Sposób na bimber

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Sposób na bimber

Post autor: majkel »

Nie chciałem na razie inwestować w butlę, reduktory i inne drogie sprzęty. Szukałem taniego, ale stabilnego sposobu na podawanie CO2. Przetestowałem kwasek i kredę, kwasek i sodę. Miały swoje zalety, ale więcej wad.
Wybór padł na bimbrownię, ale z galaretką, czyli cukier z żelatyną, a na to drożdże z odrobiną wody. Fajnie, bo działa długo. Jeszcze nie wiem jak długo, ale przez kilka dni testów "ubyło" jakieś 2 mm wysokości żelatyny.
Było mi mało, chciałem precyzyjniejszej regulacji, oczywistym wyborem był zaworek precyzyjny. Szukając zaworka, trafiłem na zestaw z manometrem i zaworem bezpieczeństwa, dedykowanym do bimbrowni/cytrynowni. Taki zestaw można zakręcić na noc i nie wybuchnie. :) Zestaw był źle złożony, ale każdy kto miał kontakt z bimbrownią szybko się domyśli, które rurki zamienić miejscami.
Udało mi się tak dobrać proporcje, że wskazówka manometru jest cały czas w zielonym polu, gaz leci bardzo stabilnie, nie ma nagłych skoków. Cena zdecydowanie niższa niż butli wysokociśnieniowej, komfort zbliżony.

a wygląda to tak:
Obrazek
https://www.fotosik.pl/zdjecie/b103d56516bc12e3
Ostatnio zmieniony 25 wrz 2018 14:06 przez majkel, łącznie zmieniany 2 razy.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Całkiem fajnie to wygląda, a jaki koszt?
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Cały zestaw, nakrętki, zaworek manometr, rurki i kostka lipowa 99 zł. Można znaleźć taniej. Kostka lipowa była dość kiepska, zastąpiłem ją szklanym dyfuzorem ze spiekiem ceramicznym, ok 20 zł. Cukier, drożdże, żelatyna i butelki we własnym zakresie, nie było w zestawie.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Raz próbowałem zrobić bimbrownie i mało szczelna mi jakoś wyszła.
majkel pisze:Cały zestaw, nakrętki, zaworek manometr, rurki i kostka lipowa 99 zł.
hmmm... dość sporo :(
majkel pisze:Kostka lipowa była dość kiepska, zastąpiłem ją szklanym dyfuzorem ze spiekiem ceramicznym, ok 20 zł.
Ja swój dyfuzor zrobiłem z połowy strzykawki i bardzo mocno/ciasno zwiniętych na mokro płatków kosmetycznych-nie wiem jak to się fachowo nazywa, ale każdy kto mieszka z kobietą pod jednym dachem będzie wiedział o co chodzi :D
Daje to dość malutkie bąbelki.
majkel pisze:Cukier, drożdże, żelatyna i butelki we własnym zakresie, nie było w zestawie.
To wiadomo :)

Podpytuję ponieważ nie wiem do końca w którą stronę iść: bimbrownia czy "normalny" zestaw CO2
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Wstrzymaj się jeszcze z decyzją. Jak pochodzi 2-3 tygodnie bez problemów, będę mógł szczerze polecić.
99 zł, to nie mało, ale jak dobrze poszukasz znajdziesz taniej, w pewnym chińskim sklepie. :)
W zestawie była właśnie kostka ze strzykawki, dołączona przez sprzedawcę z allegro. Niestety niezbyt dobrze spasowana i leciało trochę dużych bąbli. Zaletą zestawu są też nakrętki, bardzo solidne i szczelne. Żadna samoróbka.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

majkel pisze:Zaletą zestawu są też nakrętki, bardzo solidne i szczelne. Żadna samoróbka.
Nakrętki parę dni temu zamówiłem na Aliexpress bo wydaje mi się, że moja nieszczelność własnie jest na nakrętkach.
Tak czy siak muszę się powstrzymać ponieważ paczka z Chin troszkę idzie, a zestaw CO2 kosztuje.
Dopiero zaczynam z akwarystyką i nie dam rady wszystkiego naraz kupić i skompletować.

Czekam na dalszy rozwój Twoich testów :)
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Tak sobie patrzę jeszcze na Twoje zdjęcie bimbrowni i widzę, że masz zaworek precyzyjny między bimbbrownią, a dyfuzorem. Ja miałem zaworek między butelkami czy ma to jakieś znaczenie?
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

W sumie to nie wiem. Jak dostałem zestaw, był złożony dość dziwnie. Na bimbrowni był zaworek precyzyjny i rurka do dyfuzora. Druga rurka szła do drugiej butelki, na której był tylko manometr. Druga butelka stanowiła tylko bezpiecznik, gaz nie był filtrowany przez wodę, szedł prosto na dyfuzor. Zrobiłem bardziej tradycyjnie.
Jedyne co mi przychodzi do głowy, to jak by bimbrownia wykipiała, to nie zapaćka zaworka. Małe pocieszenie, bo zapaćka manometr. :P
Nie mam jeszcze zaworka zwrotnego, ale chyba nie jest konieczny w tym zestawie.
Przy okazji, od wczoraj bimbrownia znacznie zwolniła. Nie wiem, czy to kwestia temperatury, czy cukier ze startera się skończył, a z galarety jest trudniej dostępny. Może też stężenie alkoholu wzrosło na tyle, że hamuje drożdże. Na tym akwarium wystarczy, ale na większe, roślinne które planuję, będzie mało. Coś muszę wykombinować, parę pomysłów już mam.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

@majkel, przez Ciebie robię drugie podejście do bimbrowni :D
Znalazłem w piwnicy starą gaśnicę-kiedyś robiłem mini sprężarkę z kompresora lodówki, ale on po jakimś czasie padł i wszystko wylądowało w przydasiach.

Poprosiłem mechaników w pracy o zawór precyzyjny, a oni zmontowali mi coś takiego:
Obrazek

Całość wygląda tak:
Obrazek
majkel pisze:Przy okazji, od wczoraj bimbrownia znacznie zwolniła. Nie wiem, czy to kwestia temperatury, czy cukier ze startera się skończył, a z galarety jest trudniej dostępny. Może też stężenie alkoholu wzrosło na tyle, że hamuje drożdże. Na tym akwarium wystarczy, ale na większe, roślinne które planuję, będzie mało. Coś muszę wykombinować, parę pomysłów już mam.
Próbowałeś może "produkować" CO2 na bazie: kwasku cytrynowego, sody oczyszczonej i wody?
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Próbowałem, ale działa za krótko. Można zrobić wersję z dozownikiem kwasku, ale ciężko to wyregulować i nie mam pomysłu jak to połączyć z moim zestawem. Była też wersja z kredą i kwaskiem, działa stabilniej, ale mało wydajnie. Jak na razie bimber galaretkowy prowadzi.
Twoja butla i manometry, raczej więcej wytrzymają. Jeśli jest tam zawór bezpieczeństwa, śmiało możesz eksperymentować z dużą ilością sody.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Ja będę próbował ponownie z drożdżami-podstawowy skład 1410, a później wypróbuję Twój sposób z galaretką.
Reduktor który mam ma zakres 0-12 Bar i to chyba mało będzie do sody.
Zaworu bezpieczeństwa nie mam ;(
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Śledzę od czasu do czasu tematy związane z CO2/bimbrownią i jestem nieco pod wrażenieniem albo nie wiem o co chodzi . Butla 6kg 180zł ok 2kg 120zł napełniona z legalizacją lub 30zł za 8l nielegalizowana+ 60 legalizacja +20 obligatoryjne malowanie + gaz = 125zł

Sens finansowy z bimbrem raczej ukryty chyba że chodzi o zadowolenie z własnego DIY - to rozumiem bo też tak mam :)
Tak wtrąciłem w odpowiedzi na fragment dot. powrotu do konepcji bimbrowni
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

@goldi_ na prawdę nie widzisz różnicy w cenie? Do zestawu potrzeba chyba czegoś więcej niż napełniona butla.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

goldi_ pisze:Tak wtrąciłem w odpowiedzi na fragment dot. powrotu do konepcji bimbrowni
Chyba to się tyczyło mojej osoby :)
Zestaw CO2 oczywiście mam w planach, ale nie dam rady wszystkiego zakupić na początku przygody z akwarium. Próbowałem raz z bimbrownią, ale coś mi nie wyszło-podejrzewam, że miałem nieszczelności. Zestaw który pokazałem na zdjęciu nic mnie nie kosztował, a jedyny koszt to woda, cukier i drożdże. Jako, że lubię majsterkować więc będą próby z bimbrownią.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

No potrzebny reduktor i zaworek precyzyjny ale tutaj widze równiez jakąś aramturę więc różnia jest kilkudziesieciu zł. Fakt- niby drożej nieco ale ciągłe użeranie sie z zacierami itp tego jest warte? eksploatacja bimbrowni na pewno wychodzi drozęj w dodatku .
Zdaje sobie sprawe ze to na granicy OT ale tak podpytuje bo własnie odradziłem znajomej bawienie sie w bimber i ciekaw jest argumentów innych niż moje więc ...

edit:
pimowo pisze:Jako, że lubię majsterkować więc będą próby z bimbrownią.
i wszyzstko jasne :)
ODPOWIEDZ