Oświetlenie z zestawu do 128l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Patka_997
Posty: 4
Rejestracja: 26 wrz 2018 8:22
Lokalizacja: Warszawa

Oświetlenie z zestawu do 128l

Post autor: Patka_997 »

Chce kupić to akwarium https://allegro.pl/akwarium-80x40x40-ec ... 17522.html?
reco_id=a6720714-c15d-11e8-8818-000af7f61b50 tylko nie wiem czy oświetlenie ktore jest w zestawie bedzie dobre do tego akwarium? :D
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Poczytaj o oświetleniu- jego mocy i wymaganiach roślin.
Światło z zestawu oferuje 0,36 [W/l] czyli rośliny mało wymagające, jeśli chcesz podwodny kolorowy ogród to oświetlenie jest za słabe, ale jeśli chcesz, aby coś zielonego rosło [wcale nie musi być brzydkie] to jakieś rośliny dadzą radę.
Ilość światła należy dostosować głównie do roślin- raczej wszystkie ryby dobrze czują się w słabszym oświetleniu, ale w silnym, bez możliwości odpoczynku od tego, komfortowo nie będzie dla większości gatunków.
Miej na uwadze to, że silne światło często pociąga za sobą również nawożenie w toń i stosowanie CO2...samo silne światło to zaproszenie dla glonów. Z kolei jednak jak będziesz miał rośliny potrzebujące więcej, a nie zapewnisz im tego to po prostu zmarnieją i umrą z czasem.

Polecam przemyśleć jakie ogólnie to akwarium ma być, jeżeli parę roślin "bo tak wypada", a o rybki głównie chodzi to słabe światło jak najbardziej może starczyć, jeśli natomiast po za fauną chcesz piękną florę, trawnik czy co tam jeszcze to 0,5 [W/l] co najmniej powinieneś zapewnić.


A tak w ogóle nie polecam pchać się w T8, jak świetlówki to tylko T5 brałbym pod uwagę- teraz wszędzie LED-y, ale nie jest tak, że świetlówki są gorsze dla roślin- zawsze się sprawdzały; T5 jest nowsze od T8, wydajniejsze i zajmuje mniej miejsca, czyli teoretycznie jedną świetlówkę więcej dorzucisz pod pokrywę jak co.
Patka_997
Posty: 4
Rejestracja: 26 wrz 2018 8:22
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Patka_997 »

A w tej pokrywie jak zamontowac jakieś oświetlenie? Pokrywa ma długość 60x30 cm, ale ja jestem komplenie zielona w tym i nie mam pojecia jak takie cos zrobic :roll:
Zdjećia pokrywy (sorki za to ze jest taka brudna) :
http://pl.tinypic.com/r/2v9xk5w/9
http://pl.tinypic.com/r/ip2hs0/9
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zobacz tutaj: http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=22210

Poczytaj tematy w dziale Autorskie Rozwiązania.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Na zdjęciu pokrywy masz takie wypustki okrągłe. W te miejsca przykręć uchwyty świetlówek [dostępne choćby na allegro], Uchwyty nie muszą być wyłącznie na 1 świetlówkę, są takie, że przytrzymają i 4.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Jak pisał kolega lepiej świetlówki T5 jak się upierasz na T8 to chociaż na stateczniku elektronicznym Magnetyczny mrUga przy załączaniu i grzeje jak piec latem będziesz mieć wysoką temperturę Sama pokrywa może i nie jest najgorsza da się tam zamontować dodatkową swietlówkę ale jak masz odrobinę talentu to możesz sobie zrobić pokrywę z spienionego PCV i masz wtedy dokładnie według swoich potrzeb
Patka_997
Posty: 4
Rejestracja: 26 wrz 2018 8:22
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Patka_997 »

