[60l@30l] Zakładam krewetkarium.

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

[60l@30l] Zakładam krewetkarium.

Post autor: pimowo »

Hej,
Potrzebuję troszkę (nawet więcej niż troszkę) pomocy przy zakładaniu krewetkarium.

Co jest:
- akwarium 60l o wymiarach 57x30x35h
- grzałka 50W z termostatem (raczej zbędna, ale jest)
- czarne tło (folia)
- korzeń (utopiony)
- tymczasowe oświetlenie na paskach LED, ale w niedalekiej przyszłości będzie belka na Power LED DIY
- podłoże AQUAEL ADVANCED SOIL ORIGINAL
- filtr AquaEL Pat Mini + drobna gąbka, ale chyba dokupię U-JET 3 lub Aqua Nova NSF-200L
- dostęp do wody RO

Rośliny:
- Rogatek
- jakiś mech, ale jaki?
- co jeszcze, nie wiem

Planowane życie:
- Fire Red (6szt. pływa w akwarium ogólnym) Dokupić 4szt?
- Paracaridina blue bee 10szt?
- Babaulti stripes10szt?
- nie wiem czy to dobry pomysł, ale w akwarium ogólnym mam Kardynałka Chińskiego. Może dokupię z 5szt i będą sobie pływały z krewetkami?

Parametry mojej super, hiper wody kranovitty:
- pH 7.4
- KH 9 stopni niemieckich
- GH 21 stopni niemieckich

Od czego zacząć prócz dojrzewania zbiornika?

Z góry dziękuję za pomoc.
Piotrek
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2018 18:42 przez pimowo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

przy krewetkach oświetlenie nie gra bardzo dużej roli chyba ze będziesz sadzić jakieś rośliny wymagające lepszego światła.
z mchów to najpopularniejszy i najmniej wymagający będzie raczej Java Moss.
krewetki lubią dobrze filtrowaną i nawet napowietrzaną wodę.
powinieneś zejść trochę z twardości GH tak powiedzmy do 12.
masz dostęp do RO więc mieszanka 5/5 z kranówką parametry zbije ci o połowę.
dla blue bee masz za twardą wodę a one raczej wolą miękką GH 8.
podłoże powinno ci parametry zbić ale zalewając twardą kranówką szybko straci swoje właściwości.
ze względu na to iż krewecie lubią ustabilizowane parametry to akwarium powinno ze 3 tygodnie dojrzewać zanim wpuścisz pierwsze sztuki.pomiar parametrów testami kropelkowymi NO2=bez względne 0,NH4,NO3
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

pimowo pisze:akwarium 60l o wymiarach 57x30x35h
Zaszły małe zmiany. Odwiedziłem miejscowego szklarza i za parę złoty zmniejszy mi akwarium. Po zmianach będzie to 30x30x35h
Czy po zmniejszeniu szkiełka zestaw filtr AquaEL Pat Mini + U-JET 3 lub Aqua Nova NSF-200L nie będzie zbyt duży?
lysy68 pisze:przy krewetkach oświetlenie nie gra bardzo dużej roli chyba ze będziesz sadzić jakieś rośliny wymagające lepszego światła.
Roślin jakiś wymagających nie będzie.
lysy68 pisze:masz dostęp do RO więc mieszanka 5/5 z kranówką parametry zbije ci o połowę.
Czyli na początek jak zaleję 50% RO + 50% kranówy to będzie OK, a w czasie dojrzewania i podmian wody będę wiedział jak się ma woda i wtedy mogę zmienić proporcje.
lysy68 pisze:ze względu na to iż krewecie lubią ustabilizowane parametry to akwarium powinno ze 3 tygodnie dojrzewać zanim wpuścisz pierwsze sztuki.pomiar parametrów testami kropelkowymi NO2=bez względne 0,NH4,NO3
Oczywiście to oczywista oczywistość :)
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Wczoraj zalałem kostkę wodą RO, filtr pracuje. Zrobiłem też prowizoryczną lampę :)

Obrazek

Obrazek

Cały czas się zastanawiam jakie krewetki będę trzymał, ale chyba sobie odpuszczę Crystale i będą Yellow Neon ;)
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

czyli zalałeś czystym RO bez domieszki?
całkiem dobrze się prezentuje,dasz trochę roślinności i będzie dobrze.ciekaw jestem jak advanced soil ci parametry ustawi przy czystym RO i jak długo utrzyma bez mineralizatora.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

lysy68 pisze:czyli zalałeś czystym RO bez domieszki?
Tak, młody nie mógł się doczekać kiedy będzie woda w akwarium ;)
Miałem zamawiać mineralizator, ale stwierdziłem, że jednak nie będę się rzucał na głęboką wodę czyli krewetki Caridina Crystal Red. Będą krewetki Neocaridina, prawdopodobnie Yellow Neon.
Muszę sobie obcykać proporcje i będę wodę mieszał.
lysy68 pisze:całkiem dobrze się prezentuje,dasz trochę roślinności i będzie dobrze
Dziękuję. W planach jest Rogatek i mech.
lysy68 pisze:ciekaw jestem jak advanced soil ci parametry ustawi przy czystym RO i jak długo utrzyma bez mineralizatora.
Sam jestem ciekawy ;)
Z tym aktywnym podłożem to jestem zły sam na siebie, że posłuchałem sprzedawcy w sklepie. Jestem ponad stówkę w plecy bo niepotrzebnie je kupiłem. Teraz o każdą pierdołę podpytuję na forum ;)
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

