[240l] Obsada w akwarium z żółwiem

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

taquito
Posty: 13
Rejestracja: 04 paź 2018 18:12

[240l] Obsada w akwarium z żółwiem

Post autor: taquito »

Dzień dobry.

Posiadam akwarium 240l(120x40x50). Grzałka ustawiona na 24st. Jako podłoże otoczaki. Mam także napowietrzacz.

Aby akwarium nie było puste planuję uzupełnić obsadę o ryby, które mogą zostać pożarte przez żółwia. Ile i jakich ryb mogę zakupić? Myślałem o neonkach/danio czerwone, ale czy 20sztuk to będzie odpowiednia ilość czy za dużo?

Chciałbym zakupić ryby od tego użytkownika(korzystna cena oraz dobra lokalizacja odbioru). https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2Sizd/

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie bardzo rozumiem pytania: chcesz kupić ryby na skarmienie dla żółwia, tak? Jeżeli tak, to nie ma znaczenia gatunek.

Ale jeżeli chcesz trzymać na stałe ryby w akwarium z żółwiem, to zapewnij im warunki jakich potrzebują: odpowiednie parametry wody, roślinność, oświetlenie, filtrację.
Podłożem nie mogą być otoczaki, chyba że piszesz o samych dużych kamieniach położonych na szkle.

Czy możesz nam zaprezentować zdjęcie akwarium, o którym piszesz?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
taquito
Posty: 13
Rejestracja: 04 paź 2018 18:12

Post autor: taquito »

Chcę kupić ryby, aby w zbiorniku nie było pusto i lepiej wyglądało, ale liczę się z tym, że mogą zostać prędzej czy później zjedzone. Nie chcę kupować byle jakich ryb w losowej ilości. Nie chcę robić zupy rybnej. Nie chcę aby ryby stadne było w ilości np. dwóch sztuk.

Parametry wody - nie znam, mogę albo kupić jakiś test albo zapytać w wodociągach.
Roślinność - planuję w najbliższym czasie zakupić kilka roślin, które odgrodzę od żółwia, aby ich nie zjadł za szybko
Oświetlenie - na razie mam światło dzienne + żarówki, które są na wyspie, oświetlają zbiornik, rozważam dodatkowe LEDy 6500k, ale jeszcze nie wiem ile, jak długie, w którym miejscu zamontować.
Filtrację - posiadam filtr kubełkowy NCF-1500
Podłoże to otoczaki, średnica 2mm-4mm położone bezpośrednio na szkle.

Poniżej zdjęcie zbiornika.
Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wymień podłoże, nie nadaje się ani dla żółwia ani dla ryb. Pomiędzy kamyki będą wpadać resztki pokarmu, odchody i zaczną gnić trując wodę. W dodatku w takim podłożu roślin nie posadzisz. Podejrzewam również, że te kamienie są pochodzenia wapiennego, więc będą zatwardzać wodę. Lepszy będzie piasek.

Jeżeli chodzi o ryby to po prostu skup się na gupikach, nie kupuj neonów, razbor, bytrzyków i innych ryb wód miękkich i kwaśnych.

Rośliny w ostateczności możesz posadzić w akwarium w doniczkach z odpowiednim dla nich podłożem.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
taquito
Posty: 13
Rejestracja: 04 paź 2018 18:12

Post autor: taquito »

Piasek ani małe kamienie nie nadają się dla żółwia, ponieważ może on zjeść jedno albo drugie. Dlatego mam takie kamienie. Na wielu forach zalecane jest właśnie takie podłoże dla żółwia.

A danio będą odpowiednie?
Jeżeli gupiki to w jakiej ilości?
Certyfikat
Posty: 151
Rejestracja: 16 maja 2016 13:26

Post autor: Certyfikat »

Bara ma rację w kwestii podłoża - jeśli nie chcesz dawać niczego drobnego ze względu na zagrożenie zjedzeniem przez żółwia, to chyba najlepszym rozwiazaniem będzie zostawienie gołego szkła na dnie i wstawienie roślin akwariowych w doniczkach. Możesz też obsadzić jakieś anubiasy na korzeniu albo kamieniu.
taquito
Posty: 13
Rejestracja: 04 paź 2018 18:12

Post autor: taquito »

Będę obserwował jak z tymi resztkami jedzenia. Mam ślimaki, więc w jakimś stopniu pomagają. Żółw czasem rozkopuje kamienie, więc wtedy ewentualny bród się spod nich wydostaje. Ostatecznie będę "ręcznie" czyścił dno.
Certyfikat
Posty: 151
Rejestracja: 16 maja 2016 13:26

Post autor: Certyfikat »

