Potrzebna porada

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Potrzebna porada

Post autor: WaTu »

Witam.
Jako że prawdopodobnie wyzbyłem się problemu z mojego wcześniejszego tematu postanowiłem Was zapytać czy wszystko dobrze robie i jak poprawić to co robię/zrobiłem źle.
Na początek opisze co mam:
-Zbiornik 112L profilowane (80x35x40)
-Pokrywa
-Oświetlenie LED:
*4x9W 11000K biała zimna
*50x0,16 czerwonych 10x0,16 niebieskich 10000K (taśma)

-Filtr 6W 450L/h (hanza hj-611b)
-Grzałka 100W z termostatem
-Termometr
-Skała DRAGONSTONE 2,5kg
-Podłoże AQUA SOIL grubość około 2cm
-Żwirek różnej gradacji od dużej gradacji tuż przy ziemi po najdrobniejszą wyżej trochę przemieszana dla ozdoby
-Niebieski żwirek
-Korzeń japoński raczej mały
-Ceramiczne rurki (3 takie połączone)
-Rośliny z in vitro:
*Alternanthera Reineckii sp. MINI
*Bacopa Caroliniana
*Echinodorus Tenellus
*Eleocharis Acicularis
*Hemianthus Micranthemoides
*Heteranthera Zosterifolia
*Limnophila Aromatica
*Micranthemum Monte Carlo
*Cladophora aegagropila
*Rotala sp Vietnam

-Odżywki microplus i macroplus z Aquahobby
-Testy NO2, NO3, NH3
-Rybki:
*Gupik 1 samiec 6 samic 6 małych 10 najmłodszych
*Danio 5-6
*Zbrojnik 1 zwyczajny 2 złote 1 weloniasty wszystkie młode
*Kirysek niestety tylko jeden



Akwarium już działa około 6 tygodni o ile się nie mylę, niektóre rośliny urosły ładne a z innych została żywa łodyga. Niektóre widać że mają czarne korzenie inne mają je nienaganne. Na jednej roślinie widać jakby z liśćmi było coś nie tak, są tak jakby połamane, przyciemniałe.
Jeśli chodzi o ryby to puki co wszystko się trzyma kupy, ruchliwe i od prawie tygodnia bez zgonów. filtr czyściłem już 2 razy, przy pierwszym razie po 2-3 tygodniach i wtedy też wymieniłem domyślny węgiel na bio-ceramikę, jednak nie wiem czy dobrze zrobiłem gdyż nie wiele jej weszło do zbiorniczka.
Wczoraj Filtr bym masakrycznie zapchany więc go wypłukałem i jest lepiej jednak woda trochę zmętniała. A w czasie pisania tego posta spaliła się jedna z 4 diod

Teraz pora poprosić Was o rady:
1. Czy stosować deszczownicę czy domyślny sposób napowietrzania ?
2. Czy dokupić/pozbyć się jakichś rybek ?
3. Chce się skupić głównie na gupikach i glonojadach, czy musze wymienić podłoże ?
4. Czy mam wszystko co potrzebne dla roślin ? Potrzebne mi CO2 ?
5. Czy mogę coś zrobić żeby lepiej rosły czy to zależy tylko od czasu ?
6. Czy potrzebuje jeszcze jakichś testów ?
7. Czy oświetlenie jest wystarczające ?
8. Głupie pytanie ale kiedy glonojady osiągają dojrzałość ?
9. Czy wymiana węgla aktywnego na bio-ceramikę było dobrym posunięciem ?
10. A może wymienić filtr na filtr zewnętrzny ?
11. Czy jeśli oświetlenie jest włączone dłużej niż 12h to szkodzi ? (np. 15h)
12. Nie mogę się doszukać 2 glonojadów i jednego kiryska, zwłok też nie ma, musze przetrzepać akwarium żeby zwłoki się nie rozkładały ?
13. Czy powinienem jeszcze coś dokupić ?
14. Wybierać drobne zanieczyszczenia z dna ? Jak tak to kiedy i jak najlepiej to zrobić ?
15. Gupiki często ganiają za jedzeniem glonojadów i często glonojady muszą je odganiać, jak temu zapobiec ?
16. 2 z 4 glonojadów nic nie jedzą i są znacznie mniejsze mimo iż były kupione w podobnym rozmiarze, co mogę z tym zrobić ?


