[240l] akwarium unreal

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

unreal86
Posty: 8
Rejestracja: 29 wrz 2018 14:07
Lokalizacja: Gniezno

[240l] akwarium unreal

Post autor: unreal86 »

Witam serdecznie wszystkich na forum.

Obrazek

To moje nowe akwarium które zakładałem 5 tygodni temu. najpierw 3 dni stał bez roślin a potem 4 tyg z roślinami które już dwa razy przycinałem. Problem mam tylko z trawnikiem który najpierw zgniła dopiero teraz zaczyna odbijać. Tak mi się wydaje bo widać coraz więcej nowych zielonych źdźbeł.

Dołożyłem też jeden pasek 1m LED Plant bo wcześniej miałem tylko 2x 54W Juwel DayLite i być może to było za mało na trawnik.

Baniak to Juwel RIO 240 121 x 41 x 55 cm z filtrem wewnętrznym Bioflow M z pompą Eccoflow 600 L/h no i grzałką 200W oraz drugi zewnętrzny filtr Aquael Unimax 250.
Oświetlenie to jak już pisałem świetlówki Juwel 2 x T5 54W plus odbłyśniki które świecą 10 godzin dziennie plus taśma LED Plant. Jest jeszcze oświetlenie nocne w kolorze niebieskim od EPISTAR Aquawild MOON-LED
Dodatkowo zamontowałem nawożenie CO2 AQUA-PLANTER PASSION z butlą 5l i elektrozaworem Camozzi. Reaktor szklany z licznikiem bąbelków i ceramicznym spiekiem. Nawożenie startuje rano około godziny przed światłem a kończy się na godzinę przed zgaszeniem światła. W nocy zostawiam tylko napowietrzanie wody. Podłoże to AquaSubstrat II+ około 15 kg. Na to czarny żwirek o granulacji 2-4mm.

Ozdoby to Dragon Stone plus jeden mały korzeń Red Moore. No i rośliny ale wszystkich nazw nie pamiętam. Trawnik to Eleocharis sp. mini z invitro a z tyłu jest Kabomba oraz trochę Rotali Vietnam. Jest też mech Wepping Moss klejony do korzenia i skał na klej cyjanoakrylowy w żelu.

Woda w akwa ma pH 7,3 ale wrzuciłem szyszki olchy i kilka liści ketapangu. Mam nadzieję że to pomoże. wiem też że trochę za krótko baniak dojrzewał i wszystkie parametry nie ustabilizowały się do końca ale mam nadzieję że z rybami które w większości jeszcze pochodzą z mojego starego zbiornika pójdzie to szybciej.

Docelowa obsada to:

20x neon innesa (już jest)
10x Razbora klinowa (już jest)
4x Gurami Mozaikowy (są 3 ale jeszcze za młode żeby stwierdzić płeć. Jak by co będę wymieniał)
6x otoski przyujściowe
6x kirys pstry (3x zwykły i 3x albinos)
W akwa pływają jeszcze 3 sztuki zwinnika blehera ale one są raczej do oddania bo to pozostałość po moim starym akwa. No i jeden stary zbrojnik.

Czy taka obsada może być czy doradzili byście coś zmienić? Ryby mogę oddać do sklepu i z tym nie mam problemu w razie co.

A czy z trawnikiem dojdę do ładu i w końcu wyrośnie czy lepiej wywalić i posadzić coś innego? Jak myślicie?

Z góry dziękuję za wszystkie rady i pomysły. Pozdrawiam
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Witaj ;)

Jaką masz twardość wody? Przy aktywnym podłożu i dozowaniu CO2 to pH 7,3 jest chyba nieco wysokie.

Ja na samej bimbrowni i aktywnym podłożu (mam mniej podłoża niż Ty) miałem pH poniżej 7.

I na podłoże aktywne nie ma potrzeby dawać żwirku, ja też mam problem z trawnikiem, też z in-vitro jednak zastałem poinformowany że Eleocharis może dłużej odbijać więc czekam :)

Co do roślin in-vitro to posadziłem dużego Heńka również in-vitro i monte carlo i też wyglądały jakby miały zgnić jednak bardzo ładnie odbiły i monte carlo zarasta powoli podłoże.
unreal86
Posty: 8
Rejestracja: 29 wrz 2018 14:07
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: unreal86 »

Twardość w kranie mam 7,5. Leje uzdatniacz od seachema do każdej przygotowywanej wody na podmiankę ale na niewiele się to zdaje jak widać. Przy CO2 powinno szybciej spaść ale coś nie idzie i kompletnie nie mam pojęcia czemu.