Jeśli pytasz o rady tylko po to, żeby ostatecznie i tak robić po swojemu, to nie licz na to, że ktoś na poważnie zaangażuje się w doradzanie, bo to wołanie na las :roll:
Mówię to z perspektywy osoby, która miała dwa wodne żółwie - żólwie to brudasy, nawet ten jeden będzie mocno brudził wodę. Odchody wpadnę w szpary między kamieniami i w krótkim czasie zamienią wodę w gnojówkę - ślimaki w niczym nie pomogą. A ręcznie nie dasz rady tego wysprzątać. Gdyby dno było czyste, bez kamieni, to czyszczenie można załatwić na szybko wężem albo odmulaczem. No ale spoko, i tak zrobisz po swojemu, więc szkoda mojego czasu na pisanie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nadal polecam tylko gupiki - jeżeli chcesz, żeby się mnożyły i dostarczały pokarmu dla żółwia to kup 10 samic i 10 samców. Jeżeli nie chcesz, żeby się mnożyły to kup 20 samców.

Koniecznie posadź rośliny. Ryby muszą mieć miejsce na schronienie się przed światłem i czynnikami zewnętrznymi. Nie ma sensu narażać je na ciągły stres.

Z roślin polecam nurzaniec amerykański lub jakąś nadwódkę (ale będziesz musiał ją przycinać).

Przypominam o konieczności podmiany wody co tydzień z jednoczesnym odmulaniem dna.

Pierwszy raz słyszę, żeby piasek był zły dla żółwia. Przecież to jest naturalne podłoże.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
taquito
Posty: 13
Rejestracja: 04 paź 2018 18:12

Post autor: taquito »

Certyfikat pisze:Jeśli pytasz o rady tylko po to, żeby ostatecznie i tak robić po swojemu, to nie licz na to, że ktoś na poważnie zaangażuje się w doradzanie, bo to wołanie na las :roll:
Mówię to z perspektywy osoby, która miała dwa wodne żółwie - żólwie to brudasy, nawet ten jeden będzie mocno brudził wodę. Odchody wpadnę w szpary między kamieniami i w krótkim czasie zamienią wodę w gnojówkę - ślimaki w niczym nie pomogą. A ręcznie nie dasz rady tego wysprzątać. Gdyby dno było czyste, bez kamieni, to czyszczenie można załatwić na szybko wężem albo odmulaczem. No ale spoko, i tak zrobisz po swojemu, więc szkoda mojego czasu na pisanie.
Nie po to czytałem dziesiątki opinii na temat podłoża dla żółwia żeby teraz zmienić zdanie przez jedną czy dwie osoby. Nie po to szukałem takiego podłoża, płaciłem za nie i je transportowałem żeby teraz je wyrzucić. Każda rzecz w akwarium ma swoje uzasadnienie. Oczywiście, że w początkowej fazie rozważałem piasek, bo wygląda najlepiej, ale odradzono mi go.

Z moich osobistych obserwacji wynika, że piasek mógłby być łatwo zjedzony przez żółwia przy jedzeniu pokarmu z dna.
BARA pisze:Nadal polecam tylko gupiki - jeżeli chcesz, żeby się mnożyły i dostarczały pokarmu dla żółwia to kup 10 samic i 10 samców. Jeżeli nie chcesz, żeby się mnożyły to kup 20 samców.

Koniecznie posadź rośliny. Ryby muszą mieć miejsce na schronienie się przed światłem i czynnikami zewnętrznymi. Nie ma sensu narażać je na ciągły stres.

Z roślin polecam nurzaniec amerykański lub jakąś nadwódkę (ale będziesz musiał ją przycinać).

Przypominam o konieczności podmiany wody co tydzień z jednoczesnym odmulaniem dna.

Pierwszy raz słyszę, żeby piasek był zły dla żółwia. Przecież to jest naturalne podłoże.
Spotkałem się z wieloma opiniami/wypowiedziami, że żółwie mają tendencję do jedzenia podłoża, a to doprowadza do zaczopowania się jelit i śmierci.

Każda roślina, która szybko rośnie będzie dobra, bo będę mógł ją dawać żółwiowi jako pokarm.

Jeśli chodzi o schronienie dla ryb to przygotowuję korzeń(na razie nie tonie), a dodatkowo zamówiłem taką bodajże porcelanową kryjówkę.

Proszę nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać to użyj opcji "zmień".
Posty połączyłam. MOD BARA


Ok. Chyba faktycznie zmienię podłoże. Przejrzałem kolejny raz cały internet. Opinie to jedno, a realia to inna rzecz. Ludzie piszą żeby nie stosować piasku do akwarium z żółwiami, natomiast na zdjęciach i filmach takich zbiorników bardzo często jest takie podłoże.

Czy takie podłoże będzie odpowiednie? https://allegro.pl/czarny-zwirek-1-3-do ... 05261.html

Oczywiście zaraz po zmianie podłoża planuję zakupić rośliny i je posadzić. Jeszcze nie wiem gdzie je kupię, ale pewnie wybiorę jakiś gatunek, który został mi tutaj wskazany.
Ostatnio zmieniony 05 paź 2018 13:14 przez taquito, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