45 litrowy baniak

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

tlmas
Posty: 20
Rejestracja: 26 wrz 2018 12:13
Lokalizacja: Inoworcław

45 litrowy baniak

Post autor: tlmas »

Witam! Jestem początkującym akwarystą i chciałbym założyć 45 litrowy baniak, wszystkie podstawy akwarystyki znam ale sprzed 30 lat bo wtedy jako nastolatek miałem akwarium., Dziś po 40 tce chciałbym założyć akwarium :D . Mam akwarium profilowane wymiary:50*30*30, kupiona już grzałka, filtr aqua fan 1 plus, podsypka pod żwir, JBL 2,5 Litra. Chciałbym jakiejś porady jaki żwirek, jaki kolor, i ogólnie jak zaaranżować to akwarium, czekam na wszelkie sugestie i porady. bądźcie wyrozumiali:)
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Na początek musisz sobie zadać pytanie co chciałbyś uzyskać, jakie ryby miałyby pływać (dużego pola manewru nie masz w tak małym akwarium)
Musisz sprawdzić jaką masz wodę w kranie.
Ile chcesz wydać pieniędzy na początek.

Ogólnie mówiąc to na początek musisz się mocno zastanowić co byś chciał ;)
tlmas
Posty: 20
Rejestracja: 26 wrz 2018 12:13
Lokalizacja: Inoworcław

Post autor: tlmas »

Wode w kranie mam bardzo twardą. Chciałbym osadzić to akwarium roślinkami no i krewertki na dno i jakieś stadko małych rybek. A jeśli chodzi o sume do wydania to tak koło 300 zł
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Do takiego litrażu i bardzo twardej wody ryb nie polecam.

Krewetki oczywiście tak.

Polecam do poczytania:
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=11338
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Pomyśl o wodzie RO, można kupić czasami w zoologu za grosze, wtedy będziesz miał szersze pole manewru w doborze rybek.
tlmas
Posty: 20
Rejestracja: 26 wrz 2018 12:13
Lokalizacja: Inoworcław

Post autor: tlmas »

A są jakieś sposoby domowe żeby obniżyć twardość wody?
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

żeby nie inwestować w RO to możesz przy takim litrażu spokojnie kupować wodę destylowaną w 5l bańkach np w marketach.mieszając ją 5/5 uzyskasz parametry twardości o połowę niższe od obecnych.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ja polecam wziąć kalkulator i policzyć sobie co się opłaca- w jakim czasie wydasz pieniądze w markecie kupując wodę i po jakim czasie filtr RO zwróci się[koszt filtra + koszt kranówki]. Jedno masz pewne- im więcej czasu upłynie tym woda z "domowego RO" będzie tańsza. W markecie mniej jak 5zł.[pochodź po marketach i sprawdź ceny u siebie] za bańkę nie będzie [5l]. Im więcej takiej wody do podmianki będziesz używał tym bardziej opłaca Ci się kupić ten filtr [100zł w dzisiejszych czasach to nie majątek].
tlmas
Posty: 20
Rejestracja: 26 wrz 2018 12:13
Lokalizacja: Inoworcław

Post autor: tlmas »

No jasne masz rację. A ta woda po przefiltrowaniu to jest idealna do akwarium czy trzeba jeszcze coś do niej dolewać?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Woda z filtra RO ma twardość 0 lub bardzo do tego zbliżoną i pH około7.
To jest woda bazowa do mieszania z woda kranową. Jak masz testy na twardość to ustalasz sobie sam jaką chcesz twrdość wody docelowej- po prostu mieszasz odpowiednie proporcje RO ze swoja kranówką. Twardość jest proporcjonalna, oznacza to że bez mieszania możesz w dużym przybliżeniu policzyć jak otrzymać twardość docelowej wody jeśli tylko znasz parametry kranówki. Na przykład, RO ma 0 prawda?, dajmy na to kranówka ma 20GH, jeśli zmieszasz kranówkę i RO w proporcji pół na pół to woda wyjściowa powinna mieć 10GH.
W tak prosty sposób można sobie ustalać twardość pod wymagania wybranych ryb.
Po za kranówką nie trzeba żadnej innej chemii, kranówka ma swoich minerałów dość.