Dziękuję za rady :) a chcialabym sie jeszcze dowiedziec czy takie ledy sa dobre? https://allegro.pl/oswietlenie-akwarium ... dla_zwierz%
C4%85t&ev_adgr=Artyku%C5%82y+dla+zwierz%C4%85t&ev_ln=PRODUCT+GROUP&utm_content=&gclid=
Cj0KCQjw_7HdBRDPARIsAN_ltcJLnDNKMVGst4ZAGBp9ovd4eEGf5hA1p8RyfeHsY3z2OPdqN0RXDNgaAtreEALw_wcB&gclsr
c=aw.ds&dclid=CMb2oIzT2t0CFYQRGAodhFgMjg
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Cena kusi co nie? Nie polecam tego rozwiązania, zwróć choćby uwagę na to, że nie ma mowy o mocy i widmie światła- jest podana tylko barwa [na oko]. Samo wykonanie też wcale dobrze nie wygląda- po prostu niezabezpieczona taśma z jakimiś LED-ami, bo też nie napisano jakie konkretnie, do przyklejenia na taśmę dwustronną...cena adekwatna do produktu...a nawet nie, szkoda jakichkolwiek pieniędzy.
Można się kłócić, bo przecież jest IP68- wyznacznik pyło i wodoszczelności na wysokim poziomie, ale jak długo może być urządzenie zanurzone standard ten nie wspomina- niech Ci się odklei ta taśma w czasie jak jesteś w pracy i sobie kilka godzin ponurkuje...taśma na klej do akwarium, gdzie bez przerwy jest wilgoć i to sporo? [woda nieustannie paruje]

Tak samo paski 15cm...zobacz sobie ile to jest, u mnie to nawet nie długość mojej dłoni.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Niby te taśmy są wodoszczelne, ale po pewnym czasie ten silikon (czy co tam jest na wierzchu) robi się matowy, żółknie i odpada, a następny krok to już zgniłe ścieżki, przepalające się LEDy.
Mówiąc krótko, jest badziew :(
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Patka_997 pisze:Dziękuję za rady :) a chcialabym sie jeszcze dowiedziec czy takie ledy sa dobre? https://allegro.pl/oswietlenie-akwarium ... dla_zwierz%
C4%85t&ev_adgr=Artyku%C5%82y+dla+zwierz%C4%85t&ev_ln=PRODUCT+GROUP&utm_content=&gclid=
Cj0KCQjw_7HdBRDPARIsAN_ltcJLnDNKMVGst4ZAGBp9ovd4eEGf5hA1p8RyfeHsY3z2OPdqN0RXDNgaAtreEALw_wcB&gclsr
c=aw.ds&dclid=CMb2oIzT2t0CFYQRGAodhFgMjg
Dziwne, że ten zestaw sprzedawca poleca jako akwarystyczny. Na jego aukcjach jest wiele lepszych zestawów. Nie tak tanich, ale jednak dużo tańszych niż markowe oświetlenie. Mam już jeden taki zestaw, w drodze jest kolejny. Facet zna się na rzeczy, chętnie doradza. Jak się nie ma smykałki do elektroniki, to dobra opcja.
Patka_997
Posty: 4
Rejestracja: 26 wrz 2018 8:22
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Patka_997 »

A czyvmogl bys wyslac jakis dobry zestaw? Z gory dziekujee :oops:
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Nie wiem jaki zestaw będzie odpowiedni do twojego akwarium. Najlepiej napisz do sprzedawcy. Ja tak zrobiłem i jeszcze rabat dostałem. To co ja kupiłem jest raczej mocne...

Mój zestaw:
https://allegro.pl/swietlowka-led-lampa ... 94949.html
oraz dodatkowo dla roślin:
https://allegro.pl/swietlowka-led-plant ... 19893.html

To ten sam sprzedawca, ma dwa konta. Podobnych ofert jest więcej, nie namawiam, żeby to była akurat ta firma.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Naprawdę jesteś z tego zadowolony ?
Takie cudo kupiłkolega któremu pomagałem wystartować akwarium .
Dostał rośliny z ,oich akwariów itp .
Jakoś "rosło" mu to ... Dokupił kolejna taką .. potem kolejna ...
Wreszie dałem mu beleczkę do wypróbowania . Jego komentarz : "... tylko co ja k..wa zrobie z tym gównem ..." (wskazując na te "świetlówki")
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Cofam to co napisałem, belka którą ma goldi_ jest najlepsza, najtańsza i jedyna słuszna.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Po co ta ironia ?. Daję przykład do przemyślenia .
Zobacz co ten sprzedawca oferuje paski i jakiś zasilacz 12 V o mocy max 15-18W
połowa tej mocy jest marnowana dostajesz więc ułamek obietnicy .
Napisałem że należało podwoić liczbę tych lampek aby zbliżyć sie do efektów obiecywanych przez sprzedawcę .
Chyba ze masz jakies wyjątkowo mało wymagające rośliny ...

Jak już to zastanów sie nad aquaelem - przynajmniej jakoś jest to zrobione porządniej od tego badziewia a i parametry ma bardziej zbliżone do obietnicy
ODPOWIEDZ