[105l] Obszerny temat

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Adxero
Posty: 9
Rejestracja: 20 sie 2018 16:59
Lokalizacja: Poznań

[105l] Obszerny temat

Post autor: Adxero »

Witam wszystkich mam trochę dylematów wiec chciałbym zaprezentować wam moje akwarium 105l.
Wymiar 75x35x40
Czas od zalania - 45dni na start bakterie nitryfikacyjne
Podłoże : żwirek i miejscowo jakiś substrat w postaci kulek.
Z dekoracji tylko 2 kamienie i skromne korzenie.
Parametrów chwilowo nie podam oczekuje na testy.
Parę spraw, zacznę od słabego oświetlenia - Aquael 16w led
Z roślin jak dobrze zidentyfikowałem to : 1x żabienica ocelowata. 1x żabienica liściasta(?) 1x Jakaś odmiana zwartki raczej Wendta ,
oraz powsadzane szczepki z rozrośniętych wąkrotek, nadwódki wielonasiennej, oraz pare sztuk Limnofila indyjsk.Na 3 planie rośnie trawa, wiecie jaka?
Myślałem ze przy tym oświetleniu będzie to stać w miejscu, jednak w miare rosło.
Niektóre słupki sie wydłużyły dosłownie parę listków straciło na barwie ale wszystko rosło i było zielone :)
Problem w tym, że zrobię jedno pojawia się drugie.
MIANOWICIE: w pierwszym tygodniu walka z mętną wodą, czy to pierwotniaki czy jakiś mikroskopijny pył w wodzie (pomogła ścierka z mikrofibry na filtrze) . Atak glonów i zielonego pyłu na szybie też był 3 razy skrobany powracał,
póżniej coś jakby okrzemki dolne partie roślin były jakby w zawiesinie, trwało to z 2 tygodnie (Rośliny porosły ale nie wyglądały za dobrze,) Gdy sięgły lustra wody zrobiłem gruntowny porądzek rośliny wypłukałem usunełem zamierające lisćie i posadziłem je gęściej,
Podmieniłem 50% wody odmuliłem dno oraz dodałem po raz pierwszy nawozu AZOO NATURE-GRO Plant Premium według zaleceń,
Woda przez noc sie wyklarowała,fakt troche jej brakuje do kryształu. Sytuacja w miare sie ustabilizowała, rośliny w większości czyste, po dwoch dniach widać bylo, że nawóz dobrze im robi.
I pojawia się nowy zawodnik - chyba brunatnica,
Na żabienicy i trawie szczególnie widać takie nitki siwe/czarne na pojedynczych lisciach oraz pojawiają sie jakieś czerwone/brunatne włoski
Nie mam już pomysłu co może być przyczyną tych wszystkich ataków po kolei ? 3 dni był spokój a dzisiaj widzę jakby okrzemki na na dwóch Limofilach.
Temperatura 24-25C
Macie jakieś sugestie, pomysły?

Temat obszerny każda rada sie przyda, typu jakie dołożyć oświetlenie (najważniejsze) /rośliny/dekoarcje?
Myśle o dużym Henku po prawej stronie ale to jak będzie cacy

https://www.fotosik.pl/zdjecie/5965a84fcd42a169

https://www.fotosik.pl/zdjecie/47bff2990340d737

https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/fb5f8f32bb3866dc
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

poczekamy na parametry wody.ile czasu dziennie oświetlasz zbiornik od startu.światełka naprawdę mizernie jak na ten litraż
ten nawóz co używasz to pełny micro i macro.poczekamy na testy.musisz zmierzyć NO2,NO3,PO4,FE bo któryś ze składników mógł się skumulować i to powoduje wysypy glonów.
czarne włoski porastające liście to najprawdopodobniej krasnorosty.najlepiej się zwalcza je przedawkowaniem carbo(easy live-easy carbo)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Adxero
Posty: 9
Rejestracja: 20 sie 2018 16:59
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Adxero »

Oświetlenie po 12h dziennie, czytałem o tych testach na pasku i piszecie że są mało wiarygodne albo i całkiem mieszają w głowie. Poleci ktoś jakiś dobry? :D
Glony nie opuszczają najbardziej to widać po dragon Stone co psuje cały efekt :x wiem, że carbo na glony sie stosuje piszesz lysy68 że krasnorosty tez zwalczy? Dzisiaj zauważyłem ze nowe liscie szczytowe nadwodki wielonasiennej są czerwonawe o co chodzi ? Jak trzeba porobie zdj ale jakości jak wyżej
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Polecam testy firmy zoolek, nie są drogie i na podstawowe potrzeby w zupełności wystarczą.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

