Skałki w akwa

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
robsan
Posty: 11
Rejestracja: 23 lut 2006 19:54

Skałki w akwa

Post autor: robsan »

Witam. Mam takie pytanko czy ktoś z akwamaniaków miał doczynienia z łupkiem(skała warstwowa)konkretnie chodzi mi o to jakie związki są uwalniane do wody i do jakiego rodzaju akwa stosować można takie skałki.
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Łupki raczej nie wydzielają żadnych substancji do wody. Jedynie łupki wapniowe wydzielają Ca co powoduje podniesienie pH (H jaony (kationy) odpowiedzialne za kwasowowść wody), a dokładnie pOH (OH jony odpowiedzialne za zasadowowść wody) co powoduje, że woda staje się zasadowa :) i przy okazji podnosi Two
Jeśli nie jesteś pewien czy Twoje łupki nadaja się do akwa to polej je octem. Jeśli zaczną się pienić to nie nadają się, jeśli nie to nadają. Zakałdam że nie zakładasz tanganiki lub malawi. Bo jeśli tak to do takiego baniaka najlepszym rozwiązaniem są łupki wapniowe, które utrzymują pH na właściwym poziomie i Two.

Czołem
Awatar użytkownika
Maciej0478
Posty: 29
Rejestracja: 14 lut 2006 8:45
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Maciej0478 »

Wszystko zależy od tego jakie łupki zastosujesz, gdyż określenie łupka nie definiuje jego składu ale strukturę odznaczającą się tzw. foliacją (budowę odznaczającą się łatwością dzielenia się na cieńkie płytki) Musisz dowiedzieć się jaki to rodzaj łupek czyli jaki jest w nich dominujący materiał.
robsan
Posty: 11
Rejestracja: 23 lut 2006 19:54

Post autor: robsan »

Dzięki za porade,będę musiał jeszcze poszukać w necie na ten temat bo jak się dowiedzałem to jest sporo rodzajów łupków i różne mają składy.
Jeśli kogoś jnteresują skałki to tu jest link.
http://www.mount.cad.pl/g/budowa/rodz_s ... x_skal.htm
ODPOWIEDZ