Za poświęcony czas Bardzo Dziękuje :)

Zdjęcia akwarium:
https://zapodaj.net/a5aae0a074716.jpg.html
https://zapodaj.net/b935aec242145.jpg.html

Edit:
17. Czy warto mieć światło UV do akwarium ? słyszałem że zabija bakterie oraz wydaje mi się że może przyjemnie wyglądać
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Jeśli kirysek żyje typ go oddaj. Kiryski muszą mieć piasek. Żwirku nie potrafią przesiewać przez skrzela. Niebieski żwirek wyrzuć, wygląda nienaturalnie i może nie mieć atestu (nie wszystko z zoologicznego go ma). Farba może odnosić i pływać luzem. Wybierać zanieczyszczenia z dna? Kup odmulacz i rob to przy podmianie wody. Nie masz filtra zewnętrznego? To lepiej zakup od razu. Gdybym się znał na rzeczy to bym kupił minikani zamiast Claro. Jeśli zechcesz posłuchać tej rady, wiedz, że nie musisz umieścić tam chociaż część starych mediów. Danio się pozbądź jak chcesz się skupić na gupikach. Kup testy na pH, KH, GH i sprawdź, czy parametry co pasują. Glonusie ci chyba chorują, oraz to w dziale choroby. Deszczownica powinna dać radę, ew. Dołączysz do niej jakieś brzęczyk. Ładna gupiczka (z niebieskim ogonem), wygląda jak moja Endlerka :D .
Pozdrawiam.
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

I samiec do kompletu jak narazie mój najładniejszy gupik :D
https://zapodaj.net/e4b3ae40e7060.jpg.html
W zwykłym świetle jest czarny w mocniejszym fioletowy.

A co do filtra, to po zakupie zewnętrznego zostawić wewnątrz ten który działa ?
Żwirek niebieski z internetu ale nie wygląda żeby coś się z nim niedobrego działo a strasznie podoba się to mojej dziewczynie i w sumie mi nawet też to jak jakaś skała wystająca z morza.
Co do czyszczenia dna, w moim temacie w chorobach jeden użytkownik napisał że dobrze że nie ruszam dna, temu dopytuje.
"jakieś brzęczyk" co masz na myśli ?
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Brzęczyki pompują powietrze atmosferyczne do wewnątrz akwarium. Na razie spróbuj z deszczownicą. Z nie wzruszaniem podłoża chodziło o to, by nie pozabijać obsady. Jeśli nie masz odpowiednich ślimaków (do tego najlepsze świderki) w podłożu masz tzw. Strefy beztlenowe. Zawarte w nich szkodliwe substancje mogą ci kogoś pozabijać. Gdy uruchomisz odmulacz w strefie beztlenowej uwolni się ona we wnętrzu odmulacza i zostanie wyssana razem z drobnymi zanieczyszczeniami, szczątkami roślin, brudną wodą i odchodami. Odmulacze mogą być różne. Najprostsze (mam taki), z zaworem zwrotnym (what?) (podobno najlepsze), na baterie, trójkątne itd. Podobno można nawet zrobić samemu. Co do filtra: Możesz trzymać na czarną, może być wspomagaczem, może być kołem zapasowym na weekend. Jeśli chciałbyś trzymać na czarną, to chociaż część mediów musisz przełożyć do nowego.

P.S. Przepiękną masz parkę :D
Pozdrawiam.
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

Czy ten odmulacz nie powyrywa trawki ?
https://www.youtube.com/watch?v=hRsa-KRiTnE
Jak widać na tym filmiku powyrywał by wszystko (2:10) :D
Co do filtra to prawdopodobnie tak zrobię.
Może znasz odpowiedź na pozostałe pytania które mnie nurtują ?
Te 2/4 glonojady nie jedzą co prawda jedzenia które im daje ale śmigają po szybach że aż się miło patrzy.