polecam mech java moss ale przy miękkiej wodzie robi się grymaśny.poczytaj który mech będzie odpowiedni pod twoje parametry.
to sporo cię kosztowało to podłoże a sprzedawcy wszystko wcisną najlepiej najdroższe. ja swoje 30l mam na shrimp sand , za które dałem 50zł.na początku zalałem samą kranówką przy GH 12 i ładnie zbiło parametry.potem zacząłem kombinować z mieszaniem z destylką przy krewetkach neocardina w różnych barwach i zaczęły się schody bo krewetki padały od miękkiej wody i wróciłem jakiś czas temu z powrotem do samej kranówki i tak utrzymuję.nie mierzę w ogóle parametrów tylko podmieniam 9l wody co tydzień.ogólnie założyłem to akwarium bez żadnych perspektyw-jak wyjdzie tak będzie i żyje swoim życiem . też się zastanawiałem nad próbą cardin crystalek przy samej destylce ale moja żonka nie zgadza się bo mówi że za drogie są(średnio 4 neocardiny za 1 cardinę a przy nie selkcjowanych wychodzi 8 sztuk a jej to obojętne jakie będą byle nie takie drogie :) )
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

lysy68 pisze:to sporo cię kosztowało to podłoże a sprzedawcy wszystko wcisną najlepiej najdroższe.
Kupiłem 8l do akwarium 60l, ale przesiadłem się na 300l i to podłoże chciałem wykorzystać jako "zielona wyspa", ale wszystko mi się rozsypało na piasku. Do krewetkarium trafiło tylko tyle co udało mi się uratować-reszta zmieszała się z piaskiem i poszło do kosza :(

Odleję połowę wody z akwarium, doleję kranówki i na początek przy podmianach będę dawał 50% RO/50% kran, zobaczymy co z tego wyjdzie ;)

Widzę, że moja żona załapała bakcyla "podwodny świat" :D
Z krewetkami CR odpuściłem ponieważ za dużo roboty, kasy. Może kiedyś wrócę do tego pomysłu. Na tą chwilę pomysł jest taki, że młody ma sam się zajmować tym małym akwarium, ale na początek oczywiście wszytko na mojej głowie. Wszyscy razem się wszystkiego uczymy :)
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Rzućcie okiem na moje poczynania, a zwłaszcza na wodę ;)
1. woda kranowa
- GH 21°d, KH 9°d, pH 7.4
2. 27 wrzesień
- zalanie akwarium 100% RO
3. 28 wrzesień
- wymieniłem 10l wody na kranówkę
4. 29 wrzesień
- posadzenie roślinek
5. 30 wrzesień
- dodałem trochę pokarmu (płatów) dla ryb
6. 6 październik
- test wody: GH 8°d, KH 2°d, NO2 0mg/l, NO3 0mg/l, pH 6.8, temperatura 23°C

W akwarium pracuje (24h) filtr Pat Mini, który wcześniej pracował w akwarium ogólnym ponad tydzień.
Światło świeci się 8h dziennie.
Jak dobrze rozumiem to cykl azotowy jeszcze w ogóle się nie zaczął-pytanie dlaczego?
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

po tygodniu od zalania przeważnie zaczyna NO2 skakać w górę.na razie nic nie rusz i nie podmieniaj wody a jedynie dopełniaj odparowaną część.
parametry ładnie w dół poszły.8h światła może być ale na start lepiej od 6 zacząć,jakby jakieś się glony pojawiły to zmniejsz czas oświetlenia-pomijając oczywiście okrzemki i co tydzień o 30 minut zwiększaj aż dojdziesz do pożądanego czasu.na razie zostaw tak jak jest
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

OK, w takim razie nic nie robię i grzecznie czekam ;)

Jedyne co się zmieniło od zalania to korzeń pokrył się jakimś glonem.

Obrazek

Obrazek

Ale tylko korzeń, kokos nie ma nic na sobie.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 06 paź 2018 18:17 przez pimowo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

korzeń potrafi czasem ale nie zawsze trochę taką galaretowatą pleśnią się pokryć.to samo zniknie albo można przy podmianie odsysać wężykiem.nie szkodzi to ani krewetkom ani rybkom
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Coś jest nie tak z tym korzeniem, cały czas coś na nim rośnie. Kilkukrotnie go szorowałem, polewałem wrzątkiem, a i tak coś wyszło. Nie bardzo wiedziałem co z tym zrobić to go po prostu wywaliłem.

Akwarium zbyt wiele się nie zmieniło, troszkę brudne bo porządki robię w poniedziałek-no chyba, że mam w poniedziałek drugą zmianę to prządki przekładam na wtorek ;)

Obrazek

W akwarium żyją trzy krewetki Orange Rili (młody zdecydował, że takie chce) i docelowo tylko takie będą oraz tymczasowo małe stadko redek.
Redki dostaliśmy od Kolegi @TREX, za co bardzo dziękujemy.

W akwarium ogólnym żyje 6x Fire Red i już są jakiś czas z nami, ale żadna nie nosi i nie nosiła jajeczek, a w krewetkarium mała niespodzianka:

Obrazek
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Żeby nie było, to alimentów płacić nie będę :D :D
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Spoko, spoko... zgłoszę się do naszego państwa o 500+ :lol:
Trex, Twoje krewetki chyba mają ADHD One tak brykają, że głowa mała-cały czas gdzieś zasuwają i nie zatrzymują się w miejscu.
ODPOWIEDZ