RO po raz kolejny

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Moja woda kranowa:
pH 7.5
KH 9°d
GH 21°d

Twardość, hmmm... Obsada dopiero się klaruje, o TUTAJ :roll:
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Jak zmieszasz kranówkę z demineralizowaną w proporcjach pół na pół, to uzyskasz wodę o GH ok. 10*.
I tak sobie to licz - suma GH wszystkich części wody przez ilość tych części.
Czyli masz np. część wody kranowej o GH=20* (może być litr), mieszasz z taką samą częścią wody demineralizowanej (też litr), masz dwa litry wody o parametrach (20*GH+0*GH)/2=10*GH.
Przykład drugi: 2 części kranówki o GH=20 i jedna część demineralizowanej to masz (20*GH+20*GH+0*GH)/3=ok 13*GH.
Resztę (KH i pH) korygujesz aquacidem.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

@krzych_100, dziękuję za wytłumaczenie, ale moim problemem teraz jest jak to zrobić na działającym zbiorniku :)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Bo sie pogubiłem ... Niemasz tam jeszce żadnego życia?



Jeśli tak to o co chodzi. odlałbym ile trzeba dopełniłbym RO i po krzyku bez żadny ceregieli .
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Zbiornik dojrzal, a w nim dwa skalary, jeden kardynałek chiński i sześć krewetek fire red
.
Cały czas myslalem, że muszę to zrobić jakoś stopniowo, a nie z grubej rury ;)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Lej do podmian wodę już przygotowaną (zmieszaną), do uzyskania odpowiedniej twardości GH, potem mierz i koryguj kwasem (aquacidem) wodą do podmian.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Zrobiłem mały eksperyment przy podmianie wody odnośnie przyszłej automatyki.
Posiadam 7m niebieskiego węża PE 8x6
1. wylewanie 10l wody grawitacyjnie-8minut
2. uzupełnianie 10l wody RO-2h
*woda trafia do komory grzałki w FILTRZE KASETOWYM

Czyli tak na oko gdybym podmieniał raz w tygodniu 50l (25%-akwarium brutto 300l, a netto jakieś 200l) to nie byłoby tak źle z czasem podmiany.
1. wylewanie 50l wody. Po zastosowaniu pompy na pewno szybciej niż grawitacyjnie
2. nalewanie 25l wody kranowej-chwila przy małym ciśnieniu
3. uzupełnianie wody RO ~25l około 5h i tu wychodzi moje słabe ciśnienie wody :(

Cały czas się zastanawiam czy wodę będę podmieniał mniej i częściej czy więcej i rzadziej, ale chyba wybiorę opcję pierwszą.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Odkopię temat bo mam już pomału dość kapiącej wody...

Chciałbym swój system filtracji RO wyposażyć w pompę i małą automatykę i teraz tak:
1. filtr RO-LINKA
2. beczka 80l
3. czy pompa (LINKA) którą polecał @goldi_ będzie OK?
4. chciałbym zastosować TAKI zawór pływakowy
5. czy potrzebuję zawór czterodrożny?
6. jak to wszytko spiąć razem aby było dobrze i bezpiecznie?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

ad.1 to jest klasyczny (chyba najczęściej uzywney) zestaw Ro jednak bym sie zastanowił nad filtrami w oparciu o korpusy narurowe. Przerabiałęm jedne i drugie i z perspektywy czasu widzę same zalety "narurowców"

ad.4 też będzie działało jednak od lat stosuję zasilanie filtra RO przez elektrozawór (elektrozawory) oraz oczywiście czujniki poziomu wody . Daje to większe możliwości choćby ustalania finalnej twardości wody do podmian .
Inne czujniki i wspomniany system sterowania umożliwi stosowania zamiast beczki/beczek kanistra który jest po prosu poręczniejszy i nie zajmuje tyle miejsca
itd

ad.5 chyba nie . Ja w każdym razie nigdy tego nie uzywałem . Zamiast tego zawory zwrotne i/lub "syfon przelewowy"
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Filtr już od jakiegoś czasu mam i nie będę go teraz zmieniał ;)

Chodzi mi o tymczasowe usprawnienie bo w niedługim czasie (bliżej nieokreślonym) będę chciał zrobić sobie szafkę na wszytko, a teraz muszę się pomęczyć. Jeszcze niedawno miałem osiem wiaderek gdzie zbierałem wodę, później kupiłem beczkę i już jest jakieś usprawnienie.
Na tą chwilę chciałbym zamontować pompę aby filtrowanie wody szło sprawniej oraz mini automat aby po zakończeniu zbierania odpowiedniej ilości wody wszytko samo się rozłączyło. Kiedyś przyjdzie czas na większe automaty, ale to nie teraz i nie na tą chwilę.

Czy dobrze myślę, żeby podłączyć kolejno:
- wodociąg
- zawór główny dla RO
- zawór niskiego ciśnienia dla pompy
- pre-filtr węglowy
- pre-filtr sedymentacyjny
- pompa
- membrana RO
- odpływ oczyszczonej wody
- filtr wysokiego ciśnienia
- zawór pływakowy

1. gdy zamknę zawór główny to spadnie ciśnienie i pompa zostanie wyłączona
2. gdy woda dojdzie do odpowiedniego poziomu to zawór pływakowy odetnie odpływ, wzrośnie ciśnienie i pompa zostanie odłączona

Nie jestem pewny, ale chyba zawór czterodrożny też będzie potrzeby aby odłączył wodę na wejściu filtra gdy zawór pływakowy odetnie odpływ, zawór wysokiego ciśnienia wyłączy pompę.

Jak to jest z tą pompą? Jeżeli zostanie wyłączona to woda dalej leci (ciśnieniem sieci wodociągowej) czy woda zostaje całkowicie odłączona?
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Potrzebuję pomocy...
Zakupiłem sobie zawór czterodrożny i nie wiem jak to podłączyć :(

Zamontowałem go tak:
1. "wysokie ciśnienie" między filtrami wstępnymi, a membraną
2. "niskie ciśnienie" na odpływie czystej wody RO i na końcu zawór pływakowy
Niestety, ale po zamknięciu zaworu pływakowego woda odpadowa nadal leci. Co robię nie tak?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Zamknij dopływ a nie odpływ. Filtr RO ma jeden dopływ i dwa odpływy, ok 70-80% wody to odrzut a 20-25% to uzysk. Jeśli zamkniesz uzysk to z odrzutu nadal poleci woda.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

To teraz już całkiem mnie zbiłeś z tropu...
Filtr RO ma jedno wejście czyli woda kranowa i dwa wyjścia: woda czysta i woda odpadowa. Ja dałem zawór na odpływie czystej wody i na wejściu (woda kranowa) ponieważ myślałem, że jak zawór pływakowy się zamknie to wzrośnie ciśnienie i zamknie mi dopływ wody do filtra (odetnie wodę kranową) ale tak się nie dzieje :(

Kupiłem coś takiego:

Obrazek
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Jakie masz ciśnienie na wejściu?
Jeżeli masz poniżej 2atm to nawet jak podłączysz dobrze nie zadziała.
Zresztą ciśnienie wejściowe poniżej tej wartości powoduje przedwczesne zużycie membrany (jakby co)
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Ciśnienie 2.5-3bar
ODPOWIEDZ