A tą parkę będę chciał zmieszać z jakimś innym fajnym kolorkiem np Snow white
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Nie wydaje mi się żeby powyrywał. Ten miał właśnie zawór zwrotny i kolo uruchomił go bez picia wody z akwa (mniam, mniam). 450l/h to dużo za mało. Ja mam w 45l 600l/h. Ten sobie zostaw na weekendowe koło zapasowe. Na CO2 się nie znam. UV może mieć skutki uboczne. Nie zalecałbym dawać przy filtrze wewnętrznym bo jeszcze ci go zabije. Gupiki lubią ganiać za jedzeniem dla ryb dennych. Moje Endlery uważają mnie za wszechmocnego dobroczyńcę i wszystko, co ze mną związane (odmulacz też) służy do jedzenia. Musiałem zrezygnować z karmienia Helenek karmą dla skorupiaków. Ty nie pytaj o dojrzałość a ciesz się że glonusie są młode. Jak dorosną, to przestaną Ci szyby czyścić. To bardziej te twoje gupiki (życzę ładnych narybków) Ci szyby czyszczą niż glonki. A jak czyszczą szyby zamiast jeść to coś jest nie tak.
Pozdrawiam.
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

Dzięki za wszystkie rady :D czekam jeszcze czy ktoś podziela Twoje zdanie, Jeśli tak to kupuje ten filtr, bo wiesz 200-300 zł piechotą nie chodzi
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Co do filtra na pewno ktoś mnie poprze. Tylko nie wiem jaki konkretnie model.
Pozdrawiam.
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Nie wiem. Tu już musi Ci poradzić ktoś inny. Ja ci mogę pomóc jedynie w doborze ślimaka :D . To jest moja specjalizacja :)
Pozdrawiam.
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

To w sumie napisałeś że jeśli bym miał ślimaki to nie będę miał strefy beztlenowej, czy to znaczy że nie będę musiał ruszać podłoża ?
Jeśli tak to jakie ślimaki się do tego nadają tak żeby się nie namnożyły ?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