Jeśli dodatkowo po za twardością będziesz chciał jeszcze zmienić pH wody to zadziałać już trzeba inaczej. Zazwyczaj zakwasza się wtedy, bo zazwyczaj jak chce się wodę miękką to jednocześnie z niskim pH. Do zakwaszania można używać naturalnych środków, choćby wkład torfowy we filtrze, tylko trzeba sobie wcześniej poczytać jakie dodatkowe efekty następują [tu zabarwienie wody]. Zakwaszać można aquacidem, ale równie dobrze i zwykłym kwasem- ja używam zwykłego rozrzedzonego elektrolitu do akumulatorów kupionego na stacji paliw i to jest chyba najtańsza opcja.
Ile kwasu lać już sobie w prosty sposób nie policzysz- najprościej mieszać metodą prób i błędów w oddzielnym pojemniku- nigdy w akwarium.
Temat odnośnie pH:
viewtopic.php?t=12225
tlmas
Posty: 20
Rejestracja: 26 wrz 2018 12:13
Lokalizacja: Inoworcław

Post autor: tlmas »

Super! Dzięki za objaśnienia i przybliżenie tematu. Muszę jeszcze się zorientować czy są jakieś takie filtry których nie trzeba podłączać do rur wodnych w mieszkaniu tylko doraźnie sobie przefiltrować wodę jak jest potrzeba. Nie orientujesz się???? Sorry że zawracam gitarę😀
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Obejrzyj sobie parę filmików na YT jak podłączają filtr RO. W zestawie z filtrem prawdopodobnie dostaniesz również odpowiednie przyłącza, aby ze swojego źródła wody mieć dostęp podłączyć filtr i jednocześnie korzystać z niego tak jak wcześniej. U siebie mam po prostu wkręcone [z zestawu] rozgałęźnik, dzięki któremu woda do pralki jest pobierana jak zawsze, a z boku jest zawór z wężykiem, którym doprowadzam wodę do filtra w razie potrzeby- całość schowana za pralką, że nie szpeci niczego w mieszkaniu. Odprowadzenie wody ściekowej to kolejny wężyk, który na czas filtracji rozwijam i wsuwam do spłuczki sedesu, tę wodę można wykorzystać do podlewania czy myć się nią, jest czysta, tylko po prostu twarda. Po filtracji wężyk zwinięty z powrotem ląduje za pralkę, także też nie ma jakiegoś stałego podłączenia do kanalizacji.
tlmas
Posty: 20
Rejestracja: 26 wrz 2018 12:13
Lokalizacja: Inoworcław

Post autor: tlmas »

A jakie roślinki polecili byście na początek. Oświetlenie standardowe z pokrywy.
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Ja mam w swoim 45l baniaku żabienicę, 2 kryptokoryny, i pewną nieznajomą roślinę. I ten zestaw trzyma się u mnie idealnie. Oświetleniem jest jakieś nieznane t8, było wmontowane w pokrywę kiedy kupowałem akwarium, więc Ty powinieneś mieć podobne. I ryby da się w takim akwarium trzymać przy wysokim GH. Ja mam przy GH ok.18*n gupiki Endlera które żyją, nie chorują i się rozmnażają. Za jakiś czas moje GH będzie wynosiło 20. Fakt, że stopniowo zwiększam od 16.
Pozdrawiam.
tlmas
Posty: 20
Rejestracja: 26 wrz 2018 12:13
Lokalizacja: Inoworcław

Post autor: tlmas »

Mam pytanko jeszcze przyszedł mi dziś filtr Aquael fan 1 plus i on ma taki wysięgnik który wystaje za akwarium i jest połączony wężykiem z dysza napowietrzajacą. Ja mam akwarium z pokrywą czy jest to konieczne do montażu czy może obejść się bez tego czy trzeba ciąć pokrywe.?
ODPOWIEDZ