Bimbrownia CO2

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Bjoergen
Posty: 3
Rejestracja: 17 paź 2018 12:45

Bimbrownia CO2

Post autor: Bjoergen »

Witam.

Chciałbym zapytać czy używając bimbrowni CO2 własnej roboty, która działa 24/7 mogę jednocześnie mieć włączony filtr zewnętrzny czy filtr uruchamiać wieczorem, kiedy wyłączam światło i zanika proces fotosyntezy?

Pozdrawiam.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Filtr w akwarium zawsze musi pracować 24h na dobę.
Bjoergen
Posty: 3
Rejestracja: 17 paź 2018 12:45

Post autor: Bjoergen »

Tylko pytanie czy mam montować deszczownię czy wystarczy ta sama rurka wylotowa wewnątrz akwarium? Słyszałem, że deszczownia łatwo wybija CO2 z akwarium, dlatego pytam.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Do prawidłowego napowietrzania wody wystarczy jeżeli skierujesz wylot wody z filtra ku jej powierzchni, którą będzie poruszać.

Czy jest potrzebna dodatkowa deszczownia? Nie bardzo wiem, o co pytasz, ponieważ nie podajesz żadnych danych o swoim akwarium. Oczywiście, że napowietrzanie bąbelkowe (kamień napowietrzający) przyczynia się do wybijania CO2 z wody. Nieco mniej, ale również przyczynia się do tego deszczownia. Tylko, że bez światła rośliny nie wykorzystują dwutlenku węgla ze względu na brak fotosyntezy.

Powinieneś tak ustawić pracę bimbrowni, żeby poziom CO2 nie wymagał dodatkowych załączeń sprzętowych na czas nocy.

Jak dużo masz roślin wymagających podawania CO2? Jak dużą w stosunku do roślin, wielkości akwarium i zastosowanej filtracji masz obsadę?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Bjoergen
Posty: 3
Rejestracja: 17 paź 2018 12:45

Post autor: Bjoergen »

Akwarium Profilowane 95l
Oświetlenie 3x16W LED 2x6500k i 1x8000k
Filtr Zewnętrzny - Aqua Nova NCF (600l/h)

Obsada:
2x Kirysek Spiżowy
6x Krewetka Red Cherry
10x Nenon Inessa
8x Gupik

Rośliny:
- Mały Heniek (On jedynie ze wszystkich roślin najbardziej mi dokucza, żółknie, odpadają mu liście i praktycznie stoi w miejscu)
- Duży Heniek
- Anubias Nana
- Wgłębka Wodna
- Cabomba Yellow Green
- Limnophila sessiliflora
- Eleocharis Parvula
- Eleocharis Acicularis
- Rotala Rotundifolia
- Java Moss

Planuję wymienić małego heńka na monte carlo ze względu na to, że jest to jedyna roślina, która uprzykrza mi życie w tym momencie.

A więc, zacznijmy od początku:

- Czy mam montować deszczownię czy wystarczy rurkę wylotową skierować pod lustro wody i czy to na pewno nie wybije dużej ilości dwutlenku węgla z bimbrowni?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Moim zdaniem wystarczy wylot wody z filtra skierować ku tafli wody.

Neony Innesa - chłodnolubne, dla nich 24 stopnie to maks, woda kwaśna i miękka
gupiki - ciepłolubne, w temperaturze poniżej 26 stopni są podatne na choroby, wymagają wody twardej i zasadowej

Nie wiem jakie masz parametry wody, ale zastanów się nad obsadą.

I jeszcze jest kwestia temperatury wody: im jest cieplejsza tym mniejsza jest rozpuszczalność tlenu w wodzie i tym szybciej zrobisz rybom przyduchę stosując bimbrownię.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Twoj filtr musi ''leciec 24/7'' przy czym jesli korzysci z rozpuszczania CO2 w wodzie maja byc widoczne, to ruch tafli wody lub napowietrzanie zbiornika sie wykluczaja.

Mozna wieczorem napowietrzac lub zmienic dysze wylotowa filtra aby poruszal powierzchnia wody, natomiast w dzien przy mocnym swietle wracamy do punktu pierwszego.

W necie jest nie jedna tabela KH/CO2 gdzie szybko odnajdziesz swoje akwarium po wczesniejszych testach twardosci wody. To pozwoli dokonac korekty twardosci KH i rozpuscic jak najwiecej CO2 w wodzie z zasada racjonalnosci i nie przekroczeniu bezpiecznej wartosci dla zycia.

Powodzenia
ODPOWIEDZ