"Da rady", obejrzyj filmiki na YT z recenzjami- wpisz jego nazwę- HW 302.
WaTu pisze:Czy stosować deszczownicę czy domyślny sposób napowietrzania ?
Jak będziesz miał ten kubeł to deszczownia niech daje wodę na taflę tworząc lekką falę- to jest wystarczające napowietrzanie.
WaTu pisze:Czy dokupić/pozbyć się jakichś rybek ?
Uważam, że gupiki powinny żyć w wodzie cieplejszej jak danio lub danio w chłodniejszej jak gupiki...kirysków koniecznie więcej, zbrojnik jest bardzo plastyczny, powinien się dostosować [tylko nie przeginać z ta plastycznością]
ogólnie przejrzyj atlasy ryb
WaTu pisze:Chce się skupić głównie na gupikach i glonojadach, czy musze wymienić podłoże ?
Ze względu na to, że zbrojniki są rybami dennymi, lubią kopać , powinny mieć piasek jako podłoże, piasek jest dobry tez z innych względów- pozwala utrzymywać czystość- resztki jedzenia, rybie odchody, gnijące części roślin...nie zalegają między szczelinami piachu- od razu to widac i łatwo odmulić.
WaTu pisze:Czy mam wszystko co potrzebne dla roślin ? Potrzebne mi CO2 ?
Masz za mało światła, aby dozowac CO2 według mnie. 0,3W/l pozwala na rośliny mało wymagające, przy tym świetle zielsko i tak nie spożytkowałoby nawożenia gazem- zwierzęta też dają CO2, dla tego światła gaz, który powstaje naturalnie powinien wystarczyć.
WaTu pisze:Czy mogę coś zrobić żeby lepiej rosły czy to zależy tylko od czasu ?
J.W. na rośliny ma wpływ podłoże- grube przeszkadza się ukorzenić, za drobne może okazać się zbyt zbite; światło- różne rośliny preferują inną moc świetlną-utarło się, że 0,3w/l wystarcza dla mało wymagających, 0,5W/l dla wiekszości roślin [można już podawać CO2 dla lepszych efektów] i powyżej 0,5W/l dla roślin wymagających, wśród których jest więcej kolorowych, ale wiąże się to często jednocześnie z nawożeniem w toń i podawaniem CO2 [światło łączy sie z nawożeniem i gazem, bo jak zapewnisz jedno a drugiego będzie niedobór to i tak efekt końcowy może być marny];
nawożenie- trzeba rozumieć rośliny- wiedzieć czego im brakuje- początkowo testy bardzo pomagają, z czasem można po wyglądzie rośliny nauczyć się jak nawozić...tak w skrócie.
WaTu pisze:Czy potrzebuje jeszcze jakichś testów ?
Testy, które mi się przydawały to pH,GH, KH, NO2, NO3- oczywiście można i więcej, ale te po prostu były mi niezbędne.
WaTu pisze:Głupie pytanie ale kiedy glonojady osiągają dojrzałość ?
a tego nie wiem :roll:
WaTu pisze:Czy wymiana węgla aktywnego na bio-ceramikę było dobrym posunięciem ?
Tak.
WaTu pisze:A może wymienić filtr na filtr zewnętrzny ?
Dobry pomysł, zresztą już wybierasz :wink:
WaTu pisze:Czy jeśli oświetlenie jest włączone dłużej niż 12h to szkodzi ? (np. 15h)
Myślę, że tak- rośliny korzystaja w naturze tyle ile mają słońca, a potem odpoczywają, może tak jak "my" muszą odpowiednio dużo czasu na niego mieć- ja stosuję przerwę w świeceniu podczas południa- taka "siesta" pozwala mi wydłużyć czas świecenia wieczorem, roślinom nie widać by działa się krzywda.
WaTu pisze:Nie mogę się doszukać 2 glonojadów i jednego kiryska, zwłok też nie ma, musze przetrzepać akwarium żeby zwłoki się nie rozkładały ?
Prawdopodobnie pozostałe zbrojniki zjadły padlinkę...
WaTu pisze:Czy powinienem jeszcze coś dokupić ?
...czas pokaże- nie kupuj na zaś, bo może się przyda- będzie potrzeba to wtedy
WaTu pisze:Wybierać drobne zanieczyszczenia z dna ? Jak tak to kiedy i jak najlepiej to zrobić ?
Kiedy zlewasz wodę, aby ją podmienić [raz na tydzień zazwyczaj] rób to odmulaczem wciągając syfki z dna- masz 2 czynności w jednej.
WaTu pisze:Gupiki często ganiają za jedzeniem glonojadów i często glonojady muszą je odganiać, jak temu zapobiec ?
Nie zapobiegaj temu, oba gatunki nie są agresywne, zbrojniki spokojnie sobie poradzą, a jak podrosną to już samą wielkością odstraszą gupiki, ryby głodne- oba roślinożerne- nie dziw się.
WaTu pisze:2 z 4 glonojadów nic nie jedzą i są znacznie mniejsze mimo iż były kupione w podobnym rozmiarze, co mogę z tym zrobić ?
Raczej nie masz na to wpływu, jeśli ryby chore nie są.
WaTu pisze:Czy warto mieć światło UV do akwarium ? słyszałem że zabija bakterie oraz wydaje mi się że może przyjemnie wyglądać
Uważam, że ciągłe stosowanie takiej lampy nie jest sprzyjające- sterylizuje akwarium, kiedy dasz coś do zbiornika z zewnątrz- roślinę/zwierzę, to mimo wszystko wprowadzasz nowe bakterie- Twoje zwierzęta wysterylizowane nagle mogą zachorować "bez powodu". Już na pewno nie jest zdrowe ani dla Twoich oczu, ani dla roślin/ryb, aby takie światło bezpośrednio oświetlało zbiornik- takie lampy zwyczajowo stosuje się zamontowane wewnątrz filtra, aby wybijały wszystko z wody, która przez niego przepływa.
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

Wielkie dzięki :D
Bardzo mi odpowiedzi bardzo jasne i przejżyste na pewno zastosuje Twoje porady, zmienię filtr, wzmocnie oświetlenie, oddam kiryska.
Danio na razie zostawię, bo takie rybki sobie wybrała córeczka i tylko na nie patrzy.
Z filtra wewnętrznego chyba zrobię jakiś kotnik czy coś
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Filtr wewnętrzny miźe być kołem zapasowym. Gdy wyjeżdżasz,i chwilowo ocena prąd, filtr może się nie zapalić. Drogi filtr zwiększa szanse przeżycia ryb do twojego powrotu na wypadek awarii pierwszego.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