Lampa chihiros a 60 cm

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Wolfiako1987
Posty: 1
Rejestracja: 13 wrz 2018 8:37
Lokalizacja: KŁAJ bochnia

Lampa chihiros a 60 cm

Post autor: Wolfiako1987 »

Witam. Mam akwa 60x35x35. 70l ok. W tym 2 worki substratu trochę kamieni więc liczę że około 60 L wody. Lampa chihiros a601 plus 65w. Moje pytanie jest takie na ile % powinienem świecić na start i później żeby mi glony za szybko nie wyskoczyły a rośliny miały go dość. startowałem 2 dni temu. Świece od 10 do 18. Wszyscy mówią na internetach że 0.5 w na litr czyli na 50 % tak? Prosił bym kogos doświadczonego o wypowiedź to moje 1 akwa. 2 pytanie mam CO2 diffuser set za 30 zl na próbę czy powinienem to odrazu włączyć. Dzięki za odpowiedź i sorki jeżeli temat już był
j4nk0
Posty: 69
Rejestracja: 11 sty 2018 8:20

Post autor: j4nk0 »

Świecenie ogranicz na początku do minimum ale jestem przekonany że glony tak czy siak się pojawią. Nie wiem czy jest sens ładować CO2 na start. Daj roślinom się ukorzenić. 0,5W/litr to podstawa do uprawy większości bardziej popularnych roślin.
Ortodoksyjny akwarysta
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

czas świecenia to ok 7h i te planowane 50% wydaje sie sensowne . W zależności od roślin jakie masz możesz nawet jeszcze nieco przytłumić na początek ale raczej nie wydaje sie konieczne .
CO2 dozuj sobie dośc beztrosko od samego początku . Trochę głupio by było gdyby węgiel okazał sie czynnikiem limitującym - glony to na pewno wykorzystają :)
Dodatkowo, dozowanie CO2 zakwasi wode a to równiez jest czynnikiem nie wspomagającym rozwój glonów .

Nie bardzo rozumiem dlaczego wystapienie glonów ma być dogmatem ?
ODPOWIEDZ