Adxero pisze:Oświetlenie po 12h dziennie, czytałem o tych testach na pasku i piszecie że są mało wiarygodne albo i całkiem mieszają w głowie. Poleci ktoś jakiś dobry? :D

przy tym oświetleniu to myślę ze tyle godzin raczej aż znaczącej krzywdy nie powinno wyrządzić.
testy mogą być zooleka ale używam głównie jbl choć są droższe
Glony nie opuszczają najbardziej to widać po dragon Stone co psuje cały efekt :x wiem, że carbo na glony sie stosuje piszesz lysy68 że krasnorosty tez zwalczy?
tak krasnorosty zwalczy przedawkowanie 4-5 krotne ale w krótkim czasie bo na dłuższą metę nie polecam takich dawek carbo ale tego co ci napisałem easy-life easycarbo bo carbo aquaartu u mnie się nie sprawdza.potem powrót do codziennych dawek zalecanych przez producenta
Dzisiaj zauważyłem ze nowe liscie szczytowe nadwodki wielonasiennej są czerwonawe o co chodzi ? Jak trzeba porobie zdj ale jakości jak wyżej
tu ci nie pomogę bo nie znam tej roślinki,po prostu nigdy jej nie miałem
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

ta rośłinka czesto w górnych partiach sie wybarwia. Oczywiście muszą zostać spełnione pewne warunki.
Pewną okolicznośćią wspomagająca jej wybarwienie jest przygłodzenie o ile pamiętam fosforu. To zakłocenie jednak często prowadzi do powstania glonów .

Z Twojego opisu wynika zę prawdopodobnie masz niestabilne parametry . Przy prowadzeniu zbiornika w oparciu o paski wcele mnie to nie dziwi . Chyba lepiej wcale testów nie stosować jeśli muszą być paski .
Kropelkowe albo żadne .
Osobiście używam zooleka i JBL-a .
Adxero
Posty: 9
Rejestracja: 20 sie 2018 16:59
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Adxero »

Bardzo możliwe, że chodzi o fosfor skoro mam i glony i czerwoną nadwòdke :x zamówiłem dzisiaj testy jbl pozostaje czekać, carbo stosować cały czas czy jak myślicie? W tym 105l póki co nie mam wymagających roslin.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Adxero pisze:arbo stosować cały czas czy jak myślicie?
tak
Adxero
Posty: 9
Rejestracja: 20 sie 2018 16:59
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Adxero »

A z tym przedawkowaniem to bezpiecznie tak x4 dawkę codziennie parę dni ? Mam bicarbo wet
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Nie znam tego konkretnie specyfiku ale coś mi sie wydaje że te wszystkie carbo są coraz bardziej rozcieńczone .
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Po moich doświadczeniach z Carbo to według mnie 4x to może być takie minimum, lałem tego sporo, na glony, efekt może nie był piorunujący jednak zawsze coś.

Jeśli chodzi o wzrost roślin - moim zdaniem nie ma sensu tego lać.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

AleksanderK pisze:Jeśli chodzi o wzrost roślin - moim zdaniem nie ma sensu tego lać.
Jestem odmiennego zdania - jeśli nie masz CO2 to przy sporej części roślin staje sie po prostu koniecznością
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Napisałem to ponieważ znacznie taniej wychodzi mnie bimbrownia niż Carbo a efekty są znacznie lepsze niż przy samym carbo.
Adxero
Posty: 9
Rejestracja: 20 sie 2018 16:59
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Adxero »

Właśnie żeby zrobić bimbrownie dobrą do 105l trza by to porządnie zrobić, wątpię że mi się uda aby działała w 100%. Przez tydzień będę lał carbo zobaczę czy to dziadostwo zniknie. Mam z 3 rodzaje glonów albo i lepiej, nie jakos mega dużo ale widać
:roll:
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Ja mam w 240L zrobioną z 2 butelek po znanym napoju gazowanym, wystarczy tylko zadbać aby była szczelna i tyle a receptura jest banalnie prosta.
ODPOWIEDZ