Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna Tekst alternatywny

RegulaminRegulamin  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   PortalPortal  RedakcjaRedakcja

PartnerzyPartnerzy   ProfilProfil   Prywatne wiadomościPrywatne wiadomości   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

Korekta parametrów wody - prośba o konsultację

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Woda
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Certyfikat

PostWysłany: 28 Wrz 2018 11:49    Temat postu: Korekta parametrów wody - prośba o konsultację Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cześć,

mam w akwarium wodę o następujących parametrach:
pH - 7,8
GH - 16
KH - 5
przewodność 583 ppm

Chciałbym zbić pH i twardość wody. Czy da się to zrobić używając tylko poprzez dodawanie wody RO do podmian? Zakładam, że RO będzie miała odczyn zbliżony do obojętnego, więc jeśli użyję jej do podmian w proporcji 1:9 z wodą kranową, to z czasem pH w akwarium powinno się obniżyć, podobnie jak twardość wody? Dobrze myślę?

Druga sprawa - zrobiłem już jedną podmianę wody w ten sposób i pH wody w awarium z 7,8 skoczyło na 8,2, czym może to być spowodowane? Podmieniając wodę zdrapałem trochę osadu z szyb do wody w zbiorniku - to jedyne co mi przychodzi na myśl jako powód tego wzrostu. Pomiar robiłem przed podmianą i dzień po podmianie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
MarJan
Akwarysta

PostWysłany: 28 Wrz 2018 12:01    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jeżeli zielska trochę masz, to codziennie pH skakać będzie, jest spowodowane fotosyntezą- zużyciem CO2 [naturalnie też występuje, nie tylko z butli] i produkcją tlenu.

Osobiście nie wierzę, że będziesz zadowolony z pH lejąc same RO

Moje 112l >>klik<< Smile
Powrót do góry
Certyfikat

PostWysłany: 28 Wrz 2018 12:41    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Trochę zielska mam, ale rośliny nie rosną tak jak bym chciał - prawdopodobnie z powodu parametrów wody, bo świecę 12 godzin dzienie i podaję N, P, K i Mg, więc powinny rosnąć ładniej.

Dziękuję za sugestię o wahaniach pH wywołanych fotosyntezą.

Do zbijania pH wody poza RO w podmianach wrzuciłem do awarium ketapang i szyszki olchy, zobaczmy jaki będzie skutek. Nie muszę na szczęscie zbijać tego pH drastycznie, ale minimum te 0,4 - 0,5 mniej chciałbym osiągnąć, ze względu na obsadę (w tej chwili w 112 l. mam oryzias woworae i krewetki amano, chciałbym tam jeszcze wpuścić jakieś krewetki z grupy neocaridina).
Powrót do góry
mark_farina
Akwarysta

PostWysłany: 16 Paź 2018 9:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Rozcienczanie wody przez wlewanie czystej RO do zbiornika to dobry pomysl, sam praktykuje takie numery ale maja wade w postaci wyjalowiania substancji odzywczych dla roslin. Ciebie interesuje zbicie GH lub jak kto woli wapnia co pozwoli w jakim sensownym stopniu obnizyc pH. Kolejnym wyzwaniem bedzie dopasowanie potasu i magnezu do nowej wartosci wapnia po takim rozcienczaniu. W najgorszym wypadku powykreca mlode liscie i przyrosty. Wiec mowiac kolokwialnie pomysl dobry ale trzeba go przeprowadzic z glowa i monitorowac. Przy GH okolo 10 i KH okolo 5 i CO2 mozna utzrymywac pH w okolicach 6.5 i mniej nawozic to znaczy nawozic mniejszymi dawkami z uwagi ze przyswajalnosc w wodzie miekkiej bedzie bardziej efektywna.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Woda Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: