Zakładanie "zaawansowanego" akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Komu co się w "kałuży" sprawdziło/sprawdza będzie to polecał. Ja polecam fluvala 206, bo świetnie się u mnie spisuje i w środku wygląda trochę inaczej jak standardowe kubełki, co uważam za atut....na YT podpatrz sobie filterki co Cie będą interesowały. Mini-kani 120 uważam, że może być za słaby [oczywiście mogę się mylić- dużo zależy od ilości zielska również], celowałbym we filterki, które według producenta mogą latać do 200l zbiornikach- to dla mnie taki bezpieczny wybór.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie Very Happy
Ostatnio zmieniony 27 gru 2019 17:24 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

mirukan pisze:Jeśli można :oops:
Jestem bardzo staroświecki i dla mnie najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie zwierząt które ze mną mieszkają. Dlatego co do grzałki wyznaję zasadę "grzałki docelowej" czyli o stałych parametrach . Powód jest oczywisty : nie "ugotujesz" rybek. Wszelkie grzałki również te "regulowane" o większej mocy w wypadku awarii podczas naszej nieobecności przy zbiorniku mogą skończyć się tragicznie dla organizmów w akwarium. Jeśli istnieje potrzeba dogrzania wody w zbiorniku to oczywiście można czasowo pod kontrolą użyć grzałki o większej mocy. Bardzo właściwym podejściem do problemu jest utrzymanie stałej temperatury pomieszczenia w którym jest zbiornik.
Rozumiem Twoje obawy, dlatego warto jest użyć w zbiorniku kilku mniejszych grzałek, które nawet przy awarii termostatu nic zrobią szkody.

U mnie w 128l działa stała grzałka 5W oraz grzałka z termostatem 25W, utrzymują temperaturę na poziomie 26 stopni (obecnie mniej z racji zmiany obsady, 24 stopnie). W pokoju mam około 20-21 stopni.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie Very Happy
Ostatnio zmieniony 27 gru 2019 17:25 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Cytujesz powyżej nie moje słowa...

Na pytanie, czy grzałka 100W wystarczy do 112l? odpisałam, że wystarczy. Bo wystarczy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

zgadzam się z Barą.kupiłem niedawno zestaw Juwel Rio 125,który jeszcze nie jest uruchomiony.w komplecie jest dedykowana grzałka 100w.150 mogła by być za mocna chociaż do 30l (wody około 25l)ostatnio też kupiłem aquaela ultra heater 50w i jednak lepiej robi robotę niż wcześniejsza 25w
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
switezianka123
Posty: 1
Rejestracja: 04 lis 2018 18:10

Post autor: switezianka123 »

bardzo interesujący wątek poruszyliście tylko ile na to wszystko potrzeba pieniążków??
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Na "to wszystko"? Masz na myśli filtr i grzałkę lub 2 słabsze grzałki? Zwykłe grzałki to nie tragedia cenowa, chyba że mowa o przepływowej [o której tutaj nie mowa :wink: ]. Nazwy filtrów są podane w miarę dokładne, tak że na pewno google nie pomyli z żadnym innym co pozwala sprawdzić cenę i dokładne parametry jak i opinie...
Maraszenko
Posty: 16
Rejestracja: 06 paź 2018 23:24
Lokalizacja: Kościan

Post autor: Maraszenko »

Akwarium postawione na stoliku ktory dojechal tydzien temu wiec powoli mozna zaczynac..
Żwirek kwarcowy kupiony okolo 25kg 0.8-2mm poniewaz nie chcialem typowo piasku a ten dosyc drobny mi sie wydaje patrzac pod kiryski..
Dzisiaj chce zaczac bawic sie z podlozem... Tzn musze kupic jakis substrat prawda? W samym jałowym żwirku roslinki raczej nie pojda co?
O co mam pytać w sklepie jutro aby mi sie wszystko sprawdzilo i jak to ma mniej wiecej wygladac? Okolo 1-2cm substratu to zalezy jaki bedzie i na to zwirek aby przykryc.. A na koncu wsadzic w to wszystko roslinki? Korzenie maja siegac substratu czy same maja do niego sie tam dostac po czasie?
Wyjasni mi ktos tak po krotce zasady zrobienia dobrego podloza? :D
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Dobre podłoże to ma być tanie czy drogie?
Z drogich to masz spory wybór sypiesz na dno i na wierzch żwir roślinki sadzisz w zwirku one same znajdą sobie korzeniami ten substrat .Ja z gotowymi substratami nigdy sie nie bawiłem wiec nie będe sie wypowiadał radzę tylko dobrze poczytać o ich właściwościach żebyś potem sobie z tym poradził Ja z gotowych podłoży zawsze zastosowałem ziemię ogrodowa i kulki gliniane różnica miedzy ziemia a firmowymi podlozami jest tylko w cenie wiesci o glonach i problemach z wyjeciem roślin to mity i legendy .idziesz do kwiaciarni marketu budowlanego i szukasz ziemi do kwiatow lub kaktusow bez nawozów dodatków tu wskaznikiem jakości jest cena im tańsza tym lepsza na allegro kupujesz gline lub kulki gliniano torfowe .sypiesz warstwe ziemi 1 2 cm kulki i przykrywasz całość zwirkiem ok min 5 cm przy sadzeniu roślin przemysl dokładnie gdzie co ma rosnąć zeby uniknac potem przesadzania bo zawsze coś tej ziemi wyciagniesz x korzeniem i trzeba to sprzątać .wtedy najlepiej odmulaczem .pozniej jak rośliny juz maja duże korzenie to przesadzanie jest trudne wiec lepiej wyciąć roślinę nożyczkami i resztę korzeni zostawić zreszta zakladanie akwa na ziemi jest wielokrotnie opisane na forum
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

andypl33 dobrze wyjaśnił, rośliny same dochodzą do substratu/ziemi.
Sadzimy w taki sposób, że roślinę dajesz trochę "za głęboko" w podłoże, przysypujesz jak ma być i na koniec wyciągasz ją o 1-2cm, żeby tam w podłożu prawidłowo się ułożyła.
Maraszenko
Posty: 16
Rejestracja: 06 paź 2018 23:24
Lokalizacja: Kościan

Post autor: Maraszenko »

Filtr zamówiony fluval przewidziany do 200l myśle ze nada sie do mojego 112l zbiorniczka.
Żwir w pokoju czeka... 0.8-2mm gradacja około 25kg.. Substrat zakupiony 5kg ponieważ na opakowaniu było napisane że do 40cm szerokosci akwarium potrzebne jest 2.5kg a z racji że mam 80cm no to x2 ;) - polecony w sklepie substrat to: pro flora jbl aquabasic plus(k,ca,fe)
Teraz aby nic nie spieprzyć.. Substrat na dnie.. Na krawedziach akwarium zwirek i nad substratem a w to rosliny..
A co dalej? Odlać troche wody z kranu i zmierzyć jej parametry?
Czytałem cos o mieszaniu wody destylowanej 80% i kranowej 20%.
Czyli co lecieć kupić ? Tez filtr RO niby super ale to chyba jest troche za duzo roboty z tym.. Ale nie wykluczam go w przyszlosci bo jak opisał MarJan moze okazac sie duzo lepszy od czestego kupowania wody destylowanej..
Nastepna sprawa to te parametry.. Kilka testow juz kupilem(kropelkowe) takie jak pH,KH/GH, PO4, NO3 ale czy łatwo sie to wszystko zmienia na te idealne dla siebie parametry?
Nie chce jakis super łał wymagajacych roslin i stworzen.. Na poczatek chcialbym kiryski z otoskami na pewno + dodatkowo jakies ryby typu mieczyki, molinezje, gupiki, neonki - oczywiscie nie mozna wszystkiego laczyc - moze mi ktos wstawic tutaj link do jakis stron w internecie ktore dobrze podaja parametry wymagane do danego gatunku ryb albo zdj z ksiazek, encyklopedii ktore sa polecane i podeslac na meila bo strony ktrorych uzywalem okazalo sie ze nie byly idealne?
Na forum nie moge znalezc nic o parametrach pod dany gatunek ryb chyba ze slepy jestem.. ;)
Musze wiedziec w jakie parametry musze celowac aby trzymac wymarzone przez siebie rybki ;)
Temat z akwarium sie odklada i tak wolno to idzie poniewaz sie przeprowadzilem przec co mialemcmniej czasu i teraz chce ciac troche koszta wiec kupowanie encyklopedii zostawie na pozniej jak juz bede sie troche wiecej orientowac w temacie.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Często korzystam "na szybko"z tej stronki lub po prostu jak che pokazać tu na forum jakiś gatunek i jego parametry:
http://www.seriouslyfish.com/
Najprościej szuka mi się konkretnego gatunku w googlach wpisując jego "potoczną/polską" nazwę- google rzuca ileś stronek z opisami i na nich znajduję nazwę łacińską, którą wklejam już w szukajkę seriouslyfish....

Zazwyczaj w książce, z której korzystam dane z tej stronki pokrywają się, ale nieraz jednak książka jest "surowsza" jeśli chodzi o wymagania:
Obrazek
Ciężko już ją dostać w sklepach, ale nieraz pojawia się na allegro czy olx i nie jest droga.

Rzadko zajrzę tu, chociaż nie dlatego, że stronka nierzetelna czy coś, wręcz przeciwnie:
https://www.planetcatfish.com/common/my ... ?mode=blog
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Poszukaj w naszych Encyklopediach podpiętych pod działy biotopowe. Są i neony i molinezje...

Skorzystaj z Szukacza, bo o wymaganiach tych gatunków ryb pisaliśmy już tysiące razy, opierając się nie tylko na fachowej literaturze, ale również na własnym doświadczeniu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