A z trawnikiem w takim razie jeszcze trochę poczekam. Mam nadzieje że będzie w końcu taki jak powinien być.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Twardość w kranie mam 7,5
To jest twardość czy pH w kranie? Wydaje mi sie, że jest to pH
Zapewne masz bardzo twardą wodę w kranie i ciężko będzie Ci zbić pH samym CO2
unreal86
Posty: 8
Rejestracja: 29 wrz 2018 14:07
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: unreal86 »

Tak kolego. Chodziło mi o pH wody w kranie. Niestety w moim mieście wszędzie taka jest. pH 7.5 a twardość to 326 mg/l także nieciekawie.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Aby zmiękczyć wodę masz do wyboru:
- woda deszczowa
- woda demineralizowana
- woda destylowana
- filtr odwróconej osmozy (RO)
*polecam RO
Póki nie zbijesz twardości wody to niewiele zbijesz pH poprzez CO2
Z drugiej strony, zalewając aktywne podłoże wodą kranową to długo to podłoże nie utrzyma swoich właściwości.

Najlepiej podaj wszystkie parametry swojej wody w akwarium-pH, GH, KH, NO2, NO3

Akwarium całkiem ciekawe się zapowiada ;)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Bład z trawnikiem polega na tym że przysypałeś aktywne podłoże czymś a na dotatek zastosowałeś in-vitro .
chodzi o to że zanim trawniczek dobierze sie do żyznego podłoża to marnieje. Musisz sadzić tak głęboko jak sie da ale w tym wypadku to trudne .
Sądze że trawnik jak złapie wiatr w żagle to zacznie Cie cieszyć - pozostaje czekać
Oswietlenie plant które zastosowałes nie premiuje trawniczka ale ocvzywiście nie szkodzi .
Uważam że takie dozowanie CO2 jest nieoptymalne . Nie lepiej zrezygnować z elektrozaworu i podawać gaz non stop? Unikniesz skoków pH . Moim zdaniem elektrozawór ma sens wyłacznie przy stosowaniu sterownika (czasami zwanego komputerem pH czy jakoś tam)

To przysypanie AS powoduje że działa ono leniwiej - zmiany zachodzą bardzo wolno i tym samym ograniczasz jego działanie przez to że nie nastepuje dostateczna wymiana wody. Stabilizuje wodę która ma styczność z tym substratem ale ona jest w piasku i jest wolno wymieniana .
unreal86
Posty: 8
Rejestracja: 29 wrz 2018 14:07
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: unreal86 »

A więc tak w skali niemieckiej:

GH - około 18 lub 20
KH - 14 lub 15
pH - 7,2 (właśnie robiłem test)
NO2 - 0,8 do 0,9 (ciężko stwierdzić ale spada bo jeszcze dwa tyg temu było ponad 2)
NO3 - około 30 i też pomału spada

To tyle jeśli chodzi o moje parametry. No niestety do ideału jeszcze im brakuje.

A co do nawożenia CO2 to wybrałem taką opcję gdyż rośliny i tak w nocy nie pobierają CO2 a jedynie tlen więc myślałem że nawożenie w nocy mija się z celem. pH mierzę i tak dosyć często o różnych porach i nie zauważyłem żadnych skoków. Jak miałem wysokie pH tak mam :(
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Testy paskowe?
unreal86 pisze:NO2 - 0,8 do 0,9 (ciężko stwierdzić ale spada bo jeszcze dwa tyg temu było ponad 2)
Zbiornik nie dojrzał, a Ty już wpuściłeś ryby :(
unreal86
Posty: 8
Rejestracja: 29 wrz 2018 14:07
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: unreal86 »

Testy kropelkowe z zooleka. Wiem, że trochę za szybko ale niestety byłem zmuszony likwidować swoje starte akwarium i musiałem coś z rybkami zrobić. Nie mogły dłużej czekać. Kiedy planowałam nowe akwarium wydawało mi się, że miesiąc wystarczy no ale wychodzi na to, że jeszcze ze dwa tygodnie by się przydały sądząc po tym jak NO2 i NO3 spada. A spada powoli chyba przez to że mam wysokie pH i twardość. Już sam nie wiem.

Dodam, że na bieżąco kontroluje stan rybek i nie widzę niepokojących objawów. Wręcz przeciwnie wszystkie są dużo bardziej aktywne i skore do zabaw niż w ich starym baniaku który jednak był dużo mniejszy bo tylko 80l. Dopiero teraz widzę neonki w ławicy czy szczęśliwe kiryski kopiące w piasku. W małym akwa tego nie było. Nawet mój stary glonojad który w małym akwarium wiecznie się chował teraz stał się bardziej towarzyski i już nie siedzi wiecznie ukryty mimo, że ma gdzie.
To przysypanie AS powoduje że działa ono leniwiej - zmiany zachodzą bardzo wolno i tym samym ograniczasz jego działanie przez to że nie nastepuje dostateczna wymiana wody. Stabilizuje wodę która ma styczność z tym substratem ale ona jest w piasku i jest wolno wymieniana .
Tutaj myślałem, że robię dobrze przykrywając substrat żwirkiem. Myślałem że to jest coś na zasadzie ziemi ogrodowej.

Chyba zacznę lać wodę z RO. Sam osobiście takiej nie mam ale w sklepie zoologicznym mają. Muszę tylko mieć spore baniaki na to.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

unreal86 pisze: A spada powoli chyba przez to że mam wysokie pH i twardość. Już sam nie wiem.
To nie ma wpływu na proces dojrzewania .

Jak likwidowałeś stare akwarium należało użyć starego, nieczyszczonego filtra . teraz musztarda po obiedzie ale na przyszłość ...
unreal86 pisze:Dodam, że na bieżąco kontroluje stan rybek i nie widzę niepokojących objawów. Wręcz przeciwnie wszystkie są dużo bardziej aktywne i skore do zabaw niż w ich starym baniaku który jednak był dużo mniejszy bo tylko 80l.
Niestety , nie podzielałbym Twojego optymizmu . Nie jestem pewien czy to zabawa czy tez nerwowe zachowania spowodowane złymi warunkami .

Przyjmij to jako dogmat że takie stężenia sa szkodliwe dla ryb .
Im więcej norma przekroczona tym krócej ryba sie męczy . Sory ale tak to wyglada
unreal86
Posty: 8
Rejestracja: 29 wrz 2018 14:07
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: unreal86 »

Nastraszyliście mnie i zacząłem działać żeby choć trochę naprawić to co zrobiłem. Wymieniłem 60 litrów świeżej wody i pojechałem kupić jakieś lepsze bakterie. Dostałem Seachem Stabililty oraz Pristine. Chciałem też kupić wodę RO ale nie mieli dzisiaj. Nie wiem dlaczego ale będą mieć w tygodniu. Już zamówiłem 60 litrów. Kupiłem też Stres Guarda który ma chronić ryby przed stresem a także ich skrzela i łuski.

Czy jest jeszcze coś co mógł bym zrobić żeby przyspieszyć to dojrzewanie?

Wyczytałem że gdy woda ma pH wyższe niż 7 to wszystkie te procesy zachodzą dużo wolniej ale nie wiem czy to prawda.

Gdybym wiedział wcześniej że to dojrzewanie będzie tak długo trwało to w życiu nie wpuścił bym tam ryb. Nowe akwarium postawił bym już w lipcu. Niestety z informacji jakie wtedy miałem była mowa o tym że miesiąc wystraszy spokojnie na to. Lałem bakterie tetry a nawet dodałem do baniaka pokarm dla ryb żeby to przyspieszyć bo podobno tak też się robi.

Wieczorem zrobię testy jeszcze raz i zobaczymy co będzie. Chyba zamówię też inne testy, np od JBLa bo podobno te zooleka przekłamują i to bardzo. Być może się łudzę ale mam nadzieję że będzie dobrze. Nie żałowałem kasy i niczego na ten baniak więc chcę aby wszystko grało.
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2018 14:57 przez unreal86, łącznie zmieniany 1 raz.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Poprzednio miałeś 80l? Czy przy zmianie wlałeś wodę z tamtego do nowego, czy tylko czysta z kranu? Jak tak, to błąd, trzeba było zmieszać ile się da z tamtego i dolać 50% nowej a potem spokojnie uzupełniać resztę. Co do testów to się tak bardzo nie przejmuj i nie lej tyle tej chemii.
unreal86
Posty: 8
Rejestracja: 29 wrz 2018 14:07
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: unreal86 »

Tamta woda poszła w kanał niestety. Nie mogłem tak zrobić bo tam były jeszcze ryby no i byłem przekonany że jak nowe postoi miesiąc to sobie dojrzeje spokojnie. Ryby w nowym akwarium są dopiero od środy.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Masz kiryski, a nie kirysy. To ryby stadne, dokup kilka sztuk.

Mieszasz ryby wód chłodnych (neony Innesa, otoki, kiryski) w bardzo ciepłolubnymi gurami. Może warto byłoby oddać Innesy, bo dla nich będziesz mieć mocno za ciepło?

Nie lej kolejnych "bakterii" na przyspieszenie dojrzewania, bo zdestabilizujesz zbiornik. Nie wiesz co lejesz i jakie szczepy już zaczęły się namnażać w filtrze i podłożu. Po prostu podmieniaj wodę co dwa dni na taką, jaką przygotujesz o odpowiednich parametrach dla obsady (miękka i kwaśna).
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