina
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

1,6kg/l
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

ewiq
Posty: 48
Rejestracja: 10 wrz 2018 14:16
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ewiq »

Mega super dziękuję! Jeśli chodzi o kalkulator - super, wyszło niecałe 50kg piasku - realnie.

Jeśli chodzi o przelicznik 1,6kg/l - trochę tego nie rozumiem? Mam zbiornik 308l, czy w związku z tym powinnam zakupić prawie 493kg piasku? Coś chyba jest nie tak :)
Pozdrawiam,
Ewelina
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wszystko jest tak. Nie liczysz na cały litraż akwarium, ale na litraż piasku, czyli jeżeli chcesz dać 5cm podłoża, to wysokość akwarium liczysz na 5cm. Długość i szerokość bez zmian.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Kalkulator, który podałem liczy podłoże w litrach, aby te litry zamienić na kg podziel swój wynik przez 0,75, np. 50[l]/0,75= ~66,7kg

Używam tego kalkulatora i jest ok, zresztą to uproszczenie dla leniwych, każdy w końcu matmę w szkole przechodził :wink:
ewiq
Posty: 48
Rejestracja: 10 wrz 2018 14:16
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ewiq »

Aaa, to wtedy inna bajka. Właśnie brakowało mi informacji ile waży litr piasku :) Reszte sobie już doliczę, DZIĘKUJĘ! :)
Pozdrawiam,
Ewelina
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

ewiq pisze:Jeśli chodzi o przelicznik 1,6kg/l - trochę tego nie rozumiem?
litr [czyli 1dm3] piasku waży 1,6 kg
ewiq
Posty: 48
Rejestracja: 10 wrz 2018 14:16
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ewiq »

Tak, tak. To zrozumiałam już. Tylko pierwotnie użyłam tego jako 1,6kg piasku na każdy litr pojemności zbiornika. A nie na dm3 objętości, jaką chcę w zbiorniku zająć :)

Znając tą wielkość to już sobie poradzę. OGROMNE DZIĘKI WSZYSTKIM! :blagam
Pozdrawiam,
Ewelina
ewiq
Posty: 48
Rejestracja: 10 wrz 2018 14:16
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ewiq »

Koleżanki i Koledzy,

To znowu ja :lol: Odkopałam ten temat, żeby nie robić "śmieci". Zbiornik w prawdzie już stanął i tfu tfu tfu ma się coraz lepiej. Jednak wraz z czasem i powolnym jego powstawaniem powstają nowe koncepcje i tutaj prośba o poradę/pomoc.

Miało być sporawe (ok.30 szt.) stadko neonów czerwonych, na początek do zbiornika weszło ich 10 i wygląda całkiem fajnie. Stąd pomysł na dorzucenie drugiej takiej podobnej wielkości ławicy. No i prośba o poradę, czy do tego składu będzie pasować grupka ok. 10szt drobnoustka czerwonego? Chcąc wierzyć danym w internecie powinny mu warunki sprzyjać (temp. 26C, pH 7, GH 7). Różne są jednak opinie nt. ich charakterków (głównie samców), więc mam pytanie, czy ktoś może posiada, albo posiadał takowe i może coś powiedzieć? Zgrają mi się z resztą obsady (neony, otoski, kiryski no i większe pielęgniczki i skalary)?

Dzięki!
Ewelina
Pozdrawiam,
Ewelina
ODPOWIEDZ