Pomocy Co to jest !!

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
kamilnowak005
Posty: 2
Rejestracja: 12 wrz 2018 21:42
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Pomocy Co to jest !!

Post autor: kamilnowak005 »

woda zrobiła się mętna, wyskoczył jakiś glut i na wszystkim się rozwija, woń zapachowa wody śmierdzi jakby szambem . Zdarzyło mi się już to tak ze dwa razy w mojej karierze akwarystycznej i była katastrofa - połowa obsady krewetek za każdym razem padała. Zawsze robi mi się to po umyciu filtra, chociaż rygorystycznie trzymam się porad aby myć w dojrzałej wodzie itd tak jak widać nic to nie daje.
Moja obsada to ok. 25 krewetek red cherry, 6 ślimaków helenek i 3 ślimaki helmet

zdjęcia (przesuwamy kliknięciem) :

https://photos.google.com/share/AF1QipO ... hDU0NXTTFn
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Zapytam zanim zjawi się @BARA...
- wymiary akwarium
- parametry wody
- podłoże
- rośliny
- nawozy

suma summarum... podaj więcej szczegółów to będzie można Tobie pomóc. Mam "gluta" niewiele mówi ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A ja już po zdjęciu widzę ogromny problem.

Wymień podłoże. Te kamienie nie nadają się do akwarium. Pomiędzy nie wpadają odchody krewetek, resztki pokarmów i szczątki roślin, gniją i zatruwają wodę. Daj piasek lub bardzo drobny żwirek rzeczny.

Radzę zrobić totalny restart. Wyczyść mechanicznie te glony i uporządkuj cały zbiornik.

Nic nie rozumiem odnośnie mycia filtra? Po co? Jaką stosujesz filtrację? Co i jak myjesz? Czyszcząc dokładnie wkłady filtra wybijasz bakterie nitryfikacyjne i destabilizujesz równowagę biologiczną w zbiorniku.

Czy podmieniasz wodę z jednoczesnym dokładnym odmulaniem dna? Przy tak małym akwarium należy to robić regularnie co kilka dni, a podmiana powinna wynosić około 20% wody.

Proszę podaj więcej informacji. Wymiary szkła. Filtracja. Oświetlenie. Parametry wody.
Pokaż zdjęcie całego akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kalarcz
Posty: 23
Rejestracja: 09 lip 2018 11:13

Post autor: kalarcz »

nie to że się czepiam, ale reaguj szybciej, takie coś na pewno nie rośnie przez jedną noc, raczej rośnie tygodniami, przynajmniej mi się tak wydaje
kamilnowak005
Posty: 2
Rejestracja: 12 wrz 2018 21:42
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: kamilnowak005 »

akwarium 30l, filtr zewnętrzny FZN-mini Aquael plukam wraz z gąbkami co 3-4 tyg gdy jest już zapchany i nie może swobodnie pracować,oświetlenie 2x jaRZeniówka po 8w,temperatura w akwarium utrzymuje się w granicach 26 stopni, rośliny 2x mchy kulki i duży kamień obrośnięty mchem nazwy nie znam . Wody nie podmieniam gdyż sama paruje i co 1,5 tyg dolewam świeżej, także nie odmulam dna i nie sprawdzam parametrów. Co do gluta robi się zawsze tak gdy czyszczę filtr utrzymuje się z tydzień a następnie zanika i wszystko działa jak powinno, krewetki odzyskując apetyt zaczynają się mnożyć cała gospodarka śmiga nic szczególnego się nie dzieje lecz podczas tego tygodnia glut robi takie spustoszenie....
Myślę że macie racje i tu jest problem z dnem. co zrobić z krewetkami jeżeli chce zrobić całkowity restart i nie mam zastępczego akwarium z dojrzałą wodą? POMOCY!
https://photos.google.com/search/_tra_/ ... Cfr5E-jAvx
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Radzę zrobić totalny restart, krewetki powinny przeżyć.

Oraz koniecznie:

1. Wymiana podłoża na piasek lub bardzo drobny żwirek
2. Podmiany wody regularnie maks co tydzień po 20% wody z jednoczesnym dokładnym odmulaniem dna (samo dolewanie wody nie wystarczy!)
3. Czyszczenie filtra jak najrzadziej. Po to ma regulację przepływu, żeby ją początkowo ustawić na minimum, a potem zwiększać w razie potrzeby.
4. Ograniczyć karmienie krewetek do minimum
5. Uzupełnianie odparowanej wody tylko i wyłącznie poprzez dolewanie wody destylowanej/demineralizowanej (bo taka właśnie paruje)

Dobrze jest posadzić chociaż kilka małych roślin korzeniowych, np. zwartka Wendtii Green. Wspomogą filtrację.
Na powierzchnię wody radzę rzucić wgłębkę wodną i regularnie usuwać jej nadmiar. Będzie pochłaniać związki azotowe z wody.

Krewetki nie potrzebują grzałki, 26 stopni to dla nich za dużo. Jeżeli akwarium stoi w pokoju radzę zrezygnować z dodatkowego grzania. Przypominam, że zawartość tlenu w wodzie maleje wraz ze wzrostem jej temperatury.

Link do zdjęcia podany w ostatnim Twoim poście nie istnieje.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