Założenie akwarium i stabilna komoda

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Uważam, że bogaty kupuje 2x to samo, myślę że znam trochę wartość pieniądza i wolę kupić raz dobrze niż "marnować" kasę na półśrodki...podałeś filtr czysto mechaniczny za niecałe 80zł, zaproponowałem myślę sporo lepszy za niecałe 83zł [który można jeszcze rozbudować, chociaż nie wiem jak będzie z pomieszczeniem się w szkle].
Kubełek będzie już droższy [wspomniany tani i często polecany HW-302 to koszt od 140zł z wysyłką około]
I są kaskady, które są pomiędzy kubłem a wewnętrznym- zawiesza się je na ścianie zbiornika [z tyłu lub z boku], minusem jest konieczność przycięcia pokrywy, aby było jak zawiesić, ale nie popadajmy w paranoję- pokrywy są do tego dostosowane- mają takie "wgłębienia/nacięcia", często akurat na wymiar filtra i łatwo je dzięki tym wgłębieniom wyciąć nawet i nożem [choć lepiej użyć czego innego]. Kaskada ma sporo zalet- mają mały pobór prądu przy sporej wydajności, ale zasadniczym plusem jest miejsce na media filtracyjne. Kiedy kubeł drogi, kaskada jest godna pomyślenia. Cenowo też będzie pomiędzy- będzie droższa od tanich wewnętrznych i tańsza od kubełków.

edit.:
Napowietrzaniem w ogóle się nie przejmuj- każdym filtrem wystarczająco napowietrzysz zbiornik. Wylew każdego filtra można ustawić tak, aby woda robiła lekką falę na tafli wody- to w zupełności wystarcza, aby zapewnić tlen zwierzętom w akwarium- wiem z doświadczenia- nigdy nie miałem tzw. "brzęczyka" czyli napowietrzacza. Kaskady nie ustawisz, ale zasada działania jej polega na tym, że woda wypływając robi te falę.
mates08
Posty: 15
Rejestracja: 21 wrz 2018 10:38

Post autor: mates08 »

I chyba kupię ten co mi zaproponowałeś. Mechaniczno- biologiczny ten za 83. Jednak będzie lepszy

Więc temat filtra i akwarium byłby narazie ogarnięty wstępnie. Teraz tak. Masz w swoim karmnik czy sypiesz jedzonko normalnie bez niego ? Trzeba teraz się zastanowić jakie rośliny na początek na pewno powinny się znaleźć na i ryby. Z ryb Napewno chciałbym jakiegoś glonojada, koniecznie sumka, welonki i jakieś takie typowe mniejsze rybki np gupiki, kiryski itp

Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

60-80 L na welonki + inne rybki to stanowczo za mało.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

mates08 pisze:Z ryb Napewno chciałbym jakiegoś glonojada, koniecznie sumka, welonki i jakieś takie typowe mniejsze rybki np gupiki, kiryski itp
No to chyba pora wrócić do tematu filtra . Wybrałeś sobie obsadę największych syfiarzy więc standardowy filtr wewnętzny moze sie okazać rozwiązaniem co najwyżej na styk (oby)

Nie bardzo wiadomo co sie kryje za "sumkiem"
mates08
Posty: 15
Rejestracja: 21 wrz 2018 10:38

Post autor: mates08 »

AleksanderK pisze:60-80 L na welonki + inne rybki to stanowczo za mało.
Zdecydowałem się na akwarium 112 l 80x40
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Welon potrzebuje akwarium 80-100l
"Glonek" musi mieć korzeń w akwarium.
mates08
Posty: 15
Rejestracja: 21 wrz 2018 10:38

Post autor: mates08 »

Pozatym rozważam albo filtr ten mechaniczno biologiczny albo coraz poważniej kubelek. Tylko akwarium na styk zmieści się na komodzie i mogę mieć problem z umieszczeniem kubelka. Chyba że na podłodze i węże w górę 😢
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Kubełek dajemy poniżej akwarium, a nie obok niego ;)
mates08
Posty: 15
Rejestracja: 21 wrz 2018 10:38

Post autor: mates08 »

pimowo napisał:
Welon potrzebuje akwarium 80-100l
"Glonek" musi mieć korzeń w akwarium.


Korzeń będzie obowiązkowo bez tego sobie nie wyobrażam akwarium. Akwarium będę kupował 112 takie jak w linku np na pierwszej stronie co podałem. Mniejszego nie chce. Ale takie 112 l to max dlatego że na styk wejdzie na komodę , gdzie indziej nie mam warunków w pomieszczeniu żeby stało. A bez sensu męczyć ryby w mniejszym
pimowo pisze:Kubełek dajemy poniżej akwarium, a nie obok niego ;)
Czytałem o np filtr hw 302 ma max wys podnoszenia słupa wody 140cm. U mnie górna część akwarium znajdowałaby się na ok 160 cm. Może być problem z pompowaniem czy nie? Szukać innych? I kwestia teraz lokalizacji akwarium. Mam możliwość małego przemeblowania w razie czego , bo aktualnie komoda stoi w rogu pokoju blisko okna i grzejnika. Jeżeli to może szkodzić akwarium w zimie np to mogę się odsunąć lecz wolałbym żeby zostało wszystko tak jak jest
https://drive.google.com/file/d/12Qwh_K ... p=drivesdk

Po raz kolejny proszę: nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać to użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Jeśli tam będzie stało szkło to f\kubełek prawdopodobnie w tym rogu co go widać, postawisz filtr na czymś stabilnym w razie potrzeby i już. Warto pomyśleć jak ukryć technikalia, jakoś zasłonić...

Co do welona i litrażu....jeden welon wymaga 80l i każdy kolejny 20l....mając 112l akwarium masz miejsce na 2 welony bo te 10l zajmie podłoże. Dwa welony nie powinny dzielić tych 100l wody z innymi rybami- to jest ich i koniec, kiedy dasz więcej ryb zacznie się przerybianie. Niestety piękne welonki rosną duże- 20cm nie powinno dziwić przy czym są zimnolubne, zupełnie odwrotnie jak gupiki. Welon ma tak duże wymagania litrażowe bo ma bardzo szybką przemianę materii- szybko rośnie, dużo je jeszcze więcej kupcząc i syfiąc wodę.
Jak dasz 1 welona to na pozostałe 20l wody za dużej obsady nie wymyślisz, więc drugi welon pasuje najbardziej, z tym że już nic więcej pływać tam nie powinno.
Welonki ponadto demolują aranżacje- prawie każdą roślinę potraktują jak surówkę na posiłek i przekąskę pomiędzy posiłkami.

Więc polecam zastanowić się nad welonami, bo albo 2 sztuki i 0 innych zwierząt, albo bez welonów i trochę większe możliwości na liczniejszą obsadę.
mates08
Posty: 15
Rejestracja: 21 wrz 2018 10:38

Post autor: mates08 »

to w takim razie rezygnuje z welonów jak tak. Powiedz mi czy jakbym zostawił szkło tak jak na foto to nie zaszkodzi to że czasami w zime na chwilę uchylę okno czy coś? Chodzi o przeciągi itp? Niby też jest blisko grzejnik i czy to nie wpłynie na temp w akwarium?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Trudno jest na to odpowiedzieć, jak kupujesz ten zestaw to będziesz mieć pokrywę- przeciągu bym się nie bał, grzejnik też jest jednak sporo niżej aniżeli akwarium...tylko jak to wpłynie realnie ciężko wykombinować- wpływ na temperaturę zbiornika będzie miał przede wszystkim czas, jak długo to okno zimą będzie uchylone.

Generalnie 100l wody wcale tak szybko się nie nagrzewa, ani drastycznie szybko temperatura nie spadnie, tym bardziej że przecież grzałka będzie. Największy wpływ będzie miała stała temperatura pokoju.
mates08
Posty: 15
Rejestracja: 21 wrz 2018 10:38

Post autor: mates08 »

Zimą to sporadycznie wietrze pokój uchylając okno więc w sumie od grzejnika tez będzie i wyzej stało. Najlepiej włąsnie jakby zostało w tym miejscu jak jest.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

mates08 pisze:Czytałem o np filtr hw 302 ma max wys podnoszenia słupa wody 140cm. U mnie górna część akwarium znajdowałaby się na ok 160 cm. Może być problem z pompowaniem czy nie?
To nie jest problem . Wysokość podnoszenia to różnica między zasysem a wylotem z filtra więc będzie to raptem 20cm .

Jeżeli chodzi o wietrzenie : nie obawiałbym sie tego zwłaszcza jeżeli masz pokrywę . Bezwładność cieplna zbiornika jest na tyle duża że kilku- kilkunasto minutowy powiew nawet mroźnego powietrza nie wyrządzi szkody
mates08
Posty: 15
Rejestracja: 21 wrz 2018 10:38

Post autor: mates08 »

goldi_ pisze:
mates08 pisze:Czytałem o np filtr hw 302 ma max wys podnoszenia słupa wody 140cm. U mnie górna część akwarium znajdowałaby się na ok 160 cm. Może być problem z pompowaniem czy nie?
To nie jest problem . Wysokość podnoszenia to różnica między zasysem a wylotem z filtra więc będzie to raptem 20cm .

Jeżeli chodzi o wietrzenie : nie obawiałbym sie tego zwłaszcza jeżeli masz pokrywę . Bezwładność cieplna zbiornika jest na tyle duża że kilku- kilkunasto minutowy powiew nawet mroźnego powietrza nie wyrządzi szkody
Bardziej obawiałem się o grzejnik.
Czyli jak załóżmy mam komodę o wysokości 120 cm i do tego akwarium 40 , filtr bedzie stał na podłodze to wysokość będzie do pokrywy akwa gdzieś 160 cm i na spokojnie on będzie pompował wodę ?

DObra niedługo skompletuje zestaw a teraz trzeba powoli myślec o roślinkach i jacy mieszkańcy zamieszkają w moim akwa

Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
ODPOWIEDZ