Przerobka pokrywy

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
przemo83
Posty: 7
Rejestracja: 16 wrz 2018 19:58

Przerobka pokrywy

Post autor: przemo83 »

Witam,
po parunastu latach postanowilem znow "zabawic sie w akwarium", niestety akwarium ktore odziedziczylem ma zepsute oswietlenie, akwarium 80x35x40

W domu leza mi dwie podszawkowe lampy LED (takie do kuchni):
Oprawa liniowa podszafkowa LINUS LED 8W-NW

Dane techniczne:

zasilanie: 220-240 V 50/60 Hz
moc: 8 W
diody: LED SMD
temperatura barwowa: 4000 K
strumień świetlny: 600 lm
współczynnik oddawania barw: Ra 80
klasa ochronności: II
montaż: podszafkowy
stopień ochrony: IP20
obudowa, dyfuzor: tworzywo sztuczne
podstawa: tworzywo sztuczne
kolor: biały
długość: 590 mm
szerokość: 22 mm
wysokość: 30 mm
https://www.elektrykasklep.pl/towar/149 ... a-liniowa/

Lampy sa IP20 - jednak moge skleic nefralgiczne punkty by byly w pelni szczelne.

I teraz pytanie czy jedna lub dwie takie lampy moga z sukcesem zastapic fabryczne oswietlenie? Standardowo byly swietlowki 2x18W

A moze jest cos innego co moze posluzyc jako oswietlenie?

Z gory dzieki za wszelkie porady

//Edit:
a moze cos takiego by sie sprawdzilo?:
https://allegro.pl/panel-led-listwa-nat ... 53667.html
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2018 20:35 przez przemo83, łącznie zmieniany 2 razy.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

przemo83 pisze:po parunastu latach postanowilem znow "zabawic sie w akwarium"
No i super :)
przemo83 pisze:niestety akwarium ktore odziedziczylem ma zepsute oswietlenie
Może uda się naprawić?
przemo83 pisze:akwarium 80x35x40 - @100l
Dokładniej mówiąc, akwarium 112l
przemo83 pisze:Standardowo byly swietlowki 2x18W
Standardowo przyjmuje się 0.5W na litr (mało/średnio wymagające rośliny etc) czyli gdyby udało się naprawić fabryczne oświetlenie to trzeba dołożyć trzecią taką świetlówkę.
Co do LED'ów... tu jest troszkę inaczej ponieważ mówi się, że 0.5W/l świetlówka = 0.3W/l LED (oczywiście wszystko jeszcze zależy jakie to LEDy-tu trzeba by było jeszcze popatrzeć na lumeny, 40lm/l)
W taśmach LED mamy rezystory które ograniczają moc. Na moje oko, patrząc na Twoje światło to potrzebujesz jakieś 5-6szt. tych lamp.

Martwi mnie w tych lampach:
- zasilanie: 220-240 V 50/60 Hz
- temperatura barwowa: 4000 K
przemo83 pisze:a moze cos takiego by sie sprawdzilo?
Jak na moje to daj sobie spokój z tymi wszystkimi wynalazkami i pozostań przy świetlówkach.
przemo83
Posty: 7
Rejestracja: 16 wrz 2018 19:58

Post autor: przemo83 »

pimowo pisze: Może uda się naprawić?
niestety nie uda sie naprawic, plastik rozsypuje sie w palcach od starosci tak ze musial bym wymieniac oprawki + startery + nowe swietlowki, dodatkowo jeszcze to wszystko kleic/uszczelniac - tak ze latwiej kupic nowa "kuchenna lampe ledowa podszafkowa" lub wykorzystac te dwie co mam niz naprawiac :P

pimowo pisze: Co do LED'ów... tu jest troszkę inaczej ponieważ mówi się, że 0.5W/l świetlówka = 0.3W/l LED (oczywiście wszystko jeszcze zależy jakie to LEDy-tu trzeba by było jeszcze popatrzeć na lumeny, 40lm/l)
ok rozumiem przelicznik W/l jednak z tymi lumenami cos nie tak :) skoro jedna moja kuchenna swietlowka ma 600lm (realnych lm bo - jest to polska produkcja nie jakis chinczyk) to 1szt/8W pwinna starczyc na cale akwarium :D
pimowo pisze: Martwi mnie w tych lampach:
- zasilanie: 220-240 V 50/60 Hz
- temperatura barwowa: 4000 K
co zlego w zasilaniu 220-240V? Wpinam w gniazdko i swieci:)

odnosnie temperatury barw ledow, jaka jest "najbardziej przyjazna" temp dla rybek/roslin? 4000k jest barwa biala/naturalna

Ewentualnie moge zainwestowac w taki panel:
https://allegro.pl/panel-led-listwa-nat ... 7440436074
pobór mocy 30 W
barwa: biała zimna 6500K
korpus panelu LED wykonany z aluminium
SMD 2835 LED
długość 60 cm
szerokość 7,5 cm
wysokość 2,2 cm
panel można podwiesić, zamontować na suficie i ścianie
kąt świecenia: 120 stopni
3600 lumenów
CRI: Ra > 80
diody: EPISTAR
żywotność: 40 000 h
zasilanie 230 V (wbudowany transformator)
panel świeci się jednostajnie - nie ma pulsowania
//Edit:
Czemu odradzasz ledy? Z tego co widze to taka lampa kuchenna swieci baedzo mocno - "na oko" porownywalnie z 2x18W swietlowka
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

przemo83 pisze:ok rozumiem przelicznik W/l jednak z tymi lumenami cos nie tak skoro jedna moja kuchenna swietlowka ma 600lm to 1szt/8W pwinna starczyc na cale akwarium
40lm/l przelicznik x 112l akwarium = 4480lm lampa akwarium
4480lm lampa akwarium / 600lm lampa kuchenna = 7,46 lamp kuchennych
przemo83 pisze:co zlego w zasilaniu 220-240V? Wpinam w gniazdko i swieci:)
Pokrywa akwarium + woda + wilgotność + 230V = ??? :)
przemo83 pisze:odnosnie temperatury barw ledow, jaka jest "najbardziej przyjazna" temp dla rybek/roslin? 4000k jest barwa biala/naturalna
6500K
Często dodaje się do 6500K też: 4500K, 8500K, Full Spectrum, niebieski, czerwony
przemo83 pisze:Czemu odradzasz ledy?
Ja nie odradzam LED, sam będę budował lampę na LED, ale na Power LED ;)
Z tego co widzę, czytam to taśmy LED w akwarium są słabym pomysłem. Zwłaszcza te tanie taśmy.

Poczekajmy na kogoś bardziej doświadczonego.
przemo83
Posty: 7
Rejestracja: 16 wrz 2018 19:58

Post autor: przemo83 »

Ok juz zakumalem przelicznik :)
O ile waty nie sa wazna rzecza bo lumen "swieci", zwykla swietlowka 18W ma 1350lm tak ze musze szukac czegoc co bedzie mialo ok 4000-4500lm i barwie 6500k, dzieki za pomoc...

//Edit:
chodz zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, gotowe pokrywy LED sprzedawane w sklepach na moje akwarium maja po montowane ledy 1x1650lm lub 2x1650lm - tak ze juz zglupem, chyba ten przelicznik lm jest inny...

//Edit:
Halogeny LED COB 230V 10W (cena ok 30zl) maja 1640lm a potrafia oswietlic cale podworko i az strach wsadzac cos takiego do akwarium
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

gotowe pokrywy sprzedawane w sklepach , bez względu czy to świetlówkowe czy led-owe mają tak mało światła że praktycznie za kazdym razem kończy sie rozbudową jeśli chcesz coś więcej niż jakieś kryptokoryny czy nurzańce więć sie na tym nie wzoruj

Halogeny 10W na 100% nie mają nawet połowy tego co piszesz . Dioda COB 10W przy swojej mocy maksymalnej to 900-950lm a że 99% naswitlaczy wyposażonych w taką diodę świeci realnie 2,8 - 3,2W a wiec pi razy drzwi 30% to nawet te 900lm miedzy bajki możesz sobie włożyć .

10W oświetla podwórko ? niezły żart .

napięcie sieciowe pod pokrywą nie jest niczym złym a nawet niczym niezwykłym jednak miedzy sukcesem a porażką jest jeszcze wykonanie. Jeśli te lampy mają indeks ochrony powyżej IP65 (najlepiej IP68) to spoko , jednak w przeciwnym wypadku sie doubezpiecz .

Jeżeli chcesz coś gotowego wsadzić pod pokrywę i jednocześnie coś tam napomknąłeś o naświetlaczach to śmiało - to nie jest bez sensu.
Celuj jednak w naświetlacze 20W i wyżej - tam sie z grubsza parametry zgadzają a te 10W sobie odpuść bo to badziew (jeśli mają COB)
przemo83
Posty: 7
Rejestracja: 16 wrz 2018 19:58

Post autor: przemo83 »

Ok, rozumiem,
czyli np. taki halogen zalatwia sprawe oswietlenia w akwarium 112l
https://allegro.pl/halogen-lampa-naswie ... 08905.html
lub 3x taki:
https://allegro.pl/halogen-lampa-naswie ... 42119.html

Dzieki wszystkim za rady :)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

ten 30W będzie miał problem z wiązką . Jeśli umieszcasz pod pokrywą to masz żródło światła blisko powierzchni wody więc tym samym stosując jeden naświetlacz (jaki by nie był) nie jesteś w stanie równo oświetlić zbiornika (chyba że taka sytuacja pasuje do aranżacji).
Tak wieć lepiej byłoby 2x20W .

Ten wariant 3x10W byłby bardzo interesujący z innego względu :
Śmiało możesz zasinstalować w nich dodatkową diodę lub dwie np 3W FS właczając je szeregowo z istniejącą diodą COB10W . Otrzymujesz wówczas zupełnie przyswoite oświetlenie dedykowane dla roślin
przemo83
Posty: 7
Rejestracja: 16 wrz 2018 19:58

Post autor: przemo83 »

Zakupilem 3x10W bo tez na to wpadlem ze w tedy bedzie rownomiernie doswietlone :)

Jeszcze jedno pytanie, jako oswietlenie nocne sprawdzi sie zwykla tasma led? (poniewiera mi sie jej troche w domu, niebieskiej i RGB):

https://allegro.pl/tasma-led-300-3528-i ... ml#thumb/2

//Edit:
kurde chodz zamowilem juz te 3x10W tylko nie wiem czy nie zrobilem bledu i taki panel nie byl by lepszy:
https://allegro.pl/panel-led-listwa-nat ... 53667.html

posiada wszystkie parametry, do tego ma 60cm dlugosci (idealnie zmiesci sie pod pokrywe) i co najwazniejsze wychodzi taniej, bo 3x10W kosztuja 66zl a ten panel 29zl z wysylka, a i jest latwiejszy w montazu bo przykleje jeden panel zamiast trzech halogenow ktore musze dodatkowo puscic szeregowo...

//Edit:
a i jeszcze jedno nie wiem czy ma to znaczenie ale akwarium bedzie stalo przy oknie strona poludniowo-zachodnia (caly dzien dobre światło)
ODPOWIEDZ